jak zadbać o zdrowie psychiczne
Fot. Pexels.com

Zdrowie psychiczne jest niezmiernie ważnym czynnikiem warunkującym jakość życia. Stabilizacja emocjonalna, uczuciowa i umysłowa pozwala budować satysfakcjonujące i bliskie relacje z innymi. W celu zachowania dobrego stanu psychiki ważne są przede wszystkim działania profilaktyczne, które mają na celu zapobieganie depresji i rozwojowi różnych zaburzeń psychicznych. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z jego znaczenia i nie wiemy, jak o nie zadbać. Przedstawiamy 5 niezawodnych sposobów, które pozwolą zachować dobre zdrowie psychiczne.

Zdrowie psychiczne – ważna jest profilaktyka

Jak mówi stare porzekadło – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ w przypadku niektórych zaburzeń proces leczenia może być bardzo wymagający i żmudny. Dotyczy to głównie chorób psychicznych, które często są znacznie trudniejsze do wyleczenia, czego przykładem może być depresja, będąca najczęstszą przyczyną samobójstw. Zdrowie psychicznie jest więc niezmiernie ważne, aby móc wieść satysfakcjonujące życie i budować bliskie, trwałe więzi. Drogą do tego powinno być zwiększenie świadomości istniejących chorób i zagrożeń poprzez działania profilaktyczne w społeczeństwie.

jak zadbać o zdrowie psychiczne
Fot. Pexels.com

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Warto dbać o zdrowie psychiczne, ponieważ to dzięki niemu jesteśmy w stanie godnie egzystować w relacji z samym sobą i z innymi. Jednak nie zawsze w obliczu problemów potrafimy myśleć i działać racjonalnie, reagujemy instynktownie, przez co odbija to się na naszej psychice. Wówczas nie zastanawiamy się nad konsekwencjami zdrowotnymi naszych działań, tylko staramy się przetrwać. Przedstawiamy 5 sposobów, które pozwolą zachować zdrowie psychiczne w dobrej kondycji.

Naucz się kochać siebie

Nie ma nic piękniejszego, jak miłość, która dla wielu osób jest nadrzędnym celem i sensem istnienia. Jednak częściej zdarza się, że potrafimy kogoś pokochać, nie czując tego samego względem swojej osoby. Warunkiem, który zapewnia nam lepsze zdrowie psychiczne, jest przede wszystkim pokochanie siebie bez względu na wszystko. Wiąże się to z akceptacją, troską i dbaniem o własne dobro. Wszystko to sprawia, że w obliczu różnych problemów potrafimy należycie zaopiekować się sobą. Jednak nie jest to łatwe i wymaga porzucenia maski perfekcjonizmu i przyznaniu sobie prawa do przeżywania pewnych uczuć i emocji.

Dużo czytaj

Dla wielu osób może się wydawać, że jest to błahy argument, a samo czytanie często jest mało doceniane w aspekcie edukacji. Książki, zwłaszcza te z zakresu psychologii, pomagają zrozumieć pewne zjawiska i uświadomić sobie ich oddziaływanie na nasze funkcjonowanie. Warto sięgać po wartościową literaturę z ważnego powodu – wspiera ona rozwój intelektualny, aktywizując też przy tym funkcje psychiczne. Co więcej, czytanie wzbogaca naszą wiedzę, co sprzyja budowaniu poczucia wartości. To wszystko buduje stabilne zdrowie psychiczne.

jak dbać o zdrowie psychiczne
Fot. Pexels.com

Uprawiaj regularnie sport

O zaletach uprawiania sportu chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularna aktywność fizyczna sprzyja budowaniu upragnionej sylwetki, zwiększaniu kondycji, a także lepszemu samopoczuciu. W trakcie treningu uwalniane są endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. To właśnie one sprawiają, że mimo fizycznego zmęczenia, czujemy się szczęśliwi. Dzięki temu nasze zdrowie psychicznie może być znacznie lepsze!

Otaczaj się wartościowymi ludźmi

Przyjaciół poznaje się w biedzie. Kolejna mądrość życiowa, która sprawdza się w sytuacjach problemowych. To właśnie dzięki wartościowym osobom w naszym życiu, możemy liczyć na wsparcie w chwilach słabości. Nie jesteśmy sami, gdyż możemy liczyć na innych. Dlatego warto dbać i troszczyć się o bliskie więzi interpersonalne poprzez wspólne spędzanie czasu i okazywanie sobie uczuć. Sama świadomość posiadania przy sobie przyjaciół, na których zawsze można polegać.

Nie bój się prosić o pomoc

Nie ma nic bardziej bolesnego, jak przekonanie o tym, że jest się samotnym. Uczucie samotności powoduje, że czujemy się mniej wartościowi od innych i gorsi pod wieloma względami. Takie błędne przekonanie sprzyja rozwojowi depresji, z której nie tak łatwo wyjść. Zazwyczaj boimy się prosić o pomoc, ponieważ wiąże się to z przyznaniem się do swoich słabości i przekonaniem o naszej bezsilności względem sytuacji problemowej. Taka postawa jest wyrazem tego, że nasze zdrowie psychiczne jest rozsypce. W rzeczywistości proszenie o pomoc jest oznaką siły i przejawem walki o siebie. Warto spróbować opowiedzieć komuś bliskiemu, zaufanemu o swoich kłopotach i uczuciach lub poszukać wsparcia z zewnątrz, zgłaszając się do dostępnych poradni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here