złość u pociechy
Fot. Pexels.com

Złość jest podstawą, gwałtowną emocją, która towarzyszy nam od najmłodszych lat. Zazwyczaj kojarzona jest z czymś negatywnym, co przejawia się w postaci niekontrolowanych wybuchów. Często po nich pojawiają się wyrzuty sumienia. O ile dorośli zdają sobie z niej sprawę i potrafią ją opanować, o tyle i dzieci pojawia się ona spontanicznie. Jak sobie z nią radzić? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.  

Czym jest złość?

Złość jest naturalną emocją, która towarzyszy nam w różnych sytuacjach. Może zostać tłumiona mniej lub bardziej świadomie przez dorosłych, lecz u dzieci przejawia się w postaci gwałtownych wybuchów. Często przyjmuje postać otwartej agresji. Jednak nie jest to wina dziecka, zwłaszcza tego najmłodszego, ponieważ robi to nie do końca, wiedząc, skąd to się bierze. Dlatego warto na każdym kroku tłumaczyć swoim pociechom, skąd to wynika. Aczkolwiek mimo że temat ten jest wielokrotnie poruszany przez nauczycieli, pedagogów i psychologów, to nie zawsze rodzice wiedzą, jak w praktyce radzić sobie z negatywną emocją, jaką jest złość u dzieci. Dlatego w tym artykule przedstawiamy sposoby, które w tym pomogą.

złość u pociechy
Fot. Pexels.com

Sposoby radzenia sobie ze złością u dzieci

Będąc rodzicem, ważne jest, aby zadbać o prawidłowy rozwój emocjonalny u dzieci. Wobec czego należy również adekwatnie i konsekwentnie reagować w różnych sytuacjach, co wiąże się z niedawaniem przyzwolenia na określone zachowania u pierworodnych. Złość i jego przejawy należą właśnie do tego typu reakcjach, które powinny spotkać się z kontrreakcją ze strony rodziców. Jednak nie należy na siłę tłumić jej. Brak przyzwolenia na wyrażanie przez dziecko różnych emocji jest ważnie i nie musi jednocześnie oznaczać akceptację na tego typu wybuchy. Dlatego warto zapoznać się ze sposobami radzenia sobie ze złością u najmłodszych i nauczyć się przekuwać przejawy złych zachowań w konstruktywne metody ekspresji emocji.

Rozmawiaj z dzieckiem o jego emocjach

Istotą skutecznego radzenia sobie z przejawami złości u dziecka jest nauczenie go wyrażania tej emocji w konstruktywny sposób. Nie jest to łatwym procesem, ponieważ należy pamiętać, że młodsze dzieci nie posiadają jeszcze w pełni rozwiniętej świadomości i rozumienia pojęć abstrakcyjnych. Niemniej dobrą metodą na okiełznanie sytuacji jest rozmowa z dzieckiem o jego emocjach i uczuciach. W ten sposób pierworodny uczy się nazywać i określać swoje reakcje, a z czasem je rozumieć. Nie można też nakładać presji, gdyż może prowadzić to do frustracji. Wszystko musi odbyć się w atmosferze cierpliwości i zrozumienia.

złość u pociechy
Fot. Pexels.com

Potępiaj zachowanie, nie dziecko

Najczęstszym błędem rodziców podczas komunikacji z dzieckiem jest stosowanie niewłaściwych określeń w stosunku do jego osoby, a nie zachowania, którego się dopuściło. Inaczej mówiąc, kierowanie komunikatów do pociechy, zamiast do postępowania. Trzeba pamiętać o tym, że dzieci są bardzo podatne na słowa, więc mogą brać je głęboko do siebie. Wówczas dziecko będzie określało samo siebie „złym”, a nie zachowanie. W praktyce, aby móc oswoić pociechę z jego własnymi emocjami, należy potępiać postępowanie, a nie osobę. Tylko wtedy pokażemy swoją miłość względem pierworodnego i zapewnimy mu poczucie bezpieczeństwa.

Bądź przykładem dla dziecka

Emocje typu złość dotyczą nie tylko dzieci. Każdy z nas je odczuwa i radzi sobie z nimi na swój sposób. Niemniej w relacji z pociechą ważne jest, aby być dla niego przykładem i autorytetem. Lecz nie należy chować się za maską perfekcjonizmu, tylko traktować negatywne przejawy jako naturalną reakcję, którą przejawiają także dorośli. W ten sposób pokazujemy, że można sobie z nią radzić i nauczyć kontrolować. Będąc dla dziecka przykładem, musimy liczyć się również z własnymi odczuciami i pracować nad nimi. W sytuacji konfrontacji emocje lubią się udzielać innymi i łatwo można stracić kontrolę nad swoim zachowaniem. Dlatego trzeba być świadomym wszelkich mechanizmów i ich wpływu na nas samych.

Korzystaj z pomocy psychologicznej

Czasami wyżej wspomniane metody mogą okazać się niewystarczające. Wówczas warto rozważyć skorzystanie z porady psychologicznej bądź pedagogicznej. Taka konsultacja pozwoli rozpoznać bardziej złożoność problemu i nabyć wiedzy dotyczącej sposobów reagowania na złość ze strony dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here