atopowe zapalenie skóry u najmłodszych
fot. Pexels.com

Atopowe zapalenie skóry u dzieci jest uciążliwym problemem dla rodziców, którym zależy na zdrowiu swojej pociechy. Zazwyczaj cierpią na nią głównie dorośli, ale coraz częściej występuje ona również u najmłodszych. Proces zdrowienia jest wymagający i absorbujący uwagę opiekunów. Aby móc wdrożyć odpowiednie, skuteczne działania, mające na celu złagodzenie objawów, wymagana jest wizyta lekarska, której celem jest właściwa diagnoza. Jak leczyć schorzenie? Przedstawiamy najważniejsze sposoby. 

Czym jest atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Przebieg choroby niewiele różni się w zależności od wieku osoby. Atopowe zapalenie skóry u dzieci ma podobne objawy, co u dorosłych. Żeby zidentyfikować objawy typowe dla tego schorzenia, należy uważnie obserwować pierworodnych w początkowym okresie życia. Niepokojące sygnały, takie jak zaczerwienienie na rękach czy nogach, wysypka na twarzy, nadmierne wysuszenie i swędzenie, można wyłapać już przed szóstym miesiącem od momentu narodzin. Jednak u większości maluchów tego typu reakcje alergiczne pojawiają się do pierwszego roku życia. Wymagają one szybkiej diagnozy i wdrożenia leczenia w celu zahamowania jej rozwoju i redukcji objawów.

atopowe zapelenie skóry u najmłodszych
Fot. Pexels.com

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy

Choroba u dzieci objawia się głównie stanami zapalnymi w różnych częściach ciała. Najczęściej można je zaobserwować w okolicy twarzy, rąk, kolan, szyi czy karku. Miejsca te wraz z rozwojem choroby zaczynają się coraz bardziej złuszczać, czerwienić oraz, co dla malucha jest szczególnie uciążliwe – swędzieć. Innym przejawem są zmiany skórne w postaci grudek czy pęcherzyków. W takich sytuacjach niezbędne jest aplikowanie odpowiednich środków, które mają na celu złagodzenie objawów oraz zmniejszenie częstotliwości ich występowania. Atopowe zapalenie skóry u dzieci w konsekwencji prowadzi do nadwrażliwości na czynniki zewnętrzne. Dlatego stosując odpowiednie działania lecznicze, należy również pamiętać o odpowiedniej organizacji otoczenia i stworzenia optymalnych warunków.

Jak przebiega leczenie?

Leczenie schorzenia u maluchów wymaga cierpliwości, konsekwencji i ostrożności. W pierwszej kolejności należy udać się na wizytę do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy i ewentualnego wykluczenia innych chorób skórnych o podobnym przebiegu i objawach. Atopowe zapalenie skóry u dzieci wymaga niekiedy hospitalizacji. Niemniej w pierwszych latach życia malucha trzeba skupić się na odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych, które mają pomóc w łagodzeniu objawów.

Leki przeciwhistaminowe i przeciwzapalne

Atopowe zapalenie skóry u dzieci może wymagać leczenia farmakologicznego. Wówczas niezbędne będzie zastosowanie leków przeciwhistaminowych, które mają za zadanie złagodzenie objawów i zapobieganie nawrotom stanów zapalnych. Oprócz nich w poszczególnych przypadkach podawane są także leki przeciwzapalne i inhibitory kalcyneuryny. Ze sposobów, często wykorzystywanych w medycynie naturalnej, można wyróżnić stosowanie ekstraktów ziołowych, np. wyciągu z nagietka. Jednak tego typu zabiegi okazują się skutecznie jedynie w łagodnym przebiegu choroby.

atopowe zapealenie skóry u najmłodszych
Fot. Pexels.com

Dieta

Stosowanie leków przeciwhistaminowych i przeciwzapalnych jest podstawową formą leczenia. Jednak warto wzmacniać jej efekty poprzez zmianę sposobu odżywiania i produktów spożywczych. Odpowiednia dla tego schorzenia dieta nie powinna zawierać substancji drażniących. W celu poprawy zdrowia u pociechy należy zrezygnować z takich artykułów żywnościowych, jak: krowie mleko, jogurty, sery, a także owoce – truskawki, maliny, morele, brzoskwinie czy wiśnie. Dieta nie może także zawierać kakao, ryb, a także produktów z żelatyną. Atopowe zapalenie skóry u dzieci wyklucza podawanie wszelkiego pokarmu, który w swoim składzie substancje, wywołujące reakcję alergiczną.

Kosmetyki

Ważnym czynnikiem w walce z dolegliwościami jest odpowiednia pielęgnacja skóry. W tym celu należy stosować preparaty o właściwościach nawilżających, które pozwolą zachować odpowiedni poziom nawilżenia, zapobiegając w ten sposób nadmiernemu wysuszeniu. Przydatne są także kosmetyki, które uzupełniają warstwę lipidową naskórka, regenerują skórę oraz zapobiegają uszkodzeniom.  

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here