Na ogół ból nóg jest spowodowany zmęczeniem, brakiem aktywności fizycznej lub nieprawidłowym stylem życia. Jego źródłem są także urazy – naderwanie ścięgien, więzadeł albo wady i deformacje stóp (np. płaskostopie, halluksy). Ból nóg bywa również konsekwencją chorób reumatycznych, cukrzycy, a nawet choroby alkoholowej. Jak sobie z nim poradzić?
Kiedy bywa trudny do zniesienia, warto zastosować ogólnodostępne leki, np. Cyclo 3 Fort, który jest wsparciem w leczeniu objawów niewydolności naczyń żylnych i limfatycznych, objawiających się bólem, obrzękiem i drżeniem nóg, ale także uczuciem ich ciężkości. Możesz też poradzić sobie w inny sposób, wykorzystując do tego domowe metody.
Zimne okłady na bolące nogi
Jeśli ból jest związany z urazem lub kontuzją, na początku najlepiej zastosować zimne okłady. Możesz użyć lodu, który należy przyłożyć do bolącego miejsca. Zimny kompres zmniejsza obrzęk. To, co przyniesie ulgę i ukoi zmęczone nogi po całodniowej, siedzącej pracy przy biurku to odprężające kąpiele. Niezbędne do tego zabiegu będą sole lecznicze, które w połączeniu z letnią wodą i przyjemnym zapachem zapewnią relaks oraz poprawią krążenie krwi w nogach.
Relaks – regeneracja zmęczonych nóg
Jeśli ból nóg jest związany z intensywnym wysiłkiem fizycznym, najlepiej odpocząć, by zaserwować swoim nogom regenerację. W celu złagodzenia napięć leż z nogami do góry. Utrzymywanie stóp w takiej pozycji jest również praktykowane w jodze w celach wyciszenia umysłu oraz odstresowania się. Gdy unosisz nogi, do mózgu dopływa więcej tlenu niż na stojąco. Z kolei im więcej tlenu w mózgu, tym łatwiej się zrelaksować i odzyskać wewnętrzną harmonię. Nogi tymczasem doświadczają ulepszonego przepływu krwi i już po 15 minutach będą mniej opuchnięte, a Ty poczujesz ich znaczące odciążenie.
Masaż nóg – ulga i wytchnienie w bólu
Masaż stóp i nóg może pomaga łagodzić ból, ponadto rozluźnia mięśnie i zmniejsza napięcia.
Warto zapisać się na masaż drenujący. Jest to technika, która pobudza krążenie krwi i limfy i chroni przed niewydolnością krążenia nóg. Wspiera usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, oczyszcza organizm, a przy tym pozwala ujędrnić skórę i zredukować cellulit, ponieważ działa też na tkankę tłuszczową.
Ziołowe maści na bolące nogi
Stosuj przede wszystkim maści mające w swym składzie wyciągi z kasztanowca i heparynę. Doskonale się sprawdzi żel z kasztanowca, kiedy cierpisz na choroby żylakowe, obrzęki i bóle nóg. Działa on ściągająco, przeciwobrzękowo oraz uszczelnia ścianki naczyń włosowatych, zmniejszając ich kruchliwość. Pomocne są również maści z heparyną, zawierające substancje czynne, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe.
Odpowiednie buty i wkładki, gdy bolą nogi
Noszenie odpowiednich butów zapobiega bólu nóg. Wybieraj takie, które są wygodne i dobrze dopasowane do Twoich stóp. Jeżeli pracujesz przez długie godziny w pozycji stojącej, wkładaj pary z szeroką, grubą i miękką podeszwą, która jest elastyczna i zapobiega odbiciom stopy, a przez to ogranicza urazy. Stawiaj na lekkie obuwie, które nie przeciąży dodatkowo nóg. Fason powinien zapewnić stopie stabilizację podczas chodzenia. Pomocne może być także stosowanie specjalistycznych wkładek.
Pamiętaj również o regularnej aktywności fizycznej – spacery czy pływanie zapobiegają bólowi nóg. Utrzymywanie zdrowej diety jest również wskazane, ponieważ nic tak nie obciąża nóg, jak nadprogramowe kilogramy.