Jaki rower do jazdy rekreacyjnej

Mówi się, że siedzący tryb życia to „samobójstwo na raty”. WHO zaleca przynajmniej 150-300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Taka ilość ruchu ma korzystny wpływ na zdrowie, kondycję i samopoczucie. Doskonałą formą aktywności dla każdego jest jazda na rowerze. Jak wybrać odpowiedni rower do jazdy rekreacyjnej?

Jaki powinien być rower do jazdy rekreacyjnej?

Na rynku znajdziemy niezwykłą różnorodność rowerów, które różnią się od siebie parametrami, wyposażeniem, wyglądem i innymi cechami. Producenci zasypują nas skomplikowaną terminologią zrozumiałą tylko dla zapalonych rowerzystów. A co z konsumentami, którzy poszukują jednośladu do nieskomplikowanych dojazdów do pracy czy weekendowych przejażdżek po okolicy? Jak znaleźć porządny rower rekreacyjny i nie zwariować?

Rower do jazdy rekreacyjnej to rower… uniwersalny. Doskonale sprawdzi się zarówno do jazdy po miejskich uliczkach, jak i po leśnych ścieżkach czy innych niezbyt wymagających trasach. Rower rekreacyjny powinien sprawdzać się i podczas krótkich przejażdżek, i w czasie długich wycieczek. 

Rower do jazdy rekreacyjnej należy dopasować do własnych preferencji oraz tras, które zamierzamy pokonywać najczęściej. Wybrany jednoślad powinien mieć ergonomiczne siodełko, które zapewni najwyższą wygodę podczas jazdy. Dzięki niemu nawet przy wielogodzinnej jeździe nie powinien pojawić się dyskomfort. 

Rower crossowy czy trekkingowy?

Za najbardziej uniwersalne uznaje się rowery trekkingowe i crossowe, które umożliwiają jazdę w wygodnej, wyprostowanej pozycji. 

Modele trekkingowe wyposażone są w błotniki, stopkę i osłonę napędu, dzięki czemu doskonale nadają się do jazdy po mieście. Plusem jest obecność amortyzatora i opon przystosowanych do pokonywania niewielkich nierówności.

Do przejażdżek w terenie lepsze będą lżejsze rowery crossowe przystosowane do różnych typów nawierzchni – od asfaltu, aż po ubite ścieżki leśne. Rower crossowy umożliwia zachowanie wyprostowanej pozycji, co zwiększa komfort jazdy i przekłada się na lepsze widzenie. Jednoślady crossowe są lekkie, mają cienkie opony i łatwo rozpędzają się na równej nawierzchni.

A może górski?

Znakomicie sprawdzają się także jednoślady górskie. Rower górski wymusza pochyloną pozycję, która dla wielu jest mniej komfortowa. Szerokie opony mogą stawiać duże opory na asfalcie. Są za to nieocenione w pokonywaniu różnych przeszkód – takich jak błoto, kamienie czy korzenie. Rower górski to dobre rozwiązanie dla tych osób, które najchętniej jeżdżą po niezbyt wymagających górskich trasach. Nie będzie zaś odpowiedni do jazdy po mieście. 

Szeroki wybór rowerów trekkingowych, crossowych i górskich oferuje firma ROMET. Jej propozycją są rowery damskie i męskie wyprodukowane z wysokiej klasy komponentów pochodzących od najlepszych marek – takich jak Shimano czy SRAM. W asortymencie znajdziemy modele w różnych rozmiarach i kolorach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here