Patrycja była najlepsza ze wszystkich przedmiotów. Wygrywała konkursy i olimpiady. Świetna z nauk ścisłych i humanistycznych. Jednocześnie bardzo miła, koleżeńska i pomocna. Na zakończenie szkoły dostała nawet specjalną nagrodę dyrektora. Po latach okazało się jednak, że dobre wyniki w szkole nie miały przełożenia na rzeczywistość. Inaczej było z Przemkiem. Kiedy przyszedł do naszej klasy nie umiał nawet pływać. Śmialiśmy się z niego, bo był niezdarny i taki zagubiony. A potem poszedł na kurs ratownictwa medycznego i został ratownikiem. Kiedy pewnego razu w klasie zasłabła koleżanka i nikt nie umiał jej pomóc, tylko on zachował spokój i wiedział, jak się zachować.
Czasem myślimy z zazdrością: jej to dobrze, uczy się błyskawicznie, a ja ślęczę godzinami nad książką i rano niczego nie pamiętam. Albo: chciałbym chociaż raz na meczu koszykówki rzucić za trzy punkty, jak Marcin, który trafia raz za razem. W tym momencie przypomina mi się cytat z wiersza ks. Twardowskiego: „gdyby każdy miał to samo – nikt nikomu nie byłby potrzebny”.
Podobnie jest z nami. Ktoś jest świetny z ułamków, inny dostaje same szóstki z dyktand, trzeci od razu łapie angielskie słówka angielskie. Jedni grają na gitarze, inni znakomicie orientują się w terenie albo potrafią zrobić coś z niczego. Każdy coś ma, musi tylko to coś w sobie odkryć i doskonalić, by tego nie zmarnować. Patrycja nie kończyła żadnej klasy inaczej, jak tylko z wyróżnieniem. I co? I nic. W dorosłym życiu niewiele z tego wynikło. Zostały jej tylko… świadectwa z paskiem w szufladzie. A ty dla kogo się uczysz? Co cię popycha i napędza? Oceny czy pasja? Motywacja to pewnego rodzaju siła psychiczna, która niejako „zmusza” czy prowokuje nas do rozpoczęcia danej czynności i jej kontynuowania. Jak mówi Lisa Nichols: „Jesteś projektantem swojego przeznaczenia. Jesteś jego autorem. Sam piszesz historię. Pióro tkwi w Twoim ręku, a wynik zależy od tego, co wybierzesz”. Nie pozwól więc, by oceny były dla ciebie ważniejsze niż wiedza i umiejętności. Rozwijaj w sobie ciekawość i chęć poznania, a zobaczysz, że nauka jest fascynująca. Odkryj jej atrakcyjność i daj się ponieść nowej pasji!
Jola Tęcza-Ćwierz
p.o. redaktora naczelnego