zasady kaizen
Fot Pexels.com

Kaizen jest to filozofia życia, której zasady pomagają zmienić złe nawyki i zastąpić je konstruktywnym, pozytywnym myśleniem i działaniem. Oznacza sztukę ulepszania siebie i rozwijania. W naszym kraju wciąż jest mało znanym systemem światopoglądowym, lecz powoli zyskuje rozgłos i coraz więcej zwolenników. Jej reguły są wdrażane w niektórych przedsiębiorstwach jako system motywacyjny dla pracowników. Poznaj tę tajemną sztukę i zmień już dziś swoje życie na lepsze! 

Czym jest kaizen?

Nie ma jednej definicji, którą można przyjąć na określenie kaizen. Dla jednych jest to filozofia życia, dla drugich sposób redukcji złych nawyków, a dla innych system motywacyjny. Jednak jedno jest pewne – jej celem jest nieustanne ulepszanie siebie, swoich możliwości oraz rozwijanie potencjałów i zdolności. W skrócie kaizen można określić jako „zmiana na lepsze” poprzez nieustanne doskonalenie siebie, pracę nad wadami i ulepszanie tego, co w nas najlepsze. Filozofia ta największe zastosowanie odnajduje w biznesie jako system, który usprawnia jej zarządzanie. Kaizen zwana jest inaczej metodą małych kroków, według której należy zacząć od drobniejszych zmian, aby mogły powstawać te największe. Podejście to pozwoli osiągnąć pożądane rezultaty i doskonalić siebie, dlatego warto ją stosować.

Zasady kaizen
Fot. Pexels.com

Zasady kaizen

Zasady kaizen dotyczą podejścia do pewnych kwestii życiowych. Stanowią wskazówki, dzięki którym można zmienić złe nawyki na lepsze i przekuć je w świadomie działanie.  Głównym założeniem tej filozofii jest nieustanna praca nad sobą i doskonalenie siebie, co pozwala poprawić jakość dotychczasowego życia. Zmiany w określonych sferach pomogą w osiągnięciu sukcesów na różnym polu, dlatego warto postępować według zasad.

10 zasad kaizen

  1. Problemy stwarzają możliwości

Kryzysy należy traktować jako szansę na rozwój. Pojawiające się na twojej drodze problemy, nie muszą być jedynie przeszkodą do pokonania, lecz możliwością zmiany na lepsze. Nie należy się ich bać, tylko otwarcie stawiać im czoła.

2. Pytaj 5 razy „Dlaczego?” (Metoda 5 why)

Zasada ta ma na celu dotarcie do tego, co niewidzialne na pierwszy rzut oka i głęboko zakopane lub ukryte. Poprzez zadawanie ciągu pytań można dotrzeć do istoty pytania i w ten sposób odkryć nowe możliwości.

3. Bierz pomysły od wszystkich

Zasada ta mówi o tym, że nie warto ograniczać się jedynie do swoich pomysłów. Należy bowiem czerpać inspirację, wiedzę i doświadczenie od innych.

4. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia

Myślenie o czymś abstrakcyjnym i nieosiągalnym sprawia, że traci się tylko energię. Dlatego w filozofii kaizen ważne jest, aby skupić się nad rozwiązaniami, które są realne i możliwe do wdrożenia.

 5. Odrzucaj ustalony stan rzeczy

Odrzucanie ustalonego porządku jest szansą na przewartościowanie i ustalenie własnej drogi. Nie ma wartości idealnych, dlatego należy je odrzucać i wciąż tworzyć nowe.

zasady kaizen
Fot. Pexels.com

6. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne

Jak się chce – to można wszystko. Powtarzanie sobie, że nie da się czegoś zrobić, powoduje zniechęcenie i nie przynosi żadnych rezultatów. Dlatego należy je odrzucić i skupić się na osiąganiu celu.

7. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne

Ideały nie istnieją! Dlatego zawsze należy stawać na proste i skuteczne rozwiązania. Takie podejście pozwoli „żyć tu i teraz” i skupić się na bieżących problemach.

 8. Użyj sprytu zamiast pieniędzy

Pieniądze nie załatwią wszystkiego. W różnych sytuacjach, zamiast nich, użyj sprytu, a przyniesie to zdecydowanie lepsze rezultaty.

9. Pomyłki koryguj na bieżąco

Zostawione na potem błędy i pomyłki mogą powodować zagubienie się. Dlatego warto na bieżąco korygować je i tym samym eliminować ryzyko ich wystąpienia. Uczenie się na błędach to ważny element procesu zmiany na lepsze.

 10. Ulepszanie nie ma końca 

Dlatego trzeba nieustannie doskonalić siebie, pracować nad sobą i rozwijać swoje mocne strony. Zasada ta motywuje do ciągłej zmiany, poprzez redukcję złych nawyków i rozwijanie potencjałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here