zegarek sportowy do biegania
Fot. Pexels.com

Zegarek sportowy to urządzenie, które pozwala na mierzenie licznych parametrów podczas uprawiania określonej dyscypliny sportu. Dzięki licznym opcjom można rozbić każdy trening na czynniki pierwsze i poddać go rzetelnej analizie. Na rynku dostępnych jest wiele, różniących się między sobą modeli pod różnymi względami. Jakie funkcje posiada zegarek sportowy? Dowiecie się o tym z niniejszego artykułu.

Po co potrzebny jest zegarek sportowy?

Uprawianie sportu, czy to na poziomie zawodowym, czy amatorskim wiąże się z pokonywaniem kolejnym barier. Postępy w danej dyscyplinie zależą głównie od motywacji, determinacji, wytrwałości, a także systematyczności. Jednak w pewnym momencie może dojść do stagnacji i nie wiadomo, jak ruszyć dalej. Warto wówczas rozłożyć trening na czynniki pierwsze i sprawdzić, które jego elementy wymagają poprawy. W tym celu niezbędny może okazać się zegarek sportowy, który mierzy poszczególne aspekty treningi i daje możliwość ich analizy. To nie jedyny z powodów, dla których warto zdecydować się na zakup tego urządzenia. Oprócz możliwości interpretacji np. pomiaru tętna, pokonanego dystansu i czasu, można rejestrować pomiar snu oraz innych przydatnych parametrów. Warto zainwestować w zegarek sportowy, który pomoże ruszyć naprzód i robić dalsze postępy.

zegarek sportowy do biegania
Fot. Pexels.com

Jakie funkcje ma zegarek sportowy?

Jak wyżej wspomniano, zegarek sportowy ma liczne funkcje, które pomogą osiągnąć pożądane rezultaty i zrealizować zamierzone cele. Urządzenie dzięki wbudowanym opcjom pozwala na rzetelną analizę poszczególnych aspektów treningów, a co za tym idzie – przyczynić się do wzrostu postępów i utrwalenia dotychczasowych efektów. Sam proces zakupowy musi być przemyślany, ponieważ poszczególne modele różnią się od siebie pod względem ilości dostępnych opcji. Przedstawiamy, jakie funkcje zegarek sportowy.

Pomiar tętna

Jest to niezmiernie ważna funkcja, która pozwala na monitorowanie pracy serca podczas treningu. Ma to również duże znaczenie w zdrowym i świadomym uprawianiu sportu. Monitorowanie reakcji organizmu w trakcie wysiłku fizycznego pozwoli również na wykrycie ewentualnych schorzeń, co może okazać się zbawienne w procesie rekonwalescencji. Jednak nie każdy zegarek sportowy ma wbudowany czujnik pomiaru tętna z nadgarstka. Wówczas należy dokupić specjalny pas, który będzie mierzyć puls z serca.

System GPS

GPS pobiera dane dotyczące lokalizacji, które są niezbędne, żeby rejestrować trasę. Jest to niezwykle ważna funkcja głównie w przypadku biegania. Jej brak powoduje, że nie będziemy w stanie zmierzyć przebytego dystansu, a jedynie czas trwania treningu. Dlatego dobry zegarek sportowy powinien mieć wbudowany system nawigacyjny.

zegarek sportowy do biegania
Fot. Pexels.com

Trener osobisty

Atrakcyjna opcja dla osób, które czasem potrzebują bodźców z zewnątrz. Trener osobisty to system, który podtrzymuje motywację, udzielając wskazówek dotyczących treningów. Jest to dodatkowa opcja, która pomaga w utrzymywaniu efektów i regularności. Zegarek sportowy z taką funkcją można kupić bezpośrednio u producenta lub w wybranych sklepach elektroniką lub akcesoriami.

Połączenie z aplikacją

Jest to nowoczesna funkcja, którą posiada zegarek sportowy o wyższych modelach. Aplikacja pozwala na śledzenie i analizowanie wyników z poziomu urządzenia mobilnego, np. Smartfonu lub Iphone’u. Taką opcję dają największe marki urządzenia, np. Garmin czy Polar. Synchronizacja zegarka sportowego z prywatnym urządzeniem pomaga w prowadzeniu statystyk, a także zapisywaniu ważnych informacji oraz wniosków z przeprowadzonych treningów.

Wielosportowe zegarki

Niektóre urządzenia na rynku mają wiele trybów, inaczej dyscyplin sportowych, które można zaznaczyć w głównych ustawieniach i poddawać analizie. Zegarek sportowy kojarzy się głównie z bieganiem, aczkolwiek jest to błędne myślenie. W sklepach stacjonarnych czy bezpośrednio u producenta danej marki znaleźć można i takie urządzenia, które dają możliwość mierzenia poszczególnych funkcji i różnorodnych dyscyplin, jak, np. Badminton, piłka nożna, tenis ziemny, jazda konna czy aerobik.

Inne funkcje

To nie wszystkie funkcje, jakie posiada to urządzenie w zależności od marki. Niektóre modele urządzenia wyposażone są w barometr, za pomocą którego można sprawdzić stan pogodowy w danym mieście. Dzięki temu, zwłaszcza w przypadku sportów, które uprawia się na zewnątrz, można przewidzieć, jakie będą warunki atmosferyczne i dopasować odpowiedni strój do pogody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here