Moab to historyczna kraina nad Morzem Martwym, na terenie dzisiejszej Jordanii. W starożytności mieszkali tam Moabici, lud podbity przez wojska izraelskie. To naród, który powstał z kazirodczego związku Lota z jego dwoma córkami. Żydom nie wolno było wchodzić w żadne relacje z Moabitami a nawet się z nimi kontaktować. Moab był potwornym miejscem do życia. Dowodem na to jest główne bóstwo, któremu oddawano tam cześć – Kemosz. Wierzono, że bożek nieustannie chce ludzkiego życia, najlepiej świeżego i niewinnego. Dlatego składano mu w ofierze malutkie dzieci, niemowlęta. Był wiecznie niezaspokojony, ciągle potrzeba było nowych dostaw „pokarmu”. Rytualnym morderstwom nie było końca. Powiedzieć o Moabie, że był krainą okrutnej śmierci to mało.
Czemu o tym piszę? Przecież to takie okrutne i tak odległe od naszego świata. Mam jednak przekonanie, że te słowa opisują to, gdzie i jak żyjemy w XXI w. I nie chodzi mi o fakt, że na świecie są wojny, w których śmierć ponoszą także małe dzieci. Że w wielu krajach panuje głód, którego ofiarami są najmniejsi. Chodzi mi o przerażającą skalę aborcji. WHO podaje, że rocznie na całym świecie wykonuje się 56 milionów aborcji! W UE rocznie przeprowadza się ponad milion zabiegów przerwania ciąży. Te dane są przerażające. Aborcja jest jak współczesny Kemosz.
W tym numerze „Drogi” podejmujemy temat obrony życia człowieka. Publikujemy świadectwa małżeństw, które nie mogły zostać biologicznymi rodzicami, których dzieci urodziły się chore lub zmarły wkrótce po narodzeniu. Przypominamy, że życie każdego z nas rozpoczęło się w chwili poczęcia. Pokazujemy, jak przebiegał nasz rozwój płodowy. Zachęcamy także do włączenia się w akcje pro-life, których jest wiele w całej Polsce.
Popatrzmy na przykład Jezusa i Maryi. Matka Boża, mimo bardzo trudnych okoliczności i warunków materialnych, zdecydowała się na urodzenie dziecka. Mówi o tym przepiękna piosenka:
Mario, czy już wiesz, kim okaże się Twój syn, Twój mały chłopiec?
Mario, czy Ty wiesz, że te stópki dwie po wodzie będą kroczyć?
Czy Ty wiesz, że ta mała dłoń powstrzyma wielki wiatr?
Że dałaś życie Temu, kto Tobie życie da?
Jola Tęcza-Ćwierz
p.o. redaktora naczelnego