Jak dbać o samochód, by cieszyć się nim długie lata

Bezawaryjność i piękny wygląd samochodu na długie lata to marzenie każdego właściciela auta. Przy odpowiedniej pielęgnacji auta może zostać spełnione! Przeczytaj ten krótki poradnik, by dowiedzieć się, jak dbać o samochód, żeby nawet po wieloletnim użytkowaniu wciąż wyglądał jak z salonu.

Pielęgnacja lakieru samochodowego

Ze wszystkich elementów pojazdu to oczywiście karoseria jest najczęściej wystawiona na trudne warunki zewnętrzne. O lakier obijają się żwir i kamyczki z ulicy, szyszki, gałęzie i liście spadające z drzew, pada na niego grad, deszcz, śnieg… przywierają insekty czy sól sypana zimą na drogi. Nic więc dziwnego, że po stosunkowo niedługim czasie eksploatacji na lakierze pojawiają się rysy i odpryski, a ten traci swój salonowy blask. Pielęgnacja lakieru samochodowego dedykowanymi preparatami jest jedyną metodą przedłużenia jego pięknego wyglądu. Warto również co kilka lat zakonserwować podwozie.

Jak dbać o lakier samochodu?

Zabiegi, które warto powtarzać regularnie (oczywiście poza ręcznym myciem auta – myjnia automatyczna może rysować lakier) to woskowanie i polerowanie karoserii. To usługi, które można zamówić w zakładzie auto detailingu, ale także wykonać samodzielnie. Wystarczy zakupienie odpowiedniego zestawu do pielęgnacji lakieru samochodu, a więc ze środkiem do woskowania lub polerowania, aplikatorem i miękką ściereczką na sucho. Pierwszy zakrywa drobne rysy i pokrywa samochód woskową warstwą hydrofobową, która chroni lakier przed uszkodzeniami i negatywnym wpływem wody. Polerowanie z kolei usuwa zarysowania i nadaje karoserii blask rodem z salonu – lakier wygląda jak nowy!

Pielęgnacja lakieru samochodowego
Foto: Minerva Studio / Shutterstock

Pielęgnacja wnętrza samochodu

W przypadku auta piękne wnętrze jest szczególnie istotne; niezadbany układ klimatyzacji i nawiewu, brak regularnej wymiany czy uzupełniania płynów szybko doprowadzą do awarii. O jakich czynnościach związanych z pielęgnacją samochodu wewnątrz trzeba pamiętać?

  • Odgrzybianie klimatyzacji i nawiewu – można wykorzystać dedykowane temu zabiegowi produkty albo skorzystać z usługi ozonowania w serwisie. Warto powtarzać ten zabieg raz do roku, z początkiem wiosny. Dzięki temu użytkownik uniknie rozmnażania się bakterii, a tym samym groźnych pleśni, wewnątrz układu.
  • Wymiana płynu hamulcowego – zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu (wskazanymi w instrukcji auta), zwykle co 40-50 tys. km.
  • Wymiana płynu chłodzącego – z czasem eksploatacji płyn powoli traci swoje właściwości chłodzące. Powinien być wymieniany zgodnie z okresem jego ważności; ta może wynosić 2, 3 lub 5 lata.
  • Wymiana oleju silnikowego – częstotliwość wymiany tego płynu to jedno z najczęstszych pytań dotyczących tego, jak prawidłowo dbać o samochód. Nic dziwnego; gdy olej traci na jakości, mogą zmniejszyć się jego zdolności smarowania, co doprowadzi do zatarcia silnika. Wymiana powinna odbywać się średnio raz na rok albo co 10-15 tys. km.; zgodnie ze wskazaniem producenta auta.

Jednak podstawą tego, jak dbać o auto jest po prostu używanie specjalistycznych środków myjących. Użytkownicy niestety często o tym zapominają, a błędy tak z pozoru niewielkie jak mycie karoserii płynem do mycia naczyń czy przecieranie podkoszulkiem mogą znacznie skrócić żywotność karoserii. Przypomnij sobie, kiedy ostatnio zaglądałeś pod maskę i przyglądałeś się lakierowi swojego auta – i do dzieła!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here