Relaksacja jest metodą, która sprzyja procesom regeneracji organizmu. Obejmuje szereg technik, które skupiają się zarówno na ciele, jak i umyśle osoby. Zazwyczaj stosowana w terapii różnych zaburzeń, zwłaszcza nerwicy czy innych dolegliwości związanych z układem nerwowym. Jest to także świetny sposób dla każdego na relaks, odpoczynek i naładowanie baterii po ciężkim dniu pracy. Regularna relaksacja ma wiele korzyści dla zdrowia, dlatego warto poświęcać przynajmniej 15 minut co kilka dni, aby wzmocnić swój organizm. Poznaj 5 popularnych technik relaksacyjnych.
Czym jest relaksacja?
Relaksacja to zbiór metod i technik, których celem jest uzyskanie fizycznego, a także psychicznego stanu odprężenia. Można ją łączyć z innymi aktywnościami, skupiającymi się wokół umysłu i ciała jednocześnie, jak joga czy medytacja. Polega na stosowaniu głębokich i powolnych sesji oddechowych wraz z wizualizacją, które pomogą odreagować codzienny stres i towarzyszące napięcia. Badania naukowe pokazują, że regularne stosowanie technik relaksacyjnych poprawia ogólny stan zdrowia i pozwala zapobiec rozwojowi wielu chorób. Warto poświęcić przynajmniej kilkanaście minut w ciągu dnia na sesje oddechowe i inne rodzaje relaksacji w ramach profilaktyki zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Rodzaje technik relaksacyjnych
Wyróżnia się dwa główne rodzaje technik relaksacyjnych. Pierwszą z nich jest trening autogenny, który składa się z 6 ćwiczeń, które mają na celu skuteczną, a w konsekwencji trwałą redukcję stresu i napięć. Metoda ta polega na wsłuchiwaniu się w dźwięki i głos z nagrania, który prowadzi nas w pewnego rodzaju trans, stając się przewodnikiem w tym procesie. Prezentowane ćwiczenia skupiają się wokół określonych partii ciała w celu nagromadzenia w nich napięcia i uwolnieniu go. Trening autogenny stosowany jest w ramach terapii różnych dolegliwości. Jego skuteczność jest potwierdzona w przypadku leczenia stanów lękowych, przygnębienia, nerwicy, a także zaburzeń psychosomatycznych, neurologicznych czy nawet hormonalnych. Drugim rodzajem technik są projekcje wizualne. Często stanowią uzupełnienie pierwszego rodzaju relaksacji. Polegają na projektowaniu w umyśle przyjemnych wyobrażeń i skupianiu myśli wokół tych projekcji. W wizji umiejscawiamy siebie w przyjemnym miejscu, w którym w danym momencie chcielibyśmy się znaleźć. Wówczas takie zadanie ma na celu wywołanie pozytywnych emocji i odczuć, które poprawią ogólne samopoczucie i pozwolą się odprężyć.
Relaksacja – popularne techniki relaksacyjne
Regularne stosowanie technik relaksacyjnych ma na celu zredukowanie stresu i napięcia, a także odprężenie i wypoczynek organizmu. Nie wymagają one wiele czasu ani nie są skomplikowane, co utrudniałoby ich wykonywanie. Wśród najpopularniejszych technik relaksacyjnych można wymienić: sesje oddechowe, wizualizacje, skanowanie stretching i czytanie.
Sesje oddechowe
Ćwiczenia oddechowe to jedna z najbardziej popularnych technik relaksacyjnych. Polega na wykonywaniu serii oddechów w określonej częstotliwości i na odpowiedniej intensywności. W trakcie sesji zwiększamy pojemność płuc i dotleniamy wszystkie partie naszego ciała. Po ich zakończeniu można poczuć natychmiastowe odprężenie i ulgę.
Wizualizacje
Relaksacja przy użyciu wizualizacji to bardzo dobry sposób, aby zmienić postrzeganie i podejście do pewnych zjawisk. Podczas sesji za pomocą myśli przenosimy się do wymarzonego miejsca, które kojarzy nam się z przyjemnymi odczuciami. Mają one za zadanie uspokoić umysł i poprawić samopoczucie dzięki wywołaniu pozytywnych skojarzeń.
Skanowanie
Skanowanie wykorzystywane jest w treningu autogennym jako jeden z elementów ćwiczeń. Polega na koncentrowaniu się kolejno na poszczególnych partiach ciała w pozycji leżącej. W tym momencie możemy napinać i rozluźniać dany mięsień, w ten sposób pozbywając się napięć. Każdej części warto poświeć minutę lub dwie w celu uzyskania pożądanych efektów.
Stretching
Stretching to ćwiczenia rozciągające, które mają za zadanie zwiększyć elastyczność i sprężystość poszczególnych mięśni. W momencie rozciągania należy pamiętać o miarowym, równym i głębokim oddychaniu, poprzez które dotleniamy komórki mięśniowe, dzięki czemu są one mocniejsze i bardziej wytrzymałe podczas wysiłku fizycznego.
Czytanie
Najbardziej prozaiczna aktywność spośród wymienionych technik relaksacyjnych. Relaksacja poprzez czytanie przynosi wiele korzyści. Oprócz stanu odprężenia ćwiczymy również poszczególne funkcje intelektualne, takie jak koncentracja czy pamięć. Ponadto poszerzamy naszą wiedzę z różnych dzień i miło spędzamy czas z ciekawą lekturą.