Zawód projektanta wnętrz staje się coraz bardziej popularny, przede wszystkim za sprawą rosnącego zapotrzebowania na tę usługę. Coraz więcej użytkowników nieruchomości pragnie skorzystać z tej możliwości, wierząc, że chłodne spojrzenie profesjonalisty na daną przestrzeń jest znacznie bardziej twórcze niż ich wyobrażenie aranżacji wnętrza.
Jak zostać projektantem wnętrz?
Dla wszystkich osób zainteresowanych tym zawodem, najważniejszą informacją jest, że profesja projektanta wnętrz nie mieści się w grupie zawodów regulowanych, a to oznacza, że nie trzeba mieć szczególnych uprawnień, by go uprawiać. Nie trzeba również ukończyć kierunkowych studiów, chociaż są one mile widziane w samorozwoju zawodowym.
Na polskich uczelniach dostępne są studia na kierunku architektura wnętrz. Mają one formuję dzienną, wieczorową oraz zaoczną. To taki kierunek studiów, na który bardzo trudno się dostać, a tryb płatny studiowania wymaga sporych nakładów. Jeżeli jednak marzenie, by zostać projektantem wnętrz jest marzeniem życiowym i wiąże się z nim całą swoją przyszłość zawodową, warto wybrać tę drogę. Dobry projektant wnętrz jest wykształcony!
Nie tylko studia przygotowują do zawodu projektanta wnętrz
Projektantem wnętrz można zostać korzystając z różnego rodzaju kursów stacjonarnych i online, przygotowujących do tego zawodu. Kursy rozwijają kompetencję i umiejętności profesjonalistów, dają podstawę techniczną amatorom projektującym wnętrza zaprzyjaźnionym i polecanym osobom. To sposób na zdobywanie wciąż nowych obszarów wiedzy, bycie na bieżąco w trendach wnętrzarskich i kształcenie ustawiczne.
Czego uczy się przyszły projektant wnętrz?
Przyszły wykonawca zleceń aranżacji wnętrz poznaje historię sztuki oraz architektury, poznaje tajniki projektowania i ergonomii wnętrz mieszkalnych, projektuje kolejne pomieszczenia użytkowe. Ale poznaje również tajemnice struktury tkanin i materiałów dekoracyjnych, różnego rodzaju przydatne w pracy triki dekoratorskie, uczy się materiałoznawstwa, psychologii biznesu oraz zasad bezpieczeństwa w wykonywaniu zadań zawodowych.
Ważnym elementem kształcenia jest umiejętność obsługiwania programów komputerowych ułatwiających prace designerskie i pomagających w tworzeniu wizualizacji. Dla projektanta wnętrz ogromne znaczenie mają również umiejętności interpersonalne. Dobra komunikacja z klientem sprawi, że obie strony umowy osiągną korzyści ze współpracy.
Praca projektanta wnętrz jest twórcza a jednocześnie ma charakter usługowy. I właśnie to połączenie czyni ją tak atrakcyjną dla młodego człowieka.
Podobne artykuły:
https://projektowaniewnetrz24.eu/blog
http://www.gazetaszkolna.com.pl/jak-zostac-architektem-wnetrz/