Zabawki sensoryczne dla dzieci i niemowląt
Fot. Pexels.com

Zabawki sensoryczne dla dzieci i niemowląt stały się prawdziwym hitem głównie za sprawą funkcji, jakie pełnią w ramach zabawy. W sklepach stacjonarnych i internetowych znaleźć można wiele różnych modeli. Można je z łatwością da się dopasować do wieku i predyspozycji pociech. Niemniej sam proces podjęcia decyzji może być trochę trudniejszy, zwłaszcza dla osób, które nie są zaznajomione z tematem. Doradzamy, jakie zabawki sensoryczne wybrać odpowiednio do wieku i predyspozycji pierworodnych. 

Zabawki sensoryczne dla dzieci – solidne wsparcie w rozwoju

Pierwsze lata życia dzieci spędzają czas głównie na zabawie. Poświęcają tej czynności większość godzin w ciągu dnia. Producenci akcesoriów i przedmiotów służących do realizacji potrzeb w tym okresie starają się wypuszczać na rynek coraz to nowe produkty. I w ten o to sposób powstały zabawki sensoryczne dla dzieci, których nadrzędnym celem jest wspieranie rozwoju różnych funkcji poprzez stymulację wszystkich zmysłów podczas interakcji z przedmiotem. Mogą to być różnego rodzaju specjalistyczne figury geometryczne, maskotki, klocki, poprzez które niemowlęta i starsze dzieci uczą się poznawać kształty, kolory i mechanizm działania. Zabawki sensoryczne dla dzieci pełnią ważną rolę w przypadku pociech, które cierpią na zaburzenia integracji sensorycznej. W takich przypadkach interakcja z przedmiotami ma na celu oswojenie się z bodźcami, pochodzącymi z otoczenia.

zabawki sensoryczne dla dzieci i niemowląt
Fot. Pexels.com

Jak wybrać odpowiednie zabawki sensoryczne dla dzieci i niemowląt?

Przechodzimy do kolejnej części – jak wybrać odpowiednie zabawki sensoryczne dla dzieci i niemowląt? Na początku należy pamiętać o tym, że muszą być one dostosowane do wieku. Zatem dla niemowlaków powinny być inne przedmioty niż dla nieco starszych pociech. Wybierając określone rodzaje rzeczy dla najmłodszych, należy potraktować priorytetowo ich bezpieczeństwo. Zatem zabawki sensoryczne dla tej grupy pierworodnych powinny mieć jednolitą konstrukcję i nieostre krawędzie, aby zminimalizować ryzyko wyrządzenia szkody. Natomiast dla tych większych dzieci możliwości wyboru stają się znacznie szersze. Trzylatkom i czterolatkom można sprawić w ramach prezentu jakieś urządzenie, które kładzie większy nacisk na aktywizację funkcji motorycznych. Zatem hulajnoga może okazać się bardzo trafionym zakupem. Przyjrzyjmy się więc temu, jakie zabawki sensoryczne można podarować niemowlętom, a także starszym dzieciom.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt

W przypadku niemowląt ważne jest, aby skupić się na ich rozwoju we wczesnym etapie życia. Reagując na samym starcie, aktywizujemy różne sfery funkcjonowania, zwiększając tym samym szansę na prawidłowy, harmonijny i całościowy wzrost poszczególnych umiejętności. Zabawki sensoryczne dla niemowląt powinny uwzględniać jeszcze jeden ważny aspekt – bezpieczeństwo. Z pozoru może się wydawać, że podczas zabawy, niemowlę nie może w żaden sposób zrobić sobie krzywdy, ale jest to bardzo złudne myślenie. Twardsze przedmioty mogą wyrządzić szkodę z uwagi na materiał, z jakiego są zbudowane. Maluchy w trakcie brania do buzi różnych obiektów, mogą uszkodzić sobie okolice ust. Dlatego warto stawiać na pluszowe zabawki sensoryczne, które dają gwarancję bezpieczeństwa. Dla niemowląt najbardziej sprawdzają się takie przedmioty, jak: wszelkiego rodzaju grzechotki, maskotki, materiałowe, puchowe kostki czy maty edukacyjne. Zwłaszcza ten ostatni produkt daje więcej opcji, ponieważ oprócz możliwości zawieszenia mniejszych zabawek na konstrukcji, posiada również materac, który amortyzuje ruchy niemowląt.

zabawki sensoryczne dla dzieci i niemowląt
Fot. Pexels.com

Zabawki sensoryczne dla dzieci

Można tutaj rozróżnić zabawki sensoryczne dla dzieci w okresie dwóch lub trzech lat oraz starszych. Wybór odpowiednich przedmiotów dla tych grup wiekowych jest zdecydowanie szerszy i łatwiejszy. Podczas podejmowania decyzji o zakupie można kierować się szerszym spektrum aspektów z uwagi na lepszy rozwój poszczególnych funkcji w tym okresie. I tak dla dwulatków bardzo popularnym produktem są kule sensoryczne, które mają pomóc w nauce kolorów i nabyciu umiejętności ich rozróżnienia. Natomiast dla tych starszych pociech, zabawki sensoryczne dla dzieci mogą być bardziej wymyślne, pobudzające kreatywność i wyobraźnię. Najczęściej spotykanym przedmiotem są puzzle tematyczne, które wspierają funkcje psychomotoryczne. Układając je, pociechy uczą się umiejętności logicznego myślenia oraz koordynacji psychoruchowej oko-ręka. Ponadto na poszczególnych elementach widnieją różnego rodzaju zwierzęta czy inne obrazy, z których dziecko może czerpać wiedze o świecie zewnętrznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here