Ceny w branży budowlanej mają tendencję rosnącą od kilku lat, a w związku z tym osoby decydujące się na dom muszą liczyć się z ogromnymi kosztami. W 2022 roku trzeba zapłacić więcej nie tylko za materiały, ale też za wykonanie wszystkich bez wyjątku prac. Cena zależy również od metrażu, jakości materiałów i rodzaju domu, na jaki się zdecydujemy. Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.
Zmiany w stosunku do 2021 roku
W czasach, kiedy cena paliwa jest wysoka, a sytuacja w Europie zmienna, trudno określić ceny budowy domów, ponieważ zmieniają się one z dnia na dzień. Cena produkcji budowlanej i montażowej wzrosła o ponad 13% od zeszłego roku, specjalistyczne roboty budowlane podrożały o ponad 11%, a koszt domów finalnie o ponad 14%. Przy kwotach rzędu setek tysięcy są to bardzo duże i odczuwalne różnice.
Braki w materiałach budowlanych mogą też doprowadzić do wydłużenia prac, a w związku z tym do konieczności zapłacenia jeszcze większej ceny niż ta szacowana ze sporym zapasem.
Materiały i rodzaje domów
W ostatnich czasach coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnego budownictwa na rzecz budowania domów energooszczędnych. W tym wypadku jednorazowa inwestycja jest nieporównanie wyższa, ale w przyszłości gospodarz będzie mógł cieszyć się niższymi rachunkami w okresie grzewczym i wyższym komfortem użytkowania domowej przestrzeni.
Ile kosztuje budowa domu? Domy pasywne, które cechują się nieprzeciętną izolacyjnością termiczną, to koszt około 400 tysięcy złotych za 100 metrów. Domy energooszczędne o takiej samej powierzchni mogą kosztować nawet o 50 tysięcy mniej, podczas gdy tradycyjne domy jednorodzinne o tej powierzchni można wybudować już za 300 tysięcy złotych za 100 metrów kwadratowych.
Doprowadzenie domu do stanu deweloperskiego to jednak dużo więcej niż fundamenty i postawienie ścian. Dodatkowe koszty generuje potrzeba zakupu drzwi, okien i wielu innych elementów, które w ostatnich miesiącach również podrożały.
Tanie i drogie domy w 2022 roku
Najbardziej budżetowym wariantem jest wybudowanie domu parterowego z poddaszem użytkowym i wykorzystanie tańszych materiałów. Takie rozwiązanie budzi jednak wątpliwości osób, które chciałyby wprowadzić się do domu bezawaryjnego, oszczędnego i dobrze znoszącego eksploatowanie. W końcu budowa domu nie powinna wiązać się z koniecznością wprowadzania poprawek i ulepszeń przez następną dekadę.
Warto na początku określić swoje własne oczekiwania i preferencje, a następnie skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów, dzięki którym można ze sporą dokładnością oszacować koszty, na jakie trzeba się przygotować. W tego rodzaju kalkulatorze można wprowadzić parametry dotyczące projektu, metrażu, dachu czy braku lub obecności garażu.
Obecnie na rynku najdroższe są domy, które summa summarum mają na dłuższą metę zapewnić domownikom oszczędności i ekologiczne rozwiązania, a więc wszelkie domy energooszczędne oraz domy pasywne. Warto korzystać z programów finansowania i współfinansowania takich rozwiązań, które regularnie pojawiają się na stronach rządowych.