relacje społeczne
Fot. Pexels.com

Relacje międzyludzkie są podstawą sferą funkcjonowania społeczeństwa. Człowiek jako istota stadna, społeczna potrzebuje do życia innych ludzi. Inicjowanie i budowanie więzi emocjonalnych jest jedną z fundamentalnych potrzeb. Niemniej ich istota jest bardzo złożona i nie czasem nie tak łatwo jest tworzyć silne, trwałe relacje międzyludzkie, stawiając przy tym zdrowe granice.  Jak je budować i troszczyć się o nie? Omawiamy w niniejszym artykule. 

Dlaczego warto budować relacje międzyludzkie?

Relacje międzyludzkie stanowią jedną z najważniejszych potrzeb w hierarchii. Ciężko je budować, nie próbując wchodzić w interakcje z innymi osobami. Człowiek jako istota społeczna, chcąc nie chcąc, funkcjonuje wśród innych ludzi. Więzi emocjonalne są podstawą życia rodzinnego, towarzyskiego, zawodowego czy biznesowego. Słowem, nie da się ich całkowicie uniknąć, nawet podejmując próby izolacji od otoczenia. Powodów, dla których warto tworzyć i rozwijać relacje międzyludzkie, jest wiele. Przede wszystkim dzięki posiadaniu więzi z innymi, nasze życie staje się pełniejsze i bardziej wartościowe. Czujemy się lepiej z myślą, że w sytuacji kryzysowej możemy liczyć na wsparcie ze strony najbliższych. W związku z tym czujemy się bardziej szczęśliwi i odczuwamy większą satysfakcję z życia. Budując więzi z innymi, rozwijamy także umiejętności społeczne, które niezbędne są do funkcjonowania w świecie zewnętrznym.

relacje społeczne
Fot. Pexels.com

Jak budować relacje międzyludzkie?

Budowanie silnych i bliskich więzi z innymi ludźmi to długofalowy proces. Żeby utrzymać poszczególne relacje międzyludzkie, trzeba cały czas wykazywać zaangażowanie i motywację. Nie jest to czasami łatwe, ponieważ różnimy się między sobą charakterem, systemem wartości, doświadczeniem czy umiejętnościami społecznymi. W związku z tym różnicami, na skutek interakcji może dojść do konfliktów i nieporozumień. Właśnie w tego typu sytuacje są próbą przetrwania dla określonych znajomości. Jak budować relacje międzyludzkie, aby były one trwałe i satysfakcjonujące? Przedstawiamy sposoby, które pozwolą troszczyć się o bliskich.

Doceniaj to, co masz

Życie pokazuje, że relacje międzyludzkie nie są na zawsze. Niektórzy odchodzą z naszego życia, a inni przychodzą i pozostają z nami aż po kres. Dlatego warto doceniać relacje społeczne, dbać o nie i czerpać radość oraz szczęście. Posiadanie przyjaciół uczy szacunku, wdzięczności, a także doceniania ich.

Okazuj uczucia

Okazywanie uczuć względem konkretnej osoby jest ważne w procesie budowania silnej, trwałej więzi. Relacje międzyludzkie wiążą się z różnymi emocjami i odczuciami. To właśnie dzięki nim tworzy się niewidzialna nić porozumienia określana mianem miłości czy przyjaźni. Dlatego nie bój się okazywać swoich uczuć, mów, że Ci zależy, że tęsknisz, kochasz i pragniesz. Bądź w tym wszystkim szczery. Nie traktuj znajomości jako coś kruchego, tylko czerp radość i szczęście ze wspólnie spędzonych chwil.

relacje społeczne
Fot. Pexels.com

Miej czas na spotkania

Relacje międzyludzkie wymagają czasu. Niepielęgnowanie ich może prowadzić do zaniedbania, a w konsekwencji nawet do utraty kontaktu. Dlatego zawsze staraj się znaleźć wolną chwilę na spotkanie, wspólne obejrzenie filmu, wyjście na kawę czy po prostu rozmowę. Szukanie wymówek i zasłanianie się obowiązkami zawodowymi, może wywołać stan napięcia i frustracji. Jeśli zależy Ci na kimś, okaż mu to, że jest ważny, spotykając się z tą osobą.

Okazuj zrozumienie i empatię

Nie ma nic bardziej budującego jak zrozumienie i empatia. Okazywanie ich spowoduje wytworzenie się nici porozumienia i bliskości. Mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. W tym stwierdzeniu jest wiele prawdy. Dlatego, jeśli chcesz zadbać o wartościowe relacje międzyludzkie, staraj się być przy kimś, okazując mu empatię i zrozumienie. 

Wspólna odpowiedzialność

Często bywa tak, że rozstając się z kimś, zrzucamy nieświadomie odpowiedzialność wyłącznie na drugą stronę. Jednak należy pamiętać o tym, że to dwie osoby tworzą interakcję, a nie jedna. Dlatego ważne jest, aby przyjąć wspólną odpowiedzialność za budowanie bliskich więzi i pielęgnować razem  uczucia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here