Wózki paletowe

Wózki paletowe są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego magazynu i hal produkcyjnych. To właśnie dzięki nim możliwe jest szybkie i co najważniejsze bezpieczne transportowanie dużej ilości palet. Jednak paleciaki które obecnie dostępne są na rynku oferują ogromną różnorodność. Mają one nie tylko inne parametry, ale także i specyfikację. Zatem jak wybrać odpowiedni model?

Wózki paletowe- długość ich wideł i całkowita szerokość

Wózki paletowe mogą być różnorodne, wobec tego przy ich wyborze trzeba zwrócić uwagę zarówno na długość wideł jak i całkowitą szerokość wózków paletowych. W przypadku wideł, najczęściej można spotkać się z długością na poziomie:

  • 800 milimetrów
  • 950 milimetrów
  • 1000 milimetrów
  • 1150 milimetrów

Jednak znaleźć można także modele o wiele bardziej rozbudowane, które oferują widły o długości np. 2000 czy 2500 milimetrów. Warto uwzględnić w jakich pomieszczeniach będą wykorzystywane wózki paletowe. Krótkie widły sprawdzą się w wąskich i niewielkich korytarzach, a także podczas pracy na samochodach. Długie wózki paletowe będą idealne do transportu ładunków o dość nietypowych gabarytach lub większej ilości palet.

Jeśli zaś chodzi o szerokość całkowitą wózka paletowego, to najczęściej można spotkać się z modelami o wymiarach od 540 do 550 milimetrów. Jednak nie oznacza to, że nie można zdecydować się na znacznie węższe paleciaki np. o szerokości 520 milimetrów. Ten parametr należy jednak idealnie dopasować do potrzeb przewożonych palet czy też innych ładunków.

Wózki paletowe i ich udźwig

Udźwig wózków paletowych to chyba jeden z najważniejszych parametrów, na jakie trzeba zwrócić uwagę przed zakupem. Najczęściej można spotkać się z udźwigiem na poziomie od 2300 do 2500 kilogramów. Zdecydowanie jest to wystarczający udźwig do tradycyjnego wykorzystywania wózków paletowych. Niemniej jednak wózki o długich widłach jak np. 2000 milimetrów, mogą oferować udźwig o wartości 2000 kilogramów. Z racji tego, że rzadko kiedy paleciaki wykorzystywane są do przewożenia ciężkich i gabarytowych przedmiotów, taki udźwig może okazać się całkowicie wystarczający.

Wózki paletowe i jakość ich wykonania

Kupując wózku paletowe, warto także uwzględnić materiały z jakich zostały one wykonane. Największą uwagę warto poświęcić kołom. To one będą znosić największe przeciążenia, więc nie mogą zostać szybko zniszczone. Najlepiej przy wózkach paletowych sprawdzają się koła z gumy lub z nylonu. Dzięki nim wózek prowadzi się niezwykle lekko i cicho.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here