Szczęść Boże!
Ciekawe, ilu spośród czytelników „Drogiˮ pamięta piosenkę braci Golców „Pieniądze to nie wszystko”? Słowa piosenki prowadzą prostą ścieżką do pochwały, jaką bracia składają wzajemnej przyjaźni (przypomnę, że w ostatnim „wejściu” refren jest nieco zmieniony i brzmi: „Pieniądze jednak to nie wszystko,/ Choć na nich twardo stoi świat./ Liczy się ktoś, kto jest wciąż blisko,/ Tak jak bliźniaczy bratˮ). Czy nie można by pokusić się o stwierdzenie, że przyjaźń w ogóle ma nieporównanie większą wartość od majętności, a tym bardziej przyjaźń z Jezusem Chrystusem, Bogiem w ludzkim ciele? Ale przecież sam Pan Jezus powiedział kiedyś: „Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną” (Łk 16, 9b). Słowo „mamona” zwykle jest odbierane jako określenie pieniędzy zdobytych nieuczciwie, ale w tej wypowiedzi niekoniecznie o to chodzi. Mam w notatkach zapisaną ciekawą refleksję księdza Jana Słomki: „Nad pieniądzem trzeba panować, bo inaczej pieniądz zapanuje nad człowiekiem. Tu nie ma kompromisu, nie można uznać, że walkę wygrało się raz na zawsze. Nie jest także istotna ilość posiadanych pieniędzy. Jak mówi popularne stwierdzenie, »każdemu na coś brakuje«. Choć niby pieniądz jest tylko umownym środkiem płatniczym, wygodnym narzędziem umożliwiającym wymianę towarów, ma w sobie także jakąś siłę pokusy”.
W tym numerze „Drogiˮ poznacie, co nasi autorzy mają do powiedzenia na temat pieniędzy. Wiele spraw musicie sobie sami dopowiedzieć, poukładać w życiu, podjąć wiele decyzji, ale mamy nadzieję, że słowa przez nas zapisane pomogą Wam w szerszym, mądrzejszym spojrzeniu na temat. A mądrość to przecież umiejętność zbliżania się do własnego zbawienia: ostatecznie mamy odpowiadać sobie na pytanie, jak konieczną przecież troskę o codzienny byt połączyć ze zbliżaniem się do celu naszego życia. Jak samemu być wolnym od rzeczy, które się posiada, jak uczciwie mnożyć własną majętność, jak pomagać innym, jakie proporcjonalnie kwoty pieniędzy, jakimi dysponujemy, przeznaczyć na wypoczynek i troskę o zdrowie, jak i z kim się dzielić, komu pomóc, a komu kupić prezent.
Chciałbym też zwrócić Waszą uwagę na świętego, który zaprezentowany jest w naszej „Aureoli” – bardzo ciekawa jest cytowana tutaj jego modlitwa, ale warto też pamiętać, że ten sam święty napisał wspaniałe hymny – „Zbliżam się w pokorze” i „Sław języku tajemnicę”.
Życzę miłej lektury i wzrastającej mądrości, nie tylko w zakresie stosunku do pieniędzy.
Ks. Zbigniew Kapłański