dobre nawyki
Fot. Pexels.com

Dobre nawyki kojarzą się zazwyczaj z aktywnym i zdrowym trybem życia. Nie jest to tak dalekie od prawdy, aczkolwiek wykształcone prozdrowotne schematy zachowań to coś więcej niż odpowiednie odżywianie się czy regularne uprawianie sportu. Żeby móc je zbudować i sukcesywnie wdrażać w codzienne funkcjonowanie, czasem potrzeba naprawdę niewiele. Najtrudniej jest zacząć, potem kluczami do osiągnięcia sukcesu są wytrwałość, motywacja i systematyczność. Poznaj 5 sposobów, które pozwolą zbudować dobre nawyki, polepszające jakość Twojego życia. 

Dobre nawyki – klucz do osiągnięcia sukcesu

Jesteśmy tylko ludźmi. Każdy z nas ma swoje zalety, ale też wady. Zazwyczaj w ocenie swojej osoby skupiamy się głównie nad tymi złymi aspektami naszego funkcjonowania. Wewnętrzny, krytyczny głos wielokrotnie karci nas za popełnione błędy i pomyłki. Mogą pojawić się wyrzuty sumienia. To właśnie one często motywują nas do cięższej pracy nad sobą. Kluczem do osiągnięcia sukcesu są więc dobre nawyki, które pozwolą na rozwój w poszczególnych sferach funkcjonowania. Czym one są i jak je zbudować oraz wdrożyć w działanie? O tym w dalszej części tego artykułu.

Czym są nawyki?

Nawyki są integralną częścią naszego życia. Towarzyszą nam praktycznie w każdej sferze funkcjonowania. Nie sposób o nich nie mówić, gdyż kierują naszymi wyborami, zachowaniami i decyzjami. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich obecności, gdyż działają mimowolnie i często automatycznie, bez udziału naszej świadomości. Dlaczego tak ważne jest budowanie i wdrażanie nowych, konstruktywnych skryptów zachowań? Między innymi dlatego, że nawyki pozwalają nam podejmować słuszne decyzje i postępować zgodnie z systemem wartości. Tworzenie ich wymaga czasu, ponieważ, aby weszły w krew, muszą się powtarzać. Dopiero po pewnym okresie można o nich mówić, kiedy zauważymy zmiany w dotychczasowym działaniu.

dobre nawyki
Fot. Pexels.com

Sposoby na budowanie dobrych nawyków

Nawyki możemy podzielić na złe i dobre. Jest to klasyczny podział, który pozwala na ich rozróżnienie. Do tych pierwszych można zaliczyć schematy zachowań, które utrudniają funkcjonowanie w zakresie podejmowanych decyzji i wyborów, a w konsekwencji szkodzą. Z kolei drugie z nich dotyczą działań, które spotykają się ze społeczną aprobatą i ułatwiają nam wykonywanie określonych, codziennych czynności. Dla wielu osób sztuką jest przekuć złe nawyki w dobre. Dlatego przedstawiamy 5 sposobów, które pomogą w tym procesie.

Zacznij od mniejszego nawyku

Nie od razu Rzym zbudowano! Tę maksymę można odnieść do wielu dziedzin naszego życia i powtarzać niczym mantrę. Jeśli zależy nam, aby wypracować w sobie konstruktywne, dobre nawyki, warto na początek, zacząć od czegoś prostego. Zbyt trudny schemat zachowania do zmiany może spowodować zniechęcenie w przypadku nieudanych prób jego zmiany. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie metoda małych kroków. Dasz radę!

Poszerzaj swoją wiedzę

Czytanie książek, oglądanie filmików na YouTube czy korzystanie z porad specjalistów z zakresu rozwoju osobistego, stanowi cenne źródło wiedzy, dzięki któremu można budować dobre nawyki, a niwelować te złe. Warto powiększać zbiory informacji, ponieważ pośrednio wpływają one także na poziom świadomości, dzięki czemu schematy zachowań stają się czymś, na co można modyfikować i ulepszać.

dobre nawyki
Fot. Pexels.com

Ucz się na doświadczeniu

Zdobywanie wiedzy to tylko jeden ze sposobów na zbudowanie nowych nawyków. Ważne jest również doświadczenie i umiejętność wyciągania z niego odpowiednich wniosków. Będąc otwartym na przyjęcie nauki z przeżyć, będziemy w stanie podejmować bardziej rozsądne i skuteczne decyzje. Dlatego, aby nawyki były czymś, co zmieni nasze życie na lepsze, muszą opierać się na doświadczeniu i umiejętności wyciągania odpowiednich wniosków.

Opracuj plan działania

Dobre planowanie różnych procesów jest ważnym elementem każdego działania. O ile niektóre czynności nie potrzebują odpowiedniego uporządkowania, o tyle nawyki są czymś, co można skutecznie zaplanować. Sprawdza się to zwłaszcza w sytuacji, gdy pojawia się problem, który wymaga rozłożenia na czynniki pierwsze i opracowaniu strategii. Wówczas jest szansa na ulepszenie umiejętności organizacyjnych, które powtarzane, wejdą w nawyk.

Pamiętaj o nagradzaniu

Zmiana nawyków wiąże się niekiedy z ciężką pracą nad sobą i swoimi słabościami. Nie jest to łatwy proces, który potrwa tylko miesiąc. Budowanie konstruktywnych schematów zachowań trwa latami, a czasami całe życie. W końcu warto nieustannie rozwijać się w wielu dziedzinach. Dlatego pamiętaj o zasłużonym odpoczynku i nagradzania siebie w postaci pochwał lub drobnych prezentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here