atopowe zapalenie skóry choroba
Fot. Pexels.com

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, która objawia się nadmiernym przesuszeniem cery. Przypadłość ta dotyka coraz większą liczbę ludności. Z tego powodu codzienna pielęgnacja musi być bogata w specjalistyczne produkty, które nie uszkodzą bardziej zewnętrznej warstwy naskórka. Jakich kosmetyków używać i jak sobie radzić z dolegliwością? Postaramy się przybliżyć wam sposoby, które pomogą łagodzić objawy.  

Czym jest atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się przesuszeniem zewnętrznej warstwy naskórka i nieprzyjemnym, uciążliwym swędzeniem. Nazywane jest również egzemą. Na tę przypadłość choruje do 20% społeczeństwa na całym świecie. Ze względu na charakter choroby codzienna pielęgnacja jest ważnym elementem radzenia sobie z nią i musi być bogata w produkty o właściwościach nawilżających. Bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest nieprawidłowa reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Wystarczy jego minimalna dawka, aby zaczął on produkować nadmierną ilość przeciwciał, wskutek czego uaktywnia się pobudzenie limfocytów, co prowadzi do powstania reakcji alergicznej. Choroba ta rzadko występuje oddzielnie. Zwykle osoba na nie cierpiąca ma również dolegliwości współistniejące.

atopowe zapalenie skóry choroba
Fot. Pexels.com

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Atopowe zapalenie skóry wymaga stosowania różnych środków, które pozwolą łagodzić objawy i zapobiegać nawrotom choroby. Najczęściej na tę dolegliwość podawane są leki przeciwhistaminowe, których celem jest ograniczenie częstotliwości występowania reakcji alergicznej, a także redukcja świądu. Oprócz nich aplikowane są również środki o działaniu przeciwzapalnym. Ważna jest również odpowiednia dieta, a w niektórych przypadkach może być konieczność zastosowania specjalistycznej formy żywienia. Wówczas wraz z produktami spożywczymi podaje się osobie chorej szczepy probiotyczne wraz z pokarmem. Jednak sama farmakologia i dobre odżywianie się mogą okazać się niewystarczające i ważne jest, aby systematycznie wspomagać te elementy przy użyciu różnych kosmetyków. Jakich używać? O tym w dalszej części artykułu.

Jakich kosmetyków używać?

Odpowiednia pielęgnacja skóry jest bardzo ważnym elementem procesu leczenia. W końcu każdy z nas stara się dbać o zdrowy i ładny wygląd. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry mają niestety utrudnione zadanie z uwagi na charakter choroby. Niemniej badania medyczne pozwoliły na stworzenie listy produktów kosmetycznych, które można stosować w celach pielęgnacyjnych. Ważne jest, aby stosowane środki zawierały humektanty, czyli substancję, która ma właściwości nawilżające. Dzięki temu skóra uzyska odpowiedni poziom nawilżenia. Można aplikować nawet 2-3 razy dziennie. Zalecana dawka u dorosłego człowieka wynosi do 500 gram. W ramach uzupełnienia procesu, warto stosować także emolienty, odpowiadające za ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

atopowe zapalenie skóry choroba
Fot. Pexels.com

Jakie produkty można stosować na atopowe zapalenie skóry?

Wiedząc już, jakie składniki kosmetyków są pożądane, możemy przejść do wyboru odpowiednich preparatów, które je zawierają. I tak w tym wypadku na atopowe zapalenie skóry przydatne będą:

  • kremy nawilżające;  
  • balsamy do ciała;  
  • emulsje;  
  • płyny do kąpieli zawierające oleje;  
  • produkty kosmetyczne o zawartości łagodnych detergentów.

Ważne jest, aby unikać kosmetyków, które zawierają substancje zapachowe, gdyż mogą podrażniać skórę. Ponadto zaleca się branie pryszniców niż długich kąpieli z uwagi na tendencje do nadmiernych przesuszeń. Niekorzystnie na atopowe zapalenie skóry działają również produkty, które zawierają silne detergenty, jak proszki do prania czy płyny do płukania. Ich działanie może silnie podrażniać skórę. Dlatego w celu zapewnienia ochrony i ograniczenia zaostrzenia objawów, należy prać pościel w łagodnych środkach, których użycie nie stwarza ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Świadoma i konsekwentna pielęgnacja pozwala na złagodzenie swędzenia i innych przejawów choroby.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here