Przygodę z żeglarstwem zaczęła, mając zaledwie pięć lat. Podczas wakacji w Gdyni obserwowała zmagania dzieci podczas regat Nivea Błękitne Żagle. Natalia Stawiarska, dzięki wsparciu rodziców, marzenie o pływaniu jednoosobową łódką szybko wcieliła w życie. Jesienią tego samego roku Natalia rozpoczęła treningi w warszawskim klubie MKS „Dwójka”. Pierwszy kontakt z małą łódką z żagielkiem nie był łatwy. Wymagał wiele odwagi i konieczności pozostawienia rodziców daleko na pomoście. Dużą rolę w zaszczepieniu miłości do tego sportu odegrał ówczesny trener. Dzięki niemu Natalia rozpoczęła regularne treningi, coraz mniej czasu spędzając na lądzie.
Kariera sportowa młodej żeglarki z roku na rok nabiera rozpędu. Natalia miała okazję pływać na łódkach różnych klas, jednakże coraz lepsze wyniki i wrodzone predyspozycje pozwoliły jej ostatecznie związać się z olimpijską klasą Laser Radial. Już w drugim roku pływania na tej łódce zdobyła trzecie miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Rok później, podczas tych samych regat, Natalia zdobyła srebro. Kolejnym sukcesem było powołanie do Narodowej Kadry Juniorów Młodszych i udział w Mistrzostwach Europy do lat 16. Do tej pory Natalia czterokrotnie była powoływana do Kadry Narodowej Juniorów. W tym dwa ostatnie sezony w klasie olimpijskiej Laser Radial, reprezentując godnie polskie barwy poza granicami kraju.
Co ją omija?
Jak przyznaje Natalia, żeglarstwo wymaga od niej wielu poświęceń. „Częste wyjazdy za granicę utrudniają mi regularny kontakt z rodziną i przyjaciółmi, przez co omijają mnie zarówno rodzinne uroczystości, jak i spotkania z najbliższymi znajomymi. Szczególnie trudno jest mi pogodzić się z nieobecnością na urodzinach mojego chrześniaka, gdyż co roku w tym ważnym dla niego dniu jestem na zawodach”.
Uprawianie żeglarstwa na tak wysokim poziomie wiąże się nie tylko z ogromnym wysiłkiem, ale także z dużymi kosztami, dlatego znalezienie się w gronie beneficjentów ósmej edycji Sportowej Akademii Veolii szczególnie ucieszyło Natalię. Innowacyjny program edukacyjny, skierowany do sportowo utalentowanej młodzieży w wieku 14–18 lat, którego celem jest wsparcie rozwoju kariery sportowej, to nie tylko stypendium finansowe. W ramach programu beneficjenci SAV odbywają szereg szkoleń i warsztatów. Podczas dwunastomiesięcznej współpracy młodzież otrzymuje dawkę wiedzy z zakresu marketingu sportowego, public relations, psychologii sportu, social media, produkcji telewizyjnej, prawa sportowego i coachingu zawodowego. Szkolenia prowadzą specjaliści w swoich dziedzinach.
Stypendium na judo i na karate
Obecnie pod skrzydłami SAV znajduje się 21 stypendystów z pięciu miast: Warszawy, Łodzi, Poznania, Tarnowskich Gór oraz Chrzanowa. Beneficjentami programu mogą zostać młodzi, utalentowani sportowcy, którzy uprawiają indywidualne dyscypliny olimpijskie. Wśród dotychczasowych absolwentów są m.in. reprezentanci: pływania, kajakarstwa, karate, judo, tenisa, szermierki, lekkoatletyki i wielu innych dyscyplin. Ambasadorką programu jest wybitna lekkoatletka – Kamila Lićwinko.
Natalia, już dziś ciężko trenuje, aby spełnić swoje największe marzenie – start w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 r.. Będąc beneficjentką Sportowej Akademii Veolii, jej szanse na realizację celu są jeszcze większe. Trzymamy kciuki za młodą żeglarkę!
Joanna Kamińska
Więcej w drukowanym wydaniu „Drogi”. Zachęcamy do prenumeraty. O „Drogę” pytajcie także w swoich parafiach.