płatność mobilna blik
Fot. Pexels.com

BLIK to komfortowy i szybki sposób na płacenie za zakupy. Jest bardzo przydatną usługą w przypadku braku przy sobie karty płatniczej w momencie wizyty w sklepie. Ten system płatności mobilnych pozwala również na bezpieczne dokonywanie transakcji internetowych bez potrzeby logowania się do usług elektronicznej bankowości. Jak z niego korzystać? Przedstawiamy w niniejszym artykule.

Czym jest BLIK?

Jak na wstępie wspomnieliśmy, BLIK jest to system płatności mobilnych, który pozwala na bezpieczne i szybkie płacenie za zakupy w sklepie, bez konieczności logowania się do usług bankowości elektronicznej. Usługa dostępna jest w aplikacji mobilnej banku, w którym ma się założone konto. Więc, aby móc dokonywać płatności za jej pośrednictwem, należy mieć pobrany program do jego obsługi. BLIK to sześciocyfrowy kod, który zostaje automatycznie wygenerowany przez system. Utworzony ciąg cyfr wpisuje się w terminal płatniczy podczas płacenia za zakupy. Jak widać, obsługa tego bezpiecznego i komfortowego systemu jest prosta i intuicyjna.

płatność mobilna blik
Fot. Pexels.com

Gdzie można płacić BLIKiem?

Otóż systemem płatności mobilnych BLIK można płacić w dowolnym sklepie stacjonarnym, a także internetowym. Jedyny wymóg, jaki należy spełnić, to zainstalowanie aplikacji mobilnej banku, w którym ma się aktywne konto. Przed jej pobraniem warto sprawdzić, czy telefon, w tym wypadku smartfon lub iPhone, ma wolne miejsce na karcie pamięci.

Jakie ma funkcje?

Oprócz możliwości płacenia za zakupy BLIK ma również inne funkcje, które mogą być bardzo przydatne. System pozwala również na wypłacać i wpłacać pieniądze w bankomacie, bez konieczności posiadania karty płatniczej. Jest to komfortowa opcja, w przypadku nie zabrania jej z domu bądź zagubienia. BLIK posiada również możliwość dokonywania przelewów na zewnętrzny rachunek. Można tego dokonać również poprzez podanie numeru telefonu osobie, której przelewa się środki.

Jak działa BLIK?

Za pośrednictwem usługi BLIK można płacić w dowolnym sklepie. Jednak przed próbą zapłacenia za zakupy warto spytać się pracownika, czy posiada on taką możliwość. Jak się okazuje, nie wszędzie można dokonywać płatności za pośrednictwem tego systemu. Wówczas będzie konieczność zapłacenia inną formą, w tym przypadku kartą płatniczą bądź gotówką. Jak działa BLIK? W bardzo prosty i szybki sposób. Poniżej przedstawiamy etapy płatności za jego pośrednictwem:

  1. Zaloguj się do aplikacji mobilnej swojego banku – w niektórych aplikacjach, przed logowaniem, a po jej uruchomieniu, można od razu wybrać opcję płatności BLIK.
  2. Daj opcję „Wygeneruj kod” – po kliknięciu pojawi się sześciocyfrowy ciąg liczb. Wówczas ma się 2 minuty, aby z niego skorzystać. Jeśli się nie uda, należy ponownie go utworzyć poprzez system.
  3. Wpisz kod w terminalu – wygenerowany ciąg cyfr należy wpisać w terminalu i nacisnąć zielony przycisk
  4. Potwierdź płatność – na koniec należy wrócić do aplikacji mobilnej banku i potwierdzić płatność za pomocą usługi BLIK. W przeciwnym razie transakcja nie zostanie zrealizowana.
płatności mobilne BLIK
Fot. Pexels.com

Jak płacić BLIKIEM w sklepie internetowym?

Podobnie wygląda proces dokonywania płatności w sklepie internetowym z kilkoma drobnymi różnicami. Przede wszystkim należy się zorientować, czy sklep internetowy, w którym dokonujemy zakupów, ma opcję płatności za pośrednictwem usługi BLIK. W następnej kolejności należy:

  1. Wybrać metodę płatności BLIKIEM – przy końcowym etapie robienia zakupów online, przechodzimy do metody płatności i wybieramy opcję płatności za pomocą usługi mobilnej BLIK.
  2. Zalogować się do aplikacji mobilnej banku – w swoim urządzeniu mobilnym uruchamiamy aplikację bankową i logujemy się, podając login i hasło.
  3. Wygeneruj kod – następnie należy wybrać opcję płatności BLIKIEM w aplikacji mobilnej i wygenerować kod.
  4. Wpisz kod w sklepie internetowym – kolejnym krokiem jest wpisanie wygenerowanego, sześciocyfrowego kodu w polu wyznaczonym przez sklep internetowy.
  5. Potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej – na koniec trzeba jeszcze potwierdzić cały proces w aplikacji mobilnej. Wówczas wyskoczy informacja o tym, że transakcja została pomyślnie zrealizowana.

Podsumowanie

Usługa BLIK jest dostępna w każdej aplikacji mobilnej banku. W celu korzystania z niej należy mieć pobraną jej aktualną wersję. Z kolei, żeby zapłacić w sklepie stacjonarnym lub internetowym za zakupy trzeba zalogować się do niej i wygenerować kod, który następnie wpisuje się do terminala płatniczego. Korzystanie z usługi BLIK jest proste i intuicyjne, co pozwala zaoszczędzić czas i dokonać szybkiej transakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here