Panele fotowoltaiczne to nowoczesne i ergonomiczne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej użytkowników. Jest to nie tylko skuteczny sposób na zredukowanie kosztów zużycia prądu elektrycznego w ciągu roku, a co więcej przyjazne dla ekosystemu urządzenie wykorzystujące naturalne źródło energii. Na rynku energetyki można wyróżnić kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, które różnią się między sobą zakresem działania, kosztem czy przeznaczeniem. Poznaj wszystkie z nich i wybierz odpowiedni dla swoich potrzeb.
Panele fotowoltaiczne – alternatywne źródło energii
Fotowoltaika to proces, w którym za pomocą specjalnie zamontowanych, specjalistycznych urządzeń dochodzi do konwertowania energii słonecznej na elektryczną, co z kolei wpływa na możliwości ogrzewania poszczególnych pomieszczeń w domu oraz wody. Instalacja fotowoltaiczna stanowi alternatywne źródło energii pozyskiwane bezinwazyjną metodą, co korzystnie działa na środowisko naturalne, gdyż podczas działania urządzenia nie wytwarza się emisja szkodliwego dwutlenku węgla zarówno dla ekosystemu, jak i człowieka.
Rodzaje paneli fotowoltaicznych
Jak już we wstępie wspomniano, rodzaje paneli fotowoltaicznych różnią się między sobą kilkoma aspektami, w tym zakresem działania, przeznaczeniem czy kosztami. Wybór odpowiedniego typu musi być poprzedzony rzetelną analizą potrzeb domowników, ustaleniem budżetu, jaki chce się przeznaczyć na montaż i zakup całej instalacji fotowoltaicznej, a także podczas podejmowania decyzji warto zaznajomić się z podstawowymi informacjami na ten temat lub skorzystać z porady doświadczonego specjalisty. Panele fotowoltaiczne zależą od ogniw, czyli przewodnika, z którego są stworzone. Zazwyczaj są skonstruowanie na bazie krzemu, który stanowi materiał półprzewodnikowy. Wobec tego wyróżnia się następujące rodzaje ogniw fotowoltaicznych:
-
polikrystaliczne;
-
z krzemu amorficznego.
Panele monokrystaliczne
Panele monokrystaliczne cieszą się sporą popularnością z uwagi na materiał, z którego zostały stworzone oraz mocy samej instalacji. Powstały na bazie pojedynczych kryształków krzemu. Ogniwa, z których są stworzone, charakteryzują się największą wydajnością i efektywnością. Świadczy to o wysokim poziomie sprawności i długości działania, która utrzymuje się na poziomie 15-25%, dzięki czemu mogą działać nawet do 25 lat. Panele monokrystaliczne charakteryzują się również wysoką odpornością na niekorzystne warunku atmosferyczne oraz wytrzymałością. Jednocześnie, z uwagi na proces ich eksploatacji, należą do droższych urządzeń w porównaniu z panelami polikrystalicznymi.
Panele polikrystaliczne
To, co odróżnia panele polikrystaliczne od poprzedniego rodzaju to ilość kryształek krzemu wykorzystywanych do ich produkcji. Ogniwa te mają charakterystyczną, nieregularną strukturę, niemniej nie wpływa ona na proces montażu. Co więcej, taka konstrukcja nie przekłada się bezpośrednio ich popularność w porównaniu do paneli monokrystalicznych. Rodzaje paneli fotowoltaicznych składające się z większej ilości kryształek krzemu mają moduły, których wydajność utrzymuje się na poziomie 14-16%. Fakt ten sprawia, że lepiej sprawdzają się w warunkach słabszego nasłonecznienia. Panele polikrystaliczne są także tańsze w przeciwieństwie do monokrystalicznych.
Panele z krzemu amorficznego
Rodzaje paneli fotowoltaicznych zbudowane z krzemu amorficznego należą do grupy paneli cienkowarstwowych, co oznacza, że do ich produkcji użyto niewyspecjalizowanego surowca. Ten typ urządzenia jest najmniej wrażliwy na gwałtowne zmiany temperatury, co umożliwia latem na optymalną regulację nagromadzonej energii elektrycznej. Niestety panele z krzemu amorficznego cechują się niską wydajnością, która mieści się w przedziale 6-14%, co przekłada się również na niski koszt, najniższy spośród wszystkich rodzajów.
Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać?
Rodzaje paneli fotowoltaicznych, wbrew pozorom, nie są łatwym wyborem, ponieważ już na etapie samego planowania należy rozważyć kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim wybór odpowiedniego typu zależy od dysponowanej powierzchni przeznaczonej na instalację fotowoltaiczną. Oprócz tego trzeba wyznaczyć szacunkowy budżet oraz możliwość ubiegania się o ulgę termomodernizacyjną. W takiej sytuacji nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać. Proces decyzyjny zależy głównie od punktu wyjścia i preferencji domowników.