humektanty w kosmetykach
Fot. Pexels.com

Humektanty to grupa substancji, których głównym zadaniem jest zatrzymywanie wody pobieranej z otoczenia w warstwie rogowej naskórka. Regularne stosowanie preparatów, które je zawierają, powoduje wiązanie cząsteczek i absorbowanie ich przez skórę, dzięki czemu staje się ona odpowiednio nawilżona. W jaki sposób działają? O tym dowiecie się z niniejszego artykułu. 

Czym są humektanty?

Jak już we wstępie wspomniano, humektanty to substancje, które odpowiadają za zatrzymanie wody w miejscu jej użycia, czyli głównie w warstwie rogowej naskórka. Zastopowanie jej uchodzenia z tej części ciała powoduje absorbowanie i wiązanie cząsteczek przez skórę, dzięki czemu staje się ona lepiej nawilżona. Humektanty to inaczej higroskopijne substancje nawilżające, które znaleźć można w wielu kosmetykach, przeznaczonych do pielęgnacji twarzy. Zazwyczaj jej stosowanie zaleca się łącznie emolientami w celu wzmocnienia efektu i lepszego wyglądu skóry. Preparaty zawierające tę substancję zalecane są przede wszystkim osobom o suchej cerze.

humektanty w kosmetykach
Fot. Pexels.com

Humekanty w równowadze PEH

Humektanty z dużym powodzeniem wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym w sposób nieinkluzyjny, czyli całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy dla organizmu. Zazwyczaj, w celu zachowania trwałych efektów nawilżenia stosowane są z emolientami, z którymi wchodzą w interakcję. Niekiedy aplikowane są razem z wielocząstkowymi proteinami, które naprawiają mikrouszkodzenia, nie pozwalając na odparowywanie wody. To właśnie w połączeniu z tymi substancjami może przynieść w pełni zadowalające rezultaty.  Te 3 związki składają się na tzw. równowagę PEH, czyli formę pielęgnacji skóry.

Które kosmetyki zawierają humektanty?

Humektanty są obecne w wielu kosmetykach, służących do codziennej pielęgnacji skóry. Preparaty te dostępne są w każdej aptece, a także w niektórych drogeriach. Do najbardziej popularnych produktów, w których skład wchodzi ta substancja, należą, m.in.:

  • Aloes – zapewnia dogłębne nawilżenie;
  • Miód – regeneruje i odżywia skórę;
  • Kwas hialuronowy – odpowiada za uzupełnienie ubytków w strukturze warstwy naskórka;
  • Mocznik – zmiękcza włosy;
  • Gliceryna – natłuszcza i nabłyszcza oraz redukuje odparowywanie wody;
  • Lecytyna – odpowiada za pielęgnację włosów i poddanych zabiegowi rozjaśniania.
humektanty w kosmetykach
Fot. Pexels.com

Humektanty – właściwości

Na wygląd i kondycję skóry, a także włosów wpływ ma wiele czynników. Mogą one ulec zniszczeniu na skutek wysokiej lub niskiej temperatury, promieniowania UV czy nadmiaru poszczególnych substancji. Dlatego ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, aby móc cieszyć się z pięknych i lśniących włosów oraz zdrowej, jędrnej skóry. Humektanty mają właściwości nawilżające, dzięki którym skutecznie zatrzymują wodę w warstwie naskórka, co chroni przed jej utratą, a w konsekwencji wysuszeniem. Działają one w warunkach dużej wilgotności powietrza. Ich działanie opiera się odchylaniu łusek włosa w procesie absorpcji, dzięki czemu zwiększa się objętość owłosienia. Zjawisko to nazywa się puszeniem. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby nie stosować ich w momencie, gdy warunki są zbyt suche, ponieważ w takiej sytuacji Humektanty będą oddawać wodę zgromadzoną we włosach, zamiast ją absorbować, co doprowadzi do ich przesuszenia.

Jak stosować humektanty?

Przed ich zastosowaniem należy przede wszystkim zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Gdy są one sprzyjające, można zdecydowanie częściej stosować tego typu preparaty w celu zwiększenia nawilżenia włosów i skóry. Jednak, jeśli powietrze jest zbyt suche humektanty zaczną odparowywać zgromadzoną wodę, co doprowadzi do ich przesuszenia. Jeśli chcemy tego uniknąć, należy odstawić ich stosowanie w niesprzyjających warunkach. Optymalne warunki dla aplikowania preparatu to takie, w których jest umiarkowana wilgotność powietrza. Najbardziej zalecane jest używanie ich w temperaturze od 4 do 16 stopni. W pozostałych warunkach ich działanie może być znacznie słabsze i zaleca się niestosowanie ich. Wówczas lepiej stosować emolienty, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry i włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here