zegarek sportowy
Fot. Pexels.com

Zegarek do biegania to przydatne urządzenie dla miłośników tego sportu. Posiadający wiele funkcji, a do tego lekki usprawnia każdy trening. Wybór odpowiedniego modelu spośród dostępnych Marek nie zawsze jest prosty, dlatego przedstawiamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego zegarka do biegania.

Zegarek do biegania – pomocne urządzenie w treningach

Producenci różnych urządzeń elektronicznych coraz częściej stawiają na wysoką jakość i funkcjonalność. Z myślą o potrzebach sportowców tworzą nowe technologie, które usprawnią każdy trening. Zegarek do biegania, dzięki licznym funkcjom, pomaga biegaczom monitorować różne parametry i śledzić na bieżąco wyniki z poszczególnych treningów. Dla wielu zawodowych biegaczy, a także dla miłośników amatorów analizowanie statystyk pomaga w robieniu postępów, doskonaleniu techniki, a także korygowaniu błędów. Dlatego wybór odpowiedniego urządzenia dopasowanego do indywidualnych możliwości i etapu zaawansowania jest ważnym aspektem w procesie treningowym. Przedstawiamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze zegarka do biegania.

zegarek sportowy
Fot. Pexels.com

Potrzeby użytkownika

W pierwszej kolejności warto przeanalizować swoje potrzeby i ustalić cele. Od tego w głównej mierze zależy wybór odpowiedniego modelu urządzenia. Zegarek do biegania z dodatkowymi akcesoriami, typu czujnik kadencji, może być nieprzydatny dla osób, które nie są zaawansowane w bieganiu i kupili sprzęt na próbę. Każdy z nas ma inne potrzeby, cele i preferencje, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia musi być procesem przemyślanym.

Wielofunkcyjność

Jak już coś zrobić, to zrobić to dobrze! To stare porzekadło sprawdza się również przy wyborze odpowiedniego sprzętu do treningów. Jeśli zegarek do biegania ma porządnie służyć i spełniać określone cele, ważne, aby był wielofunkcyjny. Śledzenie wyników wymaga rozłożenia każdego treningu na czynniki pierwsze. Zatem, aby można było dokonać rzetelnej analizy treningu, ważne jest zmierzenie wielu jego parametrów, a w szczególności: dystansu, czasu na poszczególnych kilometrach, międzyczasu, a także tętna czy maksymalnej i minimalnej prędkości. Oprócz tego przydatną funkcję jest także monitorowanie snu.

Wodoodporność

Również ważny czynnik przy wyborze. Biegać może także w niekorzystnych warunkach pogodowych, a wówczas dobrze jest mieć pewność, że w trakcie treningu urządzenie nie zostanie uszkodzone na skutek deszczu. Zegarek do biegania w większości modeli jest wodoszczelny, nawet do 5 ATM. Jest to wartość, która zapewni ochronę sprzętowi podczas biegu. Część biegaczy w ramach aktywnego odpoczynku chodzi kilka dni w tygodniu na basen, a wówczas dobrze jest móc swobodnie korzystać z urządzenia, bez obawy o jego zalanie i uszkodzenie.

zegarek sportowy
Fot. Pexels.com

Możliwość mierzenia innych sportów

Zegarek do biegania może świetnie się sprawdzić również w innych sportach, o ile ma wbudowane inne dyscypliny. Parametry mierzone podczas treningu biegowego mogą być mierzone w dowolnej formie aktywności fizycznej. Analogicznie, podczas jazdy na rowerze rejestrowany jest dystans, łączny czas treningu, a także maksymalna, minimalna oraz średnia prędkość. Co prawda, nie wszystkie zegarki mają tego typu opcje, niemniej jest ona przydatna głównie dla osób, które uprawiają kilka rodzajów aktywności fizycznej.

Dodatki

Nie każdy zegarek do biegania ma wbudowany pulsometr. W takim wypadku najczęściej należy zainwestować dodatkowo w pasek do mierzenia pulsu. Jednak w niektórych markach, ten dodatek jest już w zestawie, dzięki czemu można z kolei zaoszczędzić trochę pieniędzy. Wśród innych tego typu akcesoriów można wymienić czujnik kadencji, który służy do pomiarów prędkości. Zazwyczaj montuje się go w rowerze na czas jazdy, ale można także połączyć go również z zegarkiem do biegania.

Wygląd

Dla większości użytkowników najmniej ważny aspekt. Niemniej aspekty estetyczne też mają znaczenie i zależą od indywidualnych upodobań i gustu. Większą wagę do wyglądu urządzenia przywiązują kobiety, którym zależy, żeby zegarek do biegania był dopasowany kolorystycznie do ubioru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here