Emolienty w kosmetykach
Fot. Pexels.com

Emolienty to preparaty, które wykorzystywane są w szerokim zakresie w kosmetologii. Wykazują różne właściwości, które są pomocne w procesie pielęgnacji włosów i nie tylko. Stosowanie kosmetyków, które zawierają tę substancję, pomaga nadać odpowiednią miękkość, natłuszczenie i nawilżenie włosom. Czym dokładnie są i jak działają? Przedstawiamy w niniejszym artykule. 

Czym są emolienty?

Emolienty to substancje o określonych właściwościach, które można znaleźć w różnych kosmetykach. Wchodzą w skład tzw. Równowagi PEH, która jest rodzajem pielęgnacji włosów. Preparaty z odpowiednią ilością tego związku pomagają zmiękczać, nawilżać, natłuszczać oraz zregenerować owłosienie. Jednak największym ich atutem jest ochrona ich przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą doprowadzić do wysuszenia powierzchni głowy. Przeznaczone są również do pielęgnacji skóry u niemowląt, a także w przypadku dolegliwości skórnych, np. atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Regularne stosowanie kosmetyków, które zawierają tę substancję, powoduje, że poprawia się wygląd włosów i ogólna uroda. Emolienty są określane mianem specjalistycznych dermokosmetyków, które nie zawierają sztucznych składników konserwujących, barwników zapachowych czy środków pieniących. Dzięki temu dbają o prawidłowy poziom nawilżenia poszczególnych części ciała.

emolienty w kosmetykach
Fot. Pexels.com

Jakie kosmetyki zawierają emolienty?

Emolienty znaleźć można w wielu kosmetykach, przeznaczonych do pielęgnacji poszczególnych części ciała. Produkty te można znaleźć w aptekach, a także niektórych drogeriach stacjonarnych czy sklepach internetowych. Są to preparaty, po których użyciu na powierzchni miejsca zastosowania tworzy się warstwa ochronna, zapobiegająca nadmiernej utracie wody. Wśród produktów, które zawierają emolienty, można wyróżnić:

  • żele do kąpieli;
  • kremy nawilżające;
  • szampony do włosów;
  • emulsje do skóry głowy;
  • emulsje do twarzy i ciała;
  • różnego rodzaju oliwki.

Jakie właściwości mają emolienty?

Jak już we wstępie wspomniano, emolienty mają wiele właściwości, dzięki którym z powodzeniem można je stosować w codziennej pielęgnacji włosów i ciała. Dużym atutem jest możliwość stosowania ich zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Skuteczność substancji można zauważyć w przypadku leczenia różnych dolegliwości skórnych, w tym stanów zapalnych. Zalecane są przez dermatologów, a także farmaceutów.

Właściwości nawilżające

Głównym zadaniem kosmetyków, które zawierają emolienty, jest nawilżenie skóry i włosów, co chroni je przed czynniki zewnętrznymi i podatnością na wysuszenie. Każdy rodzaj owłosienia bowiem potrzebuje wody w różnej ilości, dlatego przed wybraniem odpowiednich preparatów, warto poznać charakterystykę swojej skóry i włosów.

emolienty w kosmetykach
Fot. Pexels.com

Właściwości ochronne

Emolienty mają także właściwości ochronę, ponieważ po ich zastosowaniu, na powierzchni skóry lub włosów tworzą warstwę ochronną. Dzięki niej te części ciała stają się bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, głównie przed słońcem, które powoduje nadmierne wysuszenie. Zapobiega to również przed utratą wody.

Właściwości regeneracyjne

Kolejnym argumentem przemawiającym za stosowaniem kosmetyków, które zawierają emolienty, są właściwości regeneracyjne. To właśnie ta substancja przywraca miękkość i naturalny blask włosom, a także jędrność skórze. Właściwości regeneracyjne są ważnym czynnikiem w procesie pielęgnacji twarzy i włosów, ponieważ pozwalają zapobiec różnym chorobom związanych z wyglądem.

Właściwości przeciwzapalne

Jest to działanie typowo lecznicze, które zapobiega rozwoju różnych chorób i dolegliwości. Emolienty pomagają łagodzić stany zapalne skóry oraz skutecznie hamują ich rozwój. Dzieje się tak dzięki temu, że substancja tworzona jest na bazie oleju lnianego, który ma właściwości łagodzące.

Właściwości natłuszczające

Bardzo przydatne w przypadku suchej skóry są właściwości natłuszczające. Emolienty skutecznie natłuszczają powierzchnię ciała, a także włosy i pomagają im przywrócić sprężystość i zdrowy wygląd. Żeby osiągnąć trwały efekt, należy regularnie używać dermokosmetyków z zawartością tej substancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here