Szczęść Boże,
Na pewno zauważyliście, że na kartkach naszego dwutygodnika jest coraz więcej treści… Spróbuję jak najprzejrzyściej przedstawić tę różnorodność. Zawsze warto zwrócić uwagę na „TN”, czyli Temat Numeru. Gdy papież Benedykt XVI otwierał Rok Wiary, to wszyscy zostaliśmy wezwani, by coraz lepiej poznawać i rozumieć to, w co wierzymy. Na stronie 9 Magdalena Guziak-Nowak wyjaśnia nam sześć głównych prawd wiary, na następnych stronach ta sama autorka prostymi słowami przypomina, dlaczego księgi biblijne są uznane za wiarogodne, odpowiada na pytanie, jak pogodzić hipotezę ewolucji z tym, co czytamy w opisie stworzenia świata. A czy spotkaliście się kiedyś z wątpliwością, czy po ziemi chodziła taka osoba nazywana przez chrześcijan Matką Jezusa – Miriam po hebrajsku, a Maria – Maryja w polskim brzmieniu?
Brak wiedzy prowadzi często do ośmieszenia osoby niedouczonej, kilka przykładów takiej śmieszności znajdziemy na stronie 13, a konkretniej to, co można usłyszeć w polskich kościołach, gdy uważniej wsłuchamy się w śpiew zgromadzonych ludzi. Na tej samej stronie również zupełnie poważnie – znajdziemy przypomnienie, czym był Sobór Watykański II, na który papież Benedykt XVI powołał się w swym liście Porta Fidei, w którym ogłosił Rok Wiary, a zaraz potem, na stronach 15 i 16 z zainteresowaniem przeczytamy, na czym polega wyjątkowość naszej, katolickiej wiary. Tę wyjątkowość widzimy też w osobach, które pośród zamętu świata znalazły Jezusa Chrystusa – Zbawiciela. O tych nawróconych przeczytamy na stronach 17–18.
Duża grupa naszych czytelników już polubiła strony, na których jest wiele praktycznych uwag dotyczących życia. Szukacie tam praktycznych uwag, które pochodzą od wykształconych psychologów i pedagogów, te wnioski i rady są tym cenniejsze, że nasi współpracownicy są nie tylko wykształceni, ale też dlatego, że nieustannie stykają się z wieloma osobami w poradniach, podczas konferencji, które prowadzą i po których wielu słuchaczy szuka u nich pomocy. Na stronach 23–26 przeczytacie o tym, że ważne dla przyszłości jest to, co robicie teraz i z kim się spotykacie, dowiecie się, jak pomóc pojawiającej się i rozwijającej miłości i czy ufać chłopcu, który mimo próśb dziewczyny nie umie albo nie chce odmówić sobie piwa…
I jeszcze strony dla miłośników historii i odpowiedź na pytanie, co to jest NPR i słowa Jana Pawła II, i kilkanaście ogłoszeń… Numeru nie zabraknie ani na dłuższą podróż, ani na kilka jesiennych wieczorów.
Ks. Zbigniew Kapłański