trening relaksacji
Fot. Pexels.com

Trening autogenny jest najpopularniejszą techniką relaksacyjną wykorzystywaną w terapii różnego rodzaju dolegliwości. Głównym jej celem jest redukcja napięcia zgromadzonego w poszczególnych partiach ciała. Skupia się na zgromadzonym w komórkach mięśniowych stresie i poprzez wykonywanie sekwencji napinania i rozluźniania, łagodzi ból i prowadzi do stanu odprężenia. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które dotyczą wykonania solidnego treningu autogennego. 

Czym jest trening autogenny?

Tak, jak we wstępie zaznaczono, trening autogenny to jedna z najczęściej spotykanych metod relaksacyjnych. Jego celem jest uzyskanie fizycznego i psychicznego stanu odprężenia. Ta technika jest szczególnie zalecana przez lekarzy w ramach terapii różnego rodzaju zaburzeń. Duże sukcesy odnosi w leczeniu dolegliwości psychosomatycznych, stanów lękowych, bólów migrenowych czy napięć zgromadzonych w poszczególnych partiach mięśni. Trening autogenny jest specyficzną formą relaksacji o określonym przebiegu i intensywności. W przeciwieństwie do bardziej przyziemnych technik relaksacyjnych, jak uprawianie sportu, czytanie ulubionej literatury czy sesje oddechowe, w tym przypadku należy powtarzać określoną sekwencję ćwiczeń, których zadaniem jest redukcja stresu, napięcia i bólu. W dużym skrócie polegają one na świadomym i stopniowym napinaniu oraz rozluźnianiu poszczególnych partii ciała.

trening relaksacji
Fot. Pexels.com

Trening autogenny – rodzaje

Jeśli chodzi o trening autogenny, to można wyróżnić jego 2 rodzaje. Oba z nich opierają się na identycznych założeniach i mają podobne cele do zrealizowania. Różnią się jedynie przebiegiem i intensywnością. Skuteczność obydwu technik relaksacyjnych potwierdza wiele specjalistów, lekarzy, neurologów czy psychologów zajmujących się terapią poznawczo-behawioralną.

Technika progresywnej relaksacji mięśni Jacobsona

Ten trening autogenny jest najstarszą metodą relaksacyjną, która powstała jeszcze w latach 20. XX wieku. Pierwotnie przeznaczony był dla pacjentów, cierpiących na zaburzenia lękowe. Z czasem zaczęto ją stosować z dużym powodzeniem w leczeniu innych dolegliwości psychosomatycznych. Polega na napinaniu, wstrzymywaniu ruchu, a następnie rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni w ściśle ustalonej sekwencji – od stóp, kończąc na twarzy. Podczas wykonywania ćwiczeń należy maksymalnie skupić się na danej sferze. Zasada ta pomaga dobrze poznać swoje ciało i dokładnie zlokalizować źródło bólu czy napięcia. Ważnym elementem techniki progresywnej relaksacji mięśni Jacobsona jest miarowe i głębokie oddychanie, które sprzyja dotlenianiu komórek mięśniowych.

Trening autogenny Schultza

Twórcą treningu autogennego jest Johannes Schultz, który w 1932 roku opracował system ćwiczeń, korzystając z metod stosowanych w jodze, medytacji, a także hipnozie. O ile technika progresywnej relaksacji mięśni Jacobsona nie była w pełnym tego słowa znaczeniu treningiem autogennym, o tyle 12 lat później, Schultz, inspirując się dokonaniami amerykańskiego lekarza, nadał jej taki status. W odróżnieniu od poprzedniej formy relaksacji, w tym przypadku podwaliny ćwiczeń zostały stworzone na podstawie założenia hipnoterapii. Utalentowany uczony, badając różne osoby, wprowadzał je w stan hipnozy. U pacjentów zauważył doświadczenia pozytywnych odczuć i uczucia ciepła. Właśnie ta obserwacja stała się kluczem do stworzenia innowacyjnej techniki relaksacyjnej. Zatem trening autogenny polega na wzbudzaniu poczucia ciepła i ciężkości w różnych sferach ciała za pośrednictwem stwierdzeń, które je opisują. W dużej mierze jest to oddziaływanie na podświadomość.

trening relaksacji
Fot. Pexels.com

Jak wykonać trening autogenny? – przydatne wskazówki

Wykonując trening autogenny, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Wskazówki te dotyczą zarówno organizacji odpowiedniej przestrzeni do wykonywania regularnych sesji, jak i zasad, które należy przestrzegać, aby ćwiczenia przynosiły pożądane efekty.

Zasady:

  1. Ćwicz regularnie.
  2. Odpuść trening, kiedy czujesz zmęczenie.
  3. Nie trenuj, kiedy jesteś niewyspany.
  4. Korzystaj z narzędzi, które pomogą Ci w trakcie treningu.
  5. Zachowaj cierpliwość – efekty przyjdą z czasem.
  6. Obserwuj swoje ciało podczas ćwiczeń.
  7. Staraj się dokładnie wykonywać polecenia podczas treningu.
  8. Skup się maksymalnie na odczuciach podczas wykonywania ćwiczeń.
  9. Ustal jedną, stałą porę ćwiczeń.
  10. Zdobywaj wiedzę i doświadczenie. Czerp z nich naukę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here