Typy ekspresów do kawy
Fot. Pexels.com

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez małej czarnej. Jednak Ci bardziej zaawansowani kawosze mają już na tyle wysublimowane potrzeby, że nie zadowolą się pierwszą lepszą kawą z automatu czy kawiarni sieciowych. Dlatego większość koneserów tego trunku poszukuje sprawdzonych na rynku urządzeń, zaspokajających ich pragnienie. Przedstawiamy rodzaje ekspresów do kawy i doradzamy, jakie urządzenie wybrać, aby każdy poranek stał się prawdziwą ucztą.

Kawa z ekspresu to nie to samo!

Ekspres do kawy sprawia, że mała czarna smakuje jak trunek Bogów. Nie ma w tym wiele przesadyzmu, ponieważ w przypadku innych urządzeń proces jej przyrządzenia opiera się na innym mechanizmie, który wpływa ostatecznie na jej smak i aromat. Ponoć najlepsza to ta prosto z urządzenia, które może mieć każdy w swoim domu i spełnić marzenie o posiadaniu własnego mini baru. Aczkolwiek, aby móc je zrealizować warto poznać rodzaje ekspresów do kawy i wybrać odpowiedni dla swojego zacisznego kąciku domowego.

typy ekspresów do kawy
Fot. Unsplash.com

Rodzaje ekspresów do kawy

Poszczególne typy ekspresu, które zamienia kawę w napój bogów, różnią się między sobą pod kilkoma względami. Przede wszystkim mechanizmem działania, sposobem przygotowania napoju, ceną czy dodatkowymi akcesoriami. Przed wyborem określonego urządzenia, warto zapoznać się dokładnie z ich funkcjonowaniem i przeanalizować własne potrzeby. Na rynku sprzętów gospodarstwa domowego istnieją różne rodzaje ekspresów do kawy, o których przygotowaliśmy zestawienie.

Ekspresy ciśnieniowe

Jednym z najdroższych i zarazem najlepszych na rynku jest ekspres ciśnieniowy, z którego przygotowana kawa charakteryzuje się intensywnym aromatem i niecodziennym smakiem. Urządzenie to ma wbudowany młynek, mielący ziarenka jeszcze przed przygotowaniem napoju. Posiada także system spieniania mleka. Dzięki zaawansowanej technologii daje możliwość zrobienia najróżniejszych kombinacji kawowych, dobrych na każdą okazję. Cały proces jest więc w pełni zautomatyzowany i nie wymaga większej ingerencji człowieka, co powoduje, że codzienny, poranny rytuał staje się niezwykle przyjemny!

Ekspresy przelewowe

Rodzaje ekspresów do kawy można również wyróżnić ze względu na ich budowę. Jeden z nich w swojej konstrukcji ma pojemnik z filtrem, do którego wsypuje się określoną ilość ziarenek kawy, a następnie zalewa się je wrzątkiem. Utworzony napój skraplany jest potem bezpośrednio do dzbanka. Jest to nieskomplikowany i skuteczny proces parzenia. Taki mechanizm działania ma ekspres przelewowy, czyli najprostszy w obsłudze sprzęt na rynku. Za jego zakupem przemawia niska cena i prostota przygotowania napoju.

typy ekspresów do kawy
Fot. Pexels.com

Ekspresy kombinowane

Ostatni, jeśli chodzi o rodzaje ekspresów do kawy, stanowi hybrydę dwóch poprzednich, czyli ekspres kombinowany. Służą do przygotowania gorącego, aromatycznego napoju na dwa sposoby. Posiadają dwa osobne elementy do zaparzania. Takie rozwiązanie jest uniwersalne i nie ogranicza wyboru. Świetnie sprawdza się w przypadku imprezy domowej lub spotkań towarzyskich, gdzie dzięki urządzeniu można spełnić każdą zachciankę domowników.

Ekspresy kapsułkowe

Warto wyróżnić jeszcze jeden typ urządzenia, a mianowicie ekspres kapsułkowy. Należą one do grupy ciśnieniowych z uwagi na mechanizm działania. Do przygotowania trunku potrzebne są specjalne kapsułki, które zawierają składnik. Rodzaje ekspresów do kawy w formule kapsułkowej sprawdzają się często podczas wizyty niezapowiedzianych gości lub członków rodziny. Ich dużym atutem jest różnorodność smaków w opakowaniu i prosta obsługa oraz konserwacja.

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Przechodzimy do najważniejszej części zagadnienia. Jaki ekspres do kawy wybrać? Otóż nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na proces wyboru składa się wiele czynników, takich jak szacunkowy budżet, zapotrzebowanie na napój wśród domowników czy inne, indywidualne preferencje. Jednak postaramy się podać kilka gotowych rozwiązań. I tak ekspresy ciśnieniowe najbardziej sprawdzą się w przypadku potrzeby automatyzacji całego procesu przygotowania napoju oraz oszczędności energii czy czasu. Z kolei ekspresy przelewowe będą idealne na niewielką kieszeń, nie obciążając budżetu domowego. Natomiast ekspresy kombinowane są idealnym rozwiązaniem dla osób, które często organizują spotkania towarzyskie w zaciszu domowym. Jeśli chodzi o ekspresy kapsułkowe, to będą one służyć osobom, które nie mają ulubionego smaku kawy i lubią trochę poeksperymentować w tym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here