Pojawił się nowy pomysł, by połączyć ducha pro-life z obowiązkami na uczelni. W kwietniu rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu na prace magisterskie i licencjackie pro-life. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Wpłynęły dwadzieścia trzy prace.
I nagroda za pracę magisterską: Problem dzieciobójstwa na terenie województwa śląskiego Iwona Stroka: Jestem absolwentką Uniwersytetu Śląskiego na kierunkach: pedagogika opiekuńczo-wychowawcza oraz pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną. Postanowiłam zbadać problem dzieciobójstwa na terenie województwa śląskiego. Wydawało mi się, że przestępstwo dzieciobójstwa dotyczy zabójstwa dziecka do 18. roku życia. Gdy zaczęłam wgłębiać się w kwalifikację prawną, okazało się, że o dzieciobójstwie w ujęciu kodeksu karnego możemy mówić tylko wtedy, gdy matka zabije dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu (art. 149 KK).
II nagroda za pracę licencjacką: Lobbing aborcyjny w polskich mediach Dominik Cwikła: Temat wybrałem z przekory. Obroną życia zacząłem się interesować w liceum. Na studiach działałem w akademickim Ruchu Obrony Życia WSKSiM. Coraz głośniej wtedy mówiono o akcjach Fundacji Pro – Prawo do Życia, która zbierała podpisy pod projektem ustawy chroniącej życie i pokazywała zdjęcia, jak faktycznie wygląda aborcja. Uznałem, że dobrze by było przedstawić w pracy i przy okazji samemu się dowiedzieć, jak wygląda kwestia aborcji w mediach. W działania pro-life angażowałem się, działając w ROŻ oraz zbierając podpisy pod projektami pro-life. Obecnie poruszam ten temat na łamach mojego portalu Kontrrewolucja.net. Podpisuję wszystkie petycje i projekty, dotyczące obrony życia.
Wyróżnienie za pracę licencjacką: Rola Teresy Strzembosz w historii i rozwoju domów samotnej matki w Polsce Aleksandra Strzelecka: W pracy przybliżyłam postać Teresy Strzembosz, jej świadectwo i działalność. Teresa angażowała się w pomoc samotnym matkom i dziewczynom, które w Warszawie zostawały prostytutkami. Pośredniczyła w adopcjach dzieci. Przyczyniła się do rozwoju poradnictwa rodzinnego. Poświęciła się pracy z kard. Wyszyńskim i służbie życiu. Próbuję dzielić się tym tematem z innymi i tym samym włączać się w działania pro-life. Z Teresą Strzembosz zetknęłam się przed podjęciem studiów. Bardzo mnie zainspirowała. Chciałam dotknąć tego tematu, póki jeszcze żyją osoby, które ją znały.
Wyróżnienie za pracę magisterską: Aborcja – dobro czy zło dla płodu z wadą wrodzoną? Analiza na podstawie kazusu R.R. przeciwko Polsce Katarzyna Waliczek: Zajęłam się problemem oceny etycznej aborcji eugenicznej z punktu widzenia dobra płodu. Sama przyszłam na świat z zespołem genetycznym. Zespół Turnera jest związany z brakiem lub uszkodzeniem jednego z chromosomów X u kobiety. Objawia się problemami hormonalnymi i wadami narządów wewnętrznych. Charakterystyczne dla zespołu Turnera są: niski wzrost, bezpłodność, problemy z sercem, nerkami, tarczycą, układem kostnym. W praktyce, życie kobiet z ZT wygląda zwyczajnie. Dziewczyny kończą studia i zakładają rodziny. Mimo wszystko twierdzi się, że to życie jest niższej jakości i dopuszcza się aborcje w przypadku stwierdzenia u płodu tej wady genetycznej.
Agata Gołda
Termin nadsyłania prac do drugiej edycji konkursu mija 31 października 2017 roku. Więcej: www.pro-life.pl
Zachęcamy do regularnego korzystania z serwisu internetowego: www.pro-life.pl. Aktualności na: www.facebook.com/psozc