Żarówki LED
Fot. Pexels.com

Jeszcze jakiś czas temu popularne były żarówki żarowe, które w domu miała znaczna część społeczeństwa. Mimo że dziś wciąż wiele osób korzysta z ich dobrodziejstw, to jednak coraz częściej spotkać można u kogoś w domu żarówki ledowe. Wraz z rozwojem technologii odpowiednie oświetlenie zaczęło mieć większe znaczenie w procesie aranżacji lokum, dlatego producenci dwoją się i troją, żeby sprostać oczekiwaniom i potrzebom lokatorów. Jakie urządzenie wybrać? Doradzamy, jak podjąć właściwą decyzję i czym się kierować podczas wybierania. 

Czym są żarówki ledowe?

Żarówki ledowe jeszcze nie tak dawno temu były drogą inwestycją. Dziś ich ceny są wyjątkowo przystępne, co przełożyło się na większą sprzedaż urządzenia elektrycznych je wykorzystujących. Urządzenia te stanowią źródło lamp, które zostały oparte na diodach elektroluminescencyjnych. System ten nosi nazwę LED – stąd się wzięły specjalnie stworzone w celu zasilania energii elektrycznej żarówki ledowe. Technologia ta pozwala uzyskać efekt optymalnego oświetlenia, które korzystnie wpływa na wzrok, nie uszkadzając rogówek.

Żarówki LED
Fot. Pexels.com

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Żeby wybrać odpowiednie dla potrzeb domowników żarówki ledowe, należy przyjrzeć się kilku, ważnym parametrom. Wybór odpowiedniego źródła oświetlenia powinien być procesem przemyślanym i rozsądnym, ponieważ optymalne światło w mieszkaniu jest niezbędne do prawidłowego mieszkania domowników. Do najważniejszych aspektów, które warto wziąć pod uwagę podczas procesu zakupowego, zalicza się:

  • Gwint
  • Moc
  • Barwa oświetlenia

Warto przyjrzeć się każdemu elementowi z osobna, aby dopasować właściwe żarówki ledowe do mieszkania.

Żarówki ledowe – gwint

Gwint jest głównym parametrem, od którego najlepiej jest zacząć proces wyboru odpowiedniego oświetlenia. W sklepach można napotkać kilka rodzajów. Najbardziej popularnym jest model E27, który jest stosowany w wielu mieszkaniach do uzyskania optymalnego źródła światła. Ten rodzaj gwintu stosowany jest przede wszystkim w klasycznych żyrandolach, lampach stojących czy kasetonach sufitowych. Drugim typem jest E14, częściej wykorzystywany w lampach nocnych, biurkowych czy żyrandolach z większą ilością źródła światła. Ona rodzaje gwintów różnią się przede wszystkim przekrojem oraz wielkością. Dlatego E27 będzie stosowany dla większych lamp, a E14 dla mniejszych. Zatem żarówki ledowe należy odpowiednio dopasować do charakterystyki urządzenia, w którym mają stanowić głównie źródło zasilania.

Jaka moc będzie najlepsza?

Moc oświetlenia jest to drugi parametr, jaki trzeba przeanalizować. Żarówki ledowe, podobnie jak żarowe, różnią się w tym zakresie. Wybór odpowiedniej wartości wydaje się prosty, gdyż większa moc oznacza lepsze działanie, aczkolwiek nie zawsze może być to wystarczające dla rodzaju pomieszczenia. Wybierając ten parametr, warto przyjrzeć się również kolorom ścian, gdyż światło może się od nich odbijać, dając dodatkowe oświetlenie. Nie bez znaczenia są też indywidualne potrzeby i odczucia domowników, dlatego warto je też wziąć pod uwagę. Zatem należy wybrać taką moc oświetlenia, dzięki której lokatorzy będą czuć się dobrze, przebywając w danym pomieszczeniu. Jej wartości znacznie różnią się od wcześniejszych modeli, ponieważ żarówki ledowe mają zaledwie 10W.

Żarówki LED
Fot. Pexels.com

Żarówki ledowe – czy barwa oświetlenia ma znaczenie?

Barwy świecenia również mają znaczenie w procesie wyboru. Jeśli chodzi o żarówki ledowe wyróżnia się ich trzy rodzaje – naturalna, ciepła i zimna. Kolor oświetlenia ma spory wpływ na reakcję oka podczas patrzenia się w lampę. Dla wielu domowników ma również znaczenie ze względów estetycznych, a także przy stworzeniu odpowiedniego klimatu czy aury panującej w danym pomieszczeniu. Barwa naturalna to po prostu biały kolor. Jest to światło uniwersalne, które dobrze prezentuje się bez względu na umiejscowienie lampy. Drugi typ, kolor ciepły to światło o zabarwieniu delikatnie żółtym, które tworzą przyjemną dla oka atmosferę. Świetnie sprawdza się w przypadku sypialni do lampek nocnych. Ostatni rodzaj barwy – zimna, to intensywny, mocny biały kolor, który delikatnie wpada w niebieski. Zazwyczaj stosowana jest w łazienkach.

Podsumowanie

Żarówki ledowe różnią się pod kilkoma względami. Ich wybór jest kwestią indywidualną. Podczas podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, a także skonfrontować je z osobistymi odczuciami. Warto pomyśleć o zmianie oświetlenie na bardziej energooszczędne, które odświeży wygląd Twojego mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here