Panele fotowoltaiczne
Fot. Pexels.com

Wśród baterii słonecznych można wymienić panele monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz stworzone z krzemu amorficznego. Z takim typami można się spotkać, planując zmianę systemu ogrzewania. Wybór któregoś z nich jest sprawą indywidualną i zależy od kilku czynników. Dziś przedstawiamy porównanie dwóch pierwszych rodzajów paneli fotowoltaicznych oraz doradzamy, które rozwiązanie będzie korzystniejsze z uwzględnieniem potrzeb użytkowników.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Zaczniemy od tego, czym są panele fotowoltaiczne, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne, głównie za sprawą możliwości uzyskania dofinansowania w ramach zmiany systemu ogrzewania. Z tym zagadnieniem coraz częściej można się spotkać w wielu obszarach, zarówno w mediach społecznościowych, jak i w sferze zawodowej, ponieważ coraz więcej firm podejmuje się ich bezpośredniej sprzedaży lub współpracując z przedsiębiorcami zajmującymi się outsourcingiem. Tak więc panele fotowoltaiczne są to urządzenia, za pomocą których dochodzi do konwertowania pobieranej ze słońca energii słonecznej na prąd elektryczny. Natomiast fotowoltaika, bo i takie pojęcie jest stosowane, jest właśnie procesem przekształcenia.

Panele fotowoltaiczne
Fot. Pexels.com

Wady i zalety paneli monokrystalicznych

Jak już wcześniej wspomniano, rodzaje paneli fotowoltaicznych można podzielić ze względu na tworzywo, z którego są stworzone. Do ich produkcji używa się głównie krzemu. Pierwszym, wymienionym we wstępie typem są panele monokrystaliczne. Należą do najstarszej i najbardziej popularnej technologii, służącej do zasilania domu prądem elektryczny. Mają odrębną strukturę krystaliczną, ponieważ składają się z pojedynczych kryształków krzemu. Odznaczają się jednolitym kolorem. Panele monokrystaliczne mają wiele zalet. Przede wszystkim charakteryzują się największą wydajnością i efektywnością w kontekście konwertowania energii słonecznej na elektryczną. Oprócz tego mają najwyższą odporność na wysokie temperatury, a także są bardzo trwałe. W dobrym stanie mogą służyć nawet do 25 lat. Jednak mają też swoje wady. Z uwagi na wytrzymałość i proces ich tworzenia panele fotowoltaiczne powstałe na bazie pojedynczej struktury należą do najdroższych na rynku. Innym minusem jest możliwość ulegnięciu awarii na skutek zanieczyszczeń i gromadzącego się na powierzchni brudu. W celu uniknięcia tego stanu należy dużą uwagą otoczyć pielęgnację urządzenia.

Wady i zalety paneli polikrystalicznych

Panele polikrystaliczne różnią się od monokrystalicznych głównie pod względem ilości zużytych kryształek krzemu do produkcji oraz sposobem ich wytworzenia. Podczas procesu tworzenia materiał w postaci substancji zostawia się w kadzi do momentu jego ostudzenia, czyli odwrotnie niż ma to miejsce w przypadku poprzedniego rodzaju baterii słonecznych. Dzięki temu panele polikrystaliczne mają charakterystyczną, nieregularną powierzchnię. Ich zdecydowanym atutem jest niższy, w porównaniu do poprzedniego typu urządzenia koszt produkcji, a co za tym idzie tańszy zakup oraz instalacja fotowoltaiczna. Fakt ten pozwala na dużą oszczędność pieniędzy. Niestety stosunkowo niska cena przekłada się na mniejszą wydajność i trwałość. Również z uwagi na jakość eksploatacji są bardziej podatne na zniszczenia przez wysokie temperatury. Panele polikrystaliczne ustępują poprzednikowi również pod względem estetycznym. Dlatego, jeśli komuś zależy na tym efekcie wizualnym, może poczuć się rozczarowany. Niemniej producenci tego typu baterii słonecznych dążą do zwiększenia popularności produktu, ulepszając jego poszczególne aspekty techniczne

Panele fotowoltaiczne
Fot. Pexels.com

Jakie panele wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w proces decyzyjny musi być zaangażowanych kilka znaczących dla użytkowników czynników. Przede wszystkim warto oszacować wstępnie budżet, jaki chce się przeznaczyć na tego typu przedsięwzięcie. Panele fotowoltaiczne z natury wciąż nie należą do najtańszych systemów generujących prąd elektryczny, więc ich zakup musi być bardzo dobrze przemyślany. Warto również uwzględnić w procesie decyzyjnym zapotrzebowanie na energię elektryczną domowników, a także indywidualne potrzeby. Od członków rodziny zależy, który aspekt będzie najważniejszy. W przypadku niedużego budżetu, zdecydowanie lepszą inwestycją będą panele polikrystaliczne z uwagi na niższy koszt produkcji. Z kolei, jeśli wziąć pod uwagę długotrwałe efekty i dobrą wydajność, warto rozważyć zakup paneli monokrystalicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here