Jakich technologii spodziewać się w 3 głównych typach quadów

Podział quadów jest dość arbitralny, bo nie zawsze można łatwo odpowiedzieć na pytanie, czy konkretny model należy do grupy rekreacyjnej, sportowej czy przeprawowej. Pewne technologie stosuje się w kilku różnych grupach, ale są i takie, które często kojarzy się wyłącznie z jedną z nich.

Quady przeprawowe i ich technologie

Rozpatrując różne rodzaje quadów, trudno nie zwrócić uwagi na grupę quadów przeprawowych. Będą one zwykle duże, ciężkie, ich środek ciężkości będzie osadzony jak najniżej, a jednocześnie konstrukcyjnie będą przystosowane do pokonywania ciężkich przeszkód terenowych. Ich cechą charakterystyczną mogą też być dodatkowe wzmocnienia chroniące delikatniejsze elementy konstrukcji. Trudno mówić o szczególnie agresywnym wyglądzie, ponieważ w gruncie rzeczy wszystkie quady czerpią z podobnych wzorców estetycznych, ale te modele często są bardziej zwarte. Mogą też być wyposażane w dodatkowe kufry pomocne do prowadzenia dłuższych wypraw, a pojedyncze modele w najcięższej kategorii miewają też opcjonalne wyciągarki.

Charakterystyka quadów sportowych

Quady sportowe będą niższe od przeprawowych, ich konstrukcja może być bardziej zabudowana, ale uwagę będą zwracały przede wszystkim rozwiązania technologiczne pozwalające na dynamiczną jazdę. Bardzo precyzyjne układy kierownicze czy systemy stabilizacji będą tutaj powszechne, ponieważ pomagają w warunkach torów wyścigowych w pełni wykorzystać mocny silnik i dynamikę oraz zwrotność pojazdu. Pod względem stylistycznym często czerpią one z klasyki sportów motorowych, natomiast zauważalna jest też tendencja do możliwego obniżania masy, dzięki czemu poprawia się stosunek mocy do masy własnej.

Quady rekreacyjne – wcale nie takie podstawowe

Czasem mówi się, że modele rekreacyjne są uboższe niż pozostałe rodzaje quadów, co może być prawdą, ale wcale nie musi. Dobre pojazdy z tej grupy często w dużej mierze czerpią z pomysłów stosowanych w którejś z powyższych grup. Quady rekreacyjne na dłuższe wyprawy w terenie mogą mieć bardziej agresywną konstrukcję, dodatkowe wzmocnienia i kufry, ale te przeznaczone do krótszych jazd często będą miały zauważalnie sportowy charakter. Jeśli chodzi o konkretne technologie, w tym stabilizację, sterowanie pracą zawieszenia czy dodatkowe układy zwiększające dynamikę jazdy, to choć są one kojarzone albo z quadami przeprawowymi, albo sportowymi, to w modelach rekreacyjnych też są stosowane całkiem często. Oczywiście jest też grupa ubogo wyposażonych quadów w tej kategorii, ale dziś są one coraz bardziej marginalizowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here