Równowaga EPH włosów
Fot. Pexels.com

Równowaga PEH to ważny element świadomej pielęgnacji włosów. Obecnie pojęcie to najczęściej pojawia się w kosmetologii i występuje na oznaczenie składników, które mają istotne znaczenie w procesie dbania o urodę. Ma to związek, z tym że coraz większa liczba kobiet przykłada ogromną wagę do stosowanych preparatów, mających na celu zwiększyć kondycję i strukturę owłosienia na głowie. Czym jest równowaga PEH i jak działa? Postaramy się wyjaśnić to zagadnienie. 

Czym jest Równowaga PEH?

Najprościej mówiąc, to równowaga pomiędzy trzema rodzajami składników, które mają znaczenie dla odpowiedniej pielęgnacji włosów. Należą do nich:

  • Proteiny – wypełniają mikrouszkodzenia, nadając blask i połysk włosom.
  • Emolienty – chronią przed czynnikami zewnętrznymi, a także nadają miękkość i gładkość.
  • Humektanty -odpowiadają za odpowiednie nawilżenie włosów.

To właśnie równowaga PEH, czyli dobra zależność pomiędzy tymi trzema grupami związków, jest podstawą umiejętnej pielęgnacji włosów. Odpowiednie zachowanie proporcji jest ważne zwłaszcza w maseczkach i odżywkach. Wymagany odczyn tychże składników zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim porowatości włosów, struktury, reakcji na różne substancje czy konsystencji. Wbrew pozorom równowaga PEH nie oznacza takiej samej ilości poszczególnych związków. Wręcz przeciwnie, aby można było o niej mówić, poszczególne substancje muszą się wzajemnie uzupełniać. Wiele zależy również od zapotrzebowania owłosienia na konkretne związki w określonych dawkach. Dlatego wybór odpowiednich kosmetyków, mających na celu wzmocnienie włosów musi być poprzedzony ich rzetelną analizą. 

Równowaga EPH włosów
Fot. Pexels.com

Równowaga PEH – czyli jak pielęgnować włosy?

Równowaga PEH ma na celu poprawę kondycji i jakości owłosienia. Można ją określić mianem rodzaju pielęgnacji włosów. Dbanie o nie przy użyciu określonych preparatów nie jest łatwym zadaniem dla wielu kobiet, ponieważ trzeba to robić umiejętnie i z należytą troską. Kluczem do polepszenia ich struktury i nadaniu odpowiedniego blasku, konsystencji i miękkości jest właśnie równowaga PEH. W celu jej zastosowania należy przyjrzeć się po kolei poszczególnym składnikom.

Proteiny

Proteiny to białka, które stanowią naturalny budulec włosa. Wykorzystywane są do produkcji różnorodnych kosmetyków, mających na celu wypełnienie ubytków w strukturze włosów, a także naprawieniu uszkodzeń. Preparaty zawierające odpowiednie stężenie tego składniku zalecane są głównie osobom, które mają porowate, matowe, łamliwe i w dużym stopniu zniszczone owłosienie. Dzięki nim włosy, które są niskoporowate, mogą odzyskać dawny blask i odpowiednią objętość. Proteiny stoją w opozycji do humektantów, dlatego podczas wyboru odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji, ważne, aby składniki te ze sobą równoważyć.

Emolienty

Kolejny składnik, który ma istotne znaczenie w procesie pielęgnacji włosów. Emolienty to związki, które zapewniają ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą uszkodzić strukturę włosów. Głównie zapobiegają nadmiernej utracie wilgoci, a także przed wysuszeniem. Stosuje się w przypadku suchej powierzchni głowy. Jednak trzeba uważać z dobraniem ilości tego składnika, ponieważ ich nadmiar może sprawić, iż włosy zrobią się zbyt przetłuszczone. Są też dobrym rozwiązaniem na wysoką porowatość i częste elektryzowanie się owłosienia.

Równowaga EPH włosów
Fot. Pexels.com

Humektanty

Ten ostatni składnik odpowiada za odpowiednie nawilżenie włosów ze względu na swoje właściwości. Stoją one w opozycji do protein, dlatego należy dobrać proporcje w taki sposób, aby można je ze sobą z łatwością równoważyć. Humektanty w zasadzie można stosować na wszystkie rodzaje włosów, gdyż każde z nich potrzebują nawilżenia. Jednak zapotrzebowanie różni się w zależności od ich charakterystyki. Dlatego warto poznać potrzeby i strukturę owłosienia i dobrać odpowiednią ilość substancji.

Równowaga PEH – jak stosować poszczególne substancje?

Jak już po części wyjaśniono, równowaga PEH nie polega na stosowaniu poszczególnych składników w tej samej ilości. Kluczem do osiągnięcia pożądanych rezultatów jest równoważenie ich, gdyż stoją one w opozycji do siebie nawzajem. Dlatego należy wybierać różnorodne kosmetyki z różną zawartością określonych substancji. W celu osiągnięcia równowagi PEH trzeba obserwować reakcję włosów na poszczególne składniki, a także możliwie jak najbardziej wnikliwe poznawać charakterystykę swojego owłosienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here