Wszyscy chyba słyszeli o grupie przyjaciół, która przemierza świat kolorowym busikiem, odwiedzając najpiękniejsze zakątki naszej planety. Jak zaczęła się historia „Busem przez świat”? Grupa studentów kupiła starego VW T3 i dała mu drugie życie. Chociaż bus był w opłakanym stanie, ekipa obrała cel: Gibraltar i Europa Zachodnia. W miesiąc odwiedzili kilkanaście państw. Mieli zapał zamiast pieniędzy, łąkę zamiast łóżka i wiecznie psującą się skrzynię biegów. Uciekali przed bykami i niedźwiedziami, trafili do powieści Stephena Kinga, zostali aresztowani. Udało im się wydać książkę pt. „Busem przez świat. Wyprawa pierwsza”. Podróżują od ponad sześciu lat kolorowym busikiem, odwiedzili 50 państw na pięciu kontynentach. Wakacje coraz bliżej, a ekipa jest w trakcie przygotowań do nowej wyprawy: „Busem przez 3 Ameryki” i ma wolne miejsca dla nowych podróżników. Nie czekajcie – spełniajcie marzenia.
Projekt 365
Ma na celu fotograficzną dokumentację zmian zachodzących w ciągu roku. Różne serwisy internetowe (np.„Flickr” czy„Tookapic”) dają amatorom i profesjonalistom zadanie, by każdego dnia dodawać jedno zdjęcie. Może ono dotyczyć pasji, codzienności, działalności artystycznej… Zasady są proste: codziennie trzeba dodać jedno zdjęcie, zrobione w tym dniu. Po zakończeniu projektu gwarantowany rozwój umiejętności, wspomnienia przechowane w jednym miejscu i satysfakcja!
Historia Pawła – założyciela polskiego odpowiednika Instagrama, czyli Toocapic’a – jest bardzo inspirująca. Podczas przeprowadzki odnalazł starego Canona i postanowił dokumentować nowy etap w życiu. O sprzęcie wiedział tyle, że robi zdjęcia. Po zakończeniu projektu na wylot poznał aparat i zasady fotografii. Okazało się, że przypadkowy blog to nie jest dobre miejsce do tego typu przedsięwzięć: brakowało społeczności, zrozumienia, wsparcia i motywacji. W pierwszym roku w serwisie zaczęto 740 projektów, w trakcie których użytkownicy dodali ponad 28 tys. zdjęć. Po dwóch latach jest już 18 tys. użytkowników i ponad 170 tys. zdjęć.
Tookapic od początku był nastawiony na międzynarodowego odbiorcę. W pierwszym roku zarejestrowały się osoby ze… 184 krajów. Teraz już 70 proc. użytkowników to osoby spoza Polski. Wiadomo, cel nie jest łatwy. Projekt kończy tylko (albo aż) 9% użytkowników. Ale jeśli szukasz nowego postanowienia albo wyzwania – to będzie dobry strzał!
Z czego znamy Radom?
Radom to miasto na prawach powiatu w centralno- wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną. Według legendy „O srebrnopiórym orle i radomskim grodzie” pewien młodzieniec trafił do pięknej, zaklętej wioski. Drzewa, krzewy i rzeka szumiały, jakby chcąc coś mu powiedzieć. Oczarowany powiedział: „Rad dom bym tutaj zbudował”. To odczarowało wioskę. Jej mieszkańcy ugościli młodzieńca, a w miejscu spotkania wybudowano gród „Radom”. Czy wiesz, że to niewielkie polskie miasto ma powierzchnię większą niż stolica Francji, mimo że na jego terenie mieszka 10 razy mniej ludzi? Powierzchnia Radomia wynosi 111,8 km², natomiast Paryża 105,4 km².
oprac. Paweł Piwowarczyk
Więcej w drukowanym wydaniu „Drogi”. Zachęcamy do prenumeraty. O „Drogę” pytajcie także w swoich parafiach.