zabawka sensoryczna dla niemowląt i dzieci
Fot. Pexels.com

Zabawka sensoryczna to przedmiot, który oprócz funkcji zabawowej, odpowiada także za integrację wszystkich zmysłów. Ze zdobywającego coraz większą popularność produktów korzystają zarówno niemowlaki, jak i starsze dzieci. Jej właściwości są nieocenione i pomocne w procesie rozwoju wielu funkcji. Warto zastanowić się nad kupnem zabawki sensorycznej, zwłaszcza gdy jej koszt jest niewielki w stosunku do tego, co ma do zaoferowania. Jak wybrać prawidłowy rodzaj dostosowany do wieku? O tym opowiemy w tym artykule. 

Zabawka sensoryczna – jakie funkcje pełni?

Zabawka sensoryczna pełni wiele, przydatnych funkcji. Produkt stworzony został z myślą głównie dla niemowląt i dzieci, u których stwierdzono zaburzenia integracji zmysłów. Niemniej sprawdzają się także po prostu jako prezent dla najmłodszych na urodziny czy z okazji świąt. Przedmioty mają za zadanie przede wszystkim rozwinąć u pociech funkcje psychomotoryczne oraz skompensować deficyty w tych obszarach. Niemowlę lub dziecko ma możliwość za pomocą zmysłów poznać kształt, barwę, a także mechanizm działania obiektu, w których wchodzi w kontakt. Zabawka sensoryczna ma na celu rozwój zdolności umysłowych, poznawczych oraz fizycznych, poprzez aktywizację układu nerwowego. Poprzez interakcję, dziecko lub niemowlę, które cierpi na zaburzenia integracji sensorycznej, ma możliwość oswojenia się z bodźcami, pochodzącymi z otoczenia, a także uruchomienia swojej wyobraźni.

zabawka sensoryczna dla niemowląt
Fot. Pexels.com

Jaka zabawka sensoryczna będzie odpowiednia dla wieku dziecka?

Podczas wyboru odpowiednich przedmiotów, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wiek dziecka.  Oprócz tego ważne też są predyspozycje i uzdolnienia, a także poziom funkcjonowania. Zabawka sensoryczna powinna być zatem dostosowana do indywidualnych cech biometrycznych pociechy. Inne przedmioty będziemy kupować dla niemowlaków i starszych dzieci. Jak je wybrać i na co zwrócić uwagę? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przy wyborze odpowiedniego modelu należy pamiętać, że zabawka sensoryczna musi odpowiadać kilku czynnikom, aby spełniała swoje funkcje. Niedopasowany typ do wieku, predyspozycji i rodzaju zaburzeń, może wyrządzić więcej szkód, niż przynieść pożytku. Dlatego, wybierając konkretny przedmiot, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

zabawka sensoryczna dla niemowląt
Fot. Pexels.com

Wiek dziecka

Ważny przy wyborze jest przede wszystkim wiek dziecka. Dla niemowląt można wybrać pluszaki, grzechotki i drobne przedmioty o regularnej strukturze i budowie, bez ostrych krawędzi. Wybierając zabawki sensoryczne dla niemowlaków, musimy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem. Więc nie mogą być one również zbyt skomplikowane, w przeciwnym razie maluch po nieudanej próbie kontaktu z nimi, porzuci kolejne starania i zainteresowanie przedmiotami. Z kolei dla tych starszych dzieci można postawić na przedmioty i urządzenia, które będą aktywizować je pod kątem psychomotorycznym.

Rodzaj zabawki

Rodzaj zabawki sensorycznej też ma znaczenie, zwłaszcza w kontekście wieku dziecka. Dla niemowląt bardziej zalecane będą drobne przedmioty w kształcie figur geometrycznych, pluszowe zwierzątka, grzechotki, kauczukowe piłki oraz różnego typu materiałowe zawieszki nad łóżeczko. Przekrój produktów w sklepach stacjonarnych i internetowych pod tym kątem jest bardzo szeroki, więc z wyborem odpowiedniego modelu nie powinno być większego problemu. Z kolei zabawka sensoryczna dla starszych dzieci powinna uwzględniać ich zapotrzebowanie na ruch i skupiać się wokół rozwoju funkcji psychomotorycznych. Warto też dopasować je do poziomu intelektualnego pociechy, dzięki czemu zapewnimy mu także stymulację tej sfery. W tym przypadku pomocne bywają klocki do samodzielnej konstrukcji, które wykorzystują inwencję twórczą i wyobraźnie czy wszelkiego typu urządzenia, wykorzystujące naturalne predyspozycje fizyczne.

Jakość produktu

Rodzicom zależy również na tym, aby zabawka sensoryczna była trwała i służyła dzieciom, jak najdłużej. Dlatego, wybierając odpowiednie przedmioty, warto postawić na sprawdzonych producentów, którzy cenią sobie wysoką jakość oferowanych produktów. Może to się wiązać z wyższą ceną rynkową. Aczkolwiek na zdrowiu i rozwoju dziecka nigdy nie powinno się oszczędzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here