Trudno wyobrazić sobie prace techniczne, konstrukcyjne i budowlane bez wiertarek. Stanowią one podstawową grupę elektronarzędzi. Są łatwo dostępne, często osiągalne w atrakcyjnych cenach i sprawdzają się w bardzo różnych scenariuszach użytkowych. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że sama wiertarka jeszcze nie zapewnia optymalnych efektów w czasie pracy. Ogromne znaczenie ma także aspekt związany z elementami roboczymi, a więc wiertłami. Od ich jakości oraz typu wiele zależy. Na rynku czekają na nas liczne warianty wierteł, z których poszczególne są przeznaczone do odmiennych zadań – w zależności od materiału, w jakim mamy wiercić.
Podstawowe rodzaje wierteł
Gdybyśmy mieli przedstawić jakiś elementarny podział w świecie wierteł, z pewnością należałoby wskazać wiertła do drewna, betonu, szkła, metalu czy ceramiki. To ogólna klasyfikacja, aczkolwiek dość dobrze oddaje współczesne techniczne realia. Oczywiście w większości z wymienionych kategorii znajdziemy też rozmaite podkategorie, a poszczególne typy wierteł wytwarzane są z różnych surowców i odmiennymi technologiami. Oprócz przeznaczenia pod kątem pracy z danym materiałem, warto odnotować istnienie podziału wierteł na kręte, spiralne oraz płaskie.
Zastosowanie wierteł
Powyżej wskazany podział można nieco rozwinąć i lepiej scharakteryzować. W przypadku wiertła do metalu stosowana jest specjalna stal kobaltowa HSS (ang. High Speed Steel) – spotyka się też modele ze stali szybkotnącej lub powleczonej warstwą tytanu. Wiertło do drewna posiada zazwyczaj specjalny stożek centrujący, który pomaga w utrzymaniu wiertarki w jednej pozycji, co jest przydatne przy głębszym otworowaniu. Wiertło do betonu jest szczególnie wytrzymałe, a do jego produkcji wykorzystuje się chociażby sprasowane mieszanki węglików tytanu, wolframu czy kobaltu. Wiertło do ceramiki również cechuje wysoka wytrzymałość, a na jego szczycie znajduje się ostra końcówka zapobiegająca ześlizgiwaniu się. Z kolei wiertła do szkła posiadają na końcu trójkątną głowicę, a przy pracy z nimi wskazane jest stosowanie ciekłego chłodziwa (zwykle terpentyny) oraz niskich obrotów.
Skąd brać najlepsze wiertła i nie przepłacać?
Sprawdzonym źródłem solidnych wierteł dostosowanych do amatorskich, jak też profesjonalnych zastosowań, są dziś sklepy online. Jednym z nich jest internetowa hurtownia Muntech24.pl, będąca w czołówce najlepiej zaopatrzonych dystrybutorów takich akcesoriów w Polsce. – Oferujemy nabywcom wiertła SDS, kobaltowe, przedłużane, odpowiednie do wiercenia w ceramice, szkle, betonie czy drewnie. Mamy tak naprawdę wszystko, czego potrzebują użytkownicy wiertarek – mówi pan Szymon, specjalista ds. asortymentu. Należy dodać, że do dyspozycji klientów hurtowni są rozwiązania najbardziej wyspecjalizowanych marek, takich jak Mungo, Heller czy Erpatech. Nazwy te bez wątpienia powiedzą wiele profesjonalistom i pasjonatom tematyki narzędziowej.