Jak wykonać więźbę dachową

Budowa własnego domu jest marzeniem wielu osób. Decydując się na takie posunięcie, należy uwzględnić pewne istotne kwestie – wybrać technologię i projekt, wedle którego całość zostanie wykonana. Samych wykonawców również trzeba znaleźć, co nie zawsze jest proste. Trzeba też pamiętać, że w przypadku domu istotna jest najwyższa jakość przygotowania wszystkich elementów – od fundamentów aż po dach. I właśnie dachem chcemy się zająć w tym momencie, ponieważ jeśli on nie zostanie prawidłowo przygotowany, cała praca nad domem może obrócić się wniwecz.

Więźba dachowa, czyli jak zapewnić trwałość na dekady?

Trzeba pamiętać, że budowa więźby dachowej może przebiegać dwojako. Można zdecydować się na wariant tradycyjny, gdzie całość wykonuje pracownia ciesielska. Działania w postaci łączenia elementów drewnianych ze sobą (bali, belek, łat, krawędziaków, desek) odbywają się na placu budowy, a wykorzystywane są w tym celu różne złącza ciesielskie. Zwykle materiałem jest wówczas drewno iglaste (sosna, świerk, czasami modrzew). Fachowcy muszą zająć się wówczas doborem drewna o adekwatnej klasie, gdzie kluczowym kryterium jest wytrzymałość charakterystyczna na zginanie. Alternatywą dla więźb tradycyjnych są prefabrykowane, jednakże nie są one odpowiednie w przypadku każdego budynku.

Konstrukcja więźby – specyficzne cechy

Jeśli wybór padnie na prefabrykowany wariant, kluczowym elementem konstrukcji będą drewniane dźwigary kratownicowe. Są one wytwarzane w zakładzie produkcyjnym i mogą pokrywać większe połacie dachu niż w przypadku więźby tradycyjnej. Przekroje elementów są mniejsze, a ilość wykorzystanego materiału ograniczona. Ekipa producenta zwykle potrzebuje około dwóch dni na zamontowanie całości, co pozwala znacznie skrócić czas prac nad dachem. Opcja ta nie sprawdzi się jednak, gdy inwestorowi zależy na większej przestrzeni poddasza – wówczas należy sięgnąć raczej do więźby tradycyjnej.

Połączenie ciesielskie w więźbach – czym ono jest?

Pracując nad więźbami tradycyjnymi specjaliści posługują się różnymi rodzajami złączy ciesielskich. Są to takie elementy, jak wieszaki belki, rozmaite kątowniki czy też łączniki – płaskie lub płatwiowo-krokwiowe. W przypadku więźb prefabrykowanych wykorzystuje się płytki kolczaste montowane za pomocą specjalnych pras. Takie rozwiązania w swoim asortymencie ma między innymi hurtownia online e-Armet.pl, w której zaopatrują się fachowcy z całej Polski. – Oferujemy klientom rozmaite złącza ciesielskie niezbędne do wykonywania więźb dachowych oraz innych konstrukcji drewnianych – wyjaśnia pan Przemysław, specjalista ds. produktów. – Sprzedajemy wyłącznie elementy od sprawdzonych dostawców, z gatunkowej blachy ocynkowanej – dodaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here