dieta ketogeniczna
Fot. Pexels.com

Dieta ketogenna to jeden ze sposobów na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej. Ten model odżywiania wymaga jednak dużej rozwagi z uwagi na swój restrykcyjny charakter. Polega ona na znacznym ograniczeniu przyjmowania węglowodanów, przy jednoczesnym zwiększonym poziomie tłuszczów. W celu zachowania długotrwałych efektów należy łączyć ją z regularną aktywnością fizyczną. Jakie produkty spożywać w jej trakcie? Przedstawiamy w niniejszym artykule.

Dieto ketogenna – czy warto ją stosować?

Dieta ketogenna nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ w niektórych przypadkach jest dość wyniszczająca dla organizmu. Dlatego na wstępie warto udać się na konsultację do lekarza w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do jej zastosowania. Odpowiadając na pytanie, czy warto ją stosować, warto zastanowić się, jakie cele chce się dzięki niej osiągnąć. Dieta ketogenna jest tylko jednym ze sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów, choć bardzo skutecznym. Ponadto sprzyja redukcji ryzyka powstawaniu chorób nowotworowych, a także Alzheimera czy Parkinsona. Niemniej nie każdy organizm potrafi sprostać jej wymaganiom. Więc przed zdecydowaniem się na nią, warto dokładnie rozważyć wszelkie za i przeciw.

dieta ketogeniczna
Fot. Pexels.com

Jakie produkty stosować w diecie ketogennej?

Wybór określonych produktów w przypadku diety ketogennej jest równie ważny, co dobranie odpowiednich proporcji wartości odżywczych. Zawartości poszczególnych składników w diecie rozkładają się następująco:

  • Tłuszcze – 75-80%
  • Białko – 15-20%
  • Węglowodany – 5%

Dieta ketogenna wymaga największej podaży tłuszczów, dzięki czemu ma to prowadzić do powstawania stanu ketozy. Wówczas możliwe jest skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej nagromadzonej w organizmie. Z uwagi na dostarczanie obniżonej ilości węglowodanów, produkty spożywcze powinny być bogate w witaminy, minerały oraz jak najbardziej zróżnicowane.

Tłuszcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego

W przypadku wartości odżywczej, która ma największy udział w procesie powstawania ketozy, ważne są zarówno tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Wobec czego nie należy ograniczać się do jedzenia wyłącznie mięsa i ryb. Ważne, aby dostarczać wraz z pokarmem więcej tłuszczów nasyconych (olej kokosowy, oliwa z oliwek, masło czy smalec) i jednonienasyconych (awokado, orzechy, olej rzepakowy). W przypadku mięsa dozwolona jest wieprzowina, wołowina, jagnięcina oraz dziczyzna. Jednak należy unikać produktów przetworzonych, jak np. margaryna. Zalecane jest także stosowanie w jadłospisie różnego rodzaju nasion, w tym pestek dyni.

Białko

Białko powinno być głównie pochodzenia zwierzęcego. Aczkolwiek nie należy także rezygnować z jajek. Można je bez obaw uwzględnić w jadłospisie. Również inne produkty spożywcze zawierające dużą ilość nabiału mogą być zaimplementowane w diecie. W jej ramach można także spożywać śmietanę, jogurty naturalne czy pełnotłuste mleka.

dieta ketogeniczna
Fot. Pexels.com

Węglowodany

To ich właśnie powinno być, jak najmniej w jadłospisie. Dieta ketogenna polega na ograniczeniu dostarczania do organizmu węglowodanów, przy jednoczesnym zwiększeniu podaży tłuszczów. W związku z tym pieczywo musi zostać ograniczone do zbędnego minimum. Warto skupić się na implementacji produktów zwierzęcych, które zawierają węglowodany oraz tych pochodzenia roślinnego, jak i z owoców czy warzyw.

Owoce i warzywa

To właśnie one mają być źródłem witamin i minerałów w jadłospisie. Z uwagi na wysoką zawartość białka i węglowodanów trzeba ograniczyć spożywaną liczbę bananów. Poza nimi można spożywać, m.in.: brokuły, kalafior, szparagi, orzechy, awokado, pestki dyni, migdały, sałaty, szpinak, pomidory, cukinię, paprykę, ogórki kiszone, jagody, borówki, itp.

Jakich produktów nie należy spożywać?

Dieta ketogenna, podobnie, jak inne modele odżywiania, zabrania spożywania określonych, konkretnych produktów spożywczych. Z uwagi na wysoką zawartość skrobi odpadają przede wszystkim ziemniaki. Do innych pokarmów, które są niewskazane w jadłospisie, należą: produkty zbożowe (kasze, makarony, bułki), ryż, płatki owsiane, słodycze, nasiona strączkowe oraz towary niskotłuszczowe. Zakazane jest także picie soków słodzonych, napojów gazowanych, a także alkoholu.

Podsumowanie

Dieta ketogenna wymaga dostarczania do organizmu produktów o wysokiej zawartości tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów. Przy układaniu jadłospisu ważne jest, aby produkty spożywcze były możliwie jak najbardziej zróżnicowane. W tym celu warto udać się na wizytę do dobrego dietetyka, który pomoże skonstruować odpowiedni plan dietetyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here