zegarki sportowe
Fot. Pixabay.com

Zegarki do biegania to urządzenie, bez którego wielu biegaczy nie wyobraża sobie treningu. Pozwalają na dokonywanie pomiarów licznych parametrów. Wybór określonego modelu zależy od kilku czynników i czasami sprawia trudności, zwłaszcza osobom początkującym. Jak wybrać i na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu zakupów? O tym opowiemy w niniejszym artykule.

Zegarki do biegania – warto?

Jeśli ktoś zastanawia się, czy warto zainwestować w zegarki do biegania, to już nie musi. Odpowiadamy, że zdecydowanie tak! Niemniej przed zakupem dobrze jest poddać analizie kilka czynników, które mogą mieć znaczenie przy wyborze. Dużo bowiem zależy od potrzeb i celów, jakie chcemy osiągnąć, a także od stopnia zaawansowania. Nie każdy biegacz przecież chce biegać na niskim tętnie, przebiec maraton czy ustanowić nowy rekord na 10 km. Są też miłośnicy tej dyscypliny sportu, którzy biegają dla przyjemności lub zbudowania kondycji, wówczas nie potrzebują inwestować pieniędzy w dodatkowy sprzęt elektroniczny. Zegarki do biegania mają na celu pomóc robić postępy dzięki mierzeniu licznych parametrów, które można poddać analizie. Niemniej wychodzimy z założenia, że warto rozważyć ich zakup, gdyż mogą one być przydatne również w wielu innych rodzajach aktywności fizycznej.

Zegarki do biegania dla początkujących
Fot. Pexels.com

Zegarki do biegania – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór dobrego, funkcjonalnego urządzenia może okazać się nieco trudniejszy, zwłaszcza dla osób początkujących. To między innymi dla nich postaramy się przybliżyć, jak wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie. W sklepach sportowych czy ze sprzętem elektronicznym natknąć się można na wiele modeli, które różnią się między sobą pod względem ilości funkcji, czasem użytkowania, marką i wreszcie ceną. Przy wyborze warto przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Ilość funkcji – zegarki do biegania różnią się między sobą pod kątem ilości funkcji. Warto zwrócić uwagę, czy interesujący nas model posiada te aspekty, które chcemy, aby podczas treningu były mierzone. Najważniejszymi z nich są: czas, dystans, maksymalna, minimalna oraz średnia prędkość, aktywny GPS i pulsometr.
  • Pomiar tętna – warto rozpatrzyć to, jako osobny aspekt, ponieważ, nie wszystkie zegarki do biegania mają wbudowany pulsometr. W takiej sytuacji, choć część z nich posiada w zestawie pasek do mierzenia tętna, należy rozważyć dodatkowy zakup.
  • GPS – również nie każde urządzenie zawiera funkcję GPS, która jest wprost niezbędna, aby zmierzyć podstawowe parametry podczas biegania.
  • Czas użytkowania – zegarki do biegania różnią się również wytrzymałością baterii. Jeśli zależy nam na długiej żywotności baterii, warto przy zakupie zwrócić uwagę na czas użytkowania.
  • Cena – dla sporej części społeczności biegaczy istotny czynnik. Proces zakupowy często rozpoczyna się od zaplanowania budżetu. Dla niektórych cena jest ważna, ponieważ zależy nam na tym, aby kupić dobry sprzęt w dobrej cenie.

Zegarki do biegania – jak wybrać?

I pozostaje najważniejsze pytanie – jak wybrać? Otóż wiedząc już, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, teraz można przejść do wyboru określonego modelu. Niemniej przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto rozważyć wszelkie aspekty techniczne danego modelu.  Przy wyborze warto uwzględnić wyżej wymienione czynniki, które posiadają zegarki do biegania. Istotne jest również miejsce zakupu i tutaj możemy wyróżnić kilka miejsc.

zegarki do biegania dla początkujących
Fot. Pexels.com

Sklepy sportowe

W tym przypadku można mówić o sklepach, które zajmują się sprzedażą różnych produktów z wielu dyscyplin sportowych oraz specjalistycznych punktach, gdzie można nabyć sprzęt wyłącznie dla pasjonatów biegania. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi może okazać się wysokość ceny. Przeważnie w sklepach wielosportowych można nabyć zegarki do biegania za zdecydowanie mniejszą kwotę. Natomiast w punktach specjalistycznych producent ustala wysoki koszt, niemniej tego taki plus, że możemy liczyć na fachową poradę przy zakupie i pomoc w wyborze odpowiedniego modelu urządzenia.

Sklepy internetowe

W tym przypadku można nabyć zegarki sportowe bezpośrednio od producenta, który zajmuje się sprzedażą internetową, bądź w innych sklepach ze sprzętem elektronicznym. W tym drugim przypadku można liczyć na wysokie rabaty i przeceny w momencie popularnego „wietrzenia magazynów”. Warto odwiedzać sklepy internetowe, gdyż można często trafić na atrakcyjne promocje i oferty.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here