Skóra nubuk

Nubuk to chętnie wybierana odmiana skory. Jej wygląd przypomina powierzchnię zamszu. Pokryta jest dużą ilością krótkich i miękkich włosków. Dzięki temu nubuk prezentuje się atrakcyjnie, a wykonane z niego wyroby i obuwie to produkty eleganckie. Niestety, ale nubuk ma tendencję do szybkiego tracenia swoich wyjściowych właściwości. Dlatego, jeśli zależy Ci na utrzymaniu odzieży wykonanej ze skóry nubuk w dobrej kondycji, należy regularnie o nią dbać oraz stosować specjalne środki czyszczące. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady troski o obuwie i galanterię skórzaną wykonaną z nubuk. Dowiesz się jak przeciwdziałać uszkodzeniom skóry nubuk oraz jak odzyskać jej atrakcyjny, oryginalny wygląd. 

Codzienna pielęgnacja obuwia z nubuku

Nubuk posiada swoje ewidentne zalety, które czynią go jedną z najchętniej wybieranych odmian skóry. Wykonane z niej wyroby cieszą się popularnością z uwagi na ich charakterystyczną, przyjemną w dotyku powierzchnię. Najczęściej, ze skóry nubuk korzystają kobiety, dla których wykonywane są buty oraz dodatki skórzane. Często też z nubuk wykonuje się odzież outdoorową, buty górskie lub trekkingowe. 

Specyficzna cecha skóry nubuk uzyskiwana jest w trakcie procesu jej wytwarzania. Najczęściej, korzysta się w tym celu ze skóry cielęcej lub bydlęcej. Odmiennie niż w przypadku skóry licowej, powierzchnia nubuk nie jest wygładzana, lecz zachowuje charakterystyczną dla niej strukturę. 

Troska o obuwie wykonane z nubuku to obowiązek każdego ich posiadacza. Niestety, ale powierzchnia nubuku ma tendencję do gromadzenia dużej ilości zabrudzeń, pyłków, kurzu, które napotykasz na swojej drodze w ciągu dnia. Drobinki brudu z łatwością zatrzymują się pomiędzy włoskami nubuku, wnikając w ich strukturę. Dlatego najważniejszym obowiązkiem jest regularne czyszczenie nubuku.

Zaleca się przede wszystkim, by po każdym powrocie do domu dokładnie oczyścić powierzchnię nubuku, usuwając z niej wszystkie niepożądane drobinki brudu. Można w tym celu skorzystać ze specjalnych szczotek i gąbek dedykowanych do czyszczenia skóry. Szczególnie ważne jest, by usuwać pozostałości opadów atmosferycznych oraz nadmiar wilgoci. Ponadto, w trakcie codziennego użytkowania obuwia, warto unikać miejsc oraz przeszkód szkodliwych dla nubuku. Mowa oczywiście o zaspach śniegowych, głębokich kałużach oraz zabłoconych drogach. 

Czyszczenie nubuku – kilka porad praktycznych

Czyszczenie nubuku powinno przebiegać na sucho. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na wodę, która ma tendencję do uszkadzania struktury skóry. Przed przystąpieniem do czyszczenia, warto sięgnąć po dwa kluczowe akcesoria. Będą to szczotka o delikatnym włosiu, w którą możesz zaopatrzyć się w sklepie obuwniczym lub u szewca, a także specjalna gumka do nubuku. Ta ostatnia ma niezwykle korzystne działanie na powierzchnię skóry. Usuwa zabrudzenia i zaschnięte plamy, niezależnie od przyczyny ich powstania. 

Buty z nubuku należy czyścić w dość prosty sposób. Zaleca się, aby delikatnie przecierać ich powierzchnię w miejscach, gdzie powstały zabrudzenia oraz zacieki. Warto w tym czasie stosować specjalne środki do impregnacji butów z nubuku, które pozwolą zachować ich oryginalną fakturę przez długi czas. Polecane są przede wszystkim środki w formie sprayów, łatwe i wygodne w aplikacji oraz przechowywaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here