Rozwód jest bardzo trudnym i stresującym okresem w życiu osób, które się na niego decydują. Warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z odpowiednimi procedurami oraz dobrze przygotować. Rozwód – od czego zacząć?
Spis treści:
- Pierwszy krok: sporządzenie i wniesienie pozwu o rozwód
- Drugi krok: złożenie pozwu
- Trzeci krok: udział w rozprawie sądowej
- Podjęcie decyzji o rozwodzie
Pierwszy krok: sporządzenie i wniesienie pozwu o rozwód
Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o rozwodzie jest sporządzenie i wniesienie pozwu. Pozew musi mieć formę pisemną, spełniać formalne wymogi oraz zawierać informacje niezbędne do orzeczenia przez sąd całkowitego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Pozew o rozwód powinien zawierać następujące informacje:
- Informację, że jest to pozew rozwodowy;
- Oznaczenie sądu, do którego kierowane jest pismo;
- Określenie stron postępowania rozwodowego: imiona, nazwiska, adresy oraz PESEL osoby wnoszącej pozew;
- Doprecyzowanie, czy żądanie dotyczy rozwodu z orzeczeniem o winie czy bez;
- Dodatkowe żądania, np. opieka nad dziećmi, alimenty, korzystanie z mieszkania;
- Informację o podjętych próbach mediacji lub wyjaśnienie powodów zaniechania;
- Uzasadnienie, czyli dowody i argumenty dokumentujące trwały i całkowity rozkład pożycia małżeńskiego.
Drugi krok: złożenie pozwu
Pozew o rozwód powinien być złożony w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Należy dołączyć do niego:
- Odpis aktu małżeństwa;
- Skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci małoletnich;
- Dowód uiszczenia opłaty sądowej albo wniosek o zwolnienie od sądowych kosztó
Mogą być wymagane również inne załączniki, uzależnione od żądań oraz zawartych w pozwie uzasadnieniach, np. zaświadczenie o zarobkach, dokumentacja ponoszonych wydatków na dzieci oraz inne dokumenty, które mogą stanowić dowód w sprawie.
Warto dołączyć do pozwu listę świadków oraz opisy sytuacji, w których uczestniczyli, dokumenty, materiały audio i video, rachunki, e-maile, SMS-y, wyniki obdukcji, zaświadczenia lekarskie, notatki z interwencji policji itd.
Pozew powinien zostać złożony w sądzie okręgowym, który jest właściwy dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeżeli jedno z małżonków wciąż tam mieszka. W przeciwnym razie powinien to być sąd okręgowy właściwy dla miejsca zamieszkania osoby pozwanej, a jeżeli nie można go wskazać – sąd okręgowy właściwy dla powoda.
Pozew rozwodowy może być złożony osobiście lub przesłać listownie. Ważne, aby mieć potwierdzenie złożenia pisma w biurze podawczym sądu lub wysłania listu.
Trzeci krok: udział w rozprawie sądowej
Zdarzają się sprawy rozwodowe, które mają zakończenie w trakcie jednej rozprawy sądowej, ale pojawiają się i takie, które ciągną się latami. Szybkie zakończenie sprawy dotyczy sytuacji, gdy:
- Małżonkowie nie mają potomstwa ani majątku wspólnego oraz oboje chcą rozwodu bez orzekaniu o winie;
- Małżonkowie są zgodni co do najważniejszych kwestii i jeszcze przed rozprawą wypracowali wspólne stanowisko.
Należy pamiętać, że sprawa rozwodowa może zakończyć się szybko, ale również może ciągnąć się w czasie i wiązać się z dużymi kosztami. Konieczna jest opłata za wniesienie pozwu, uiszczenie wynagrodzenia, które pobiera radca prawny, inne koszty, które pojawią się w trakcie trwania postępowania, np. konieczność uzyskania opinii od biegłego sądowego lub przeprowadzenie wywiadu przez sądowego kuratora.
Podjęcie decyzji o rozwodzie
Po podjęciu decyzji o rozwodzie warto zadbać o przygotowanie odpowiedniej argumentacji poświadczającej trwały i całkowity rozkład pożycia małżeńskiego. Ważne są dowody oraz świadkowie. Warto porozumieć się wcześniej z małżonkiem, ponieważ zgodne stanowisko znacząco ułatwia sprawne przeprowadzenie rozprawy rozwodowej. Bardzo ważna jest odpowiednia pomoc prawna, która ułatwi przejście przez ten trudny i stresujący czas.
Źródło:
- Kodeks postępowania cywilnego.
- https://www.krp-ks.pl/
Podobne artykuły: