Szczęść Boże!
Mam to szczęście, że mogę jako pierwszy przeczytać to, co Redakcja przygotowała do nowego numeru DROGI. Tak, wracamy do dawnego tytułu w nieco zmienionym formacie. Trzymasz w ręku, Drogi Czytelniku efekt naszego wspólnego myślenia i pracy – numer tematyczny, któremu nadaliśmy tytuł „Pokolenie JPII”.
Kilkakrotnie wracamy do pytania, czy to pokolenie to fakt historyczny, czy tylko pewne socjologiczne określenie? A może jakaś kategoria filozoficzno – moralna? Poznacie jednak konkretnych ludzi, których postać błogosławionego Jana Pawła II zainspirowała do zmiany życia, do podjęcia nowych inicjatyw. Według tego, co sami o sobie myślą i mówią, do tego pokolenia należą i ci, którzy urodzili się mniej więcej wtedy, gdy wybrano Karola Wojtyłę na papieża ale i tacy ludzi, którzy pod wpływem jego życia i nauczania wyraźnie w inną stronę przekierowali swoje życie.
Co ciekawego znalazłem w tym numerze? Szczerze powiem, że przeczytałem wszystko i nic mnie nie znudziło….
Ale spróbuję przybliżyć treść przygotowanych artykułów, by po swojemu wybierać kolejność ich pochłaniania.
Ci, którzy chcą sobie przypomnieć sylwetkę Jana Pawła II znajdą tekst o jego życiu (9), elementy zawsze fascynującego nauczania polskiego papieża jest w tekstach o modlitwie (12−13), i we fragmentach, które przypominają, że Chrystus jest prawdziwym cudem i że miłość Boga jest zamknięta w sercu każdego człowieka (18−19) Myślę, że warto „posłuchać”, co o pokoleniu JP II mówią Wasi rówieśnicy (10−11).
Poznajemy ciekawe i wartościowe postacie. Możemy dowiedzieć się dzisiaj, który z niedawno błogosławionych lubił chodzić po drzewach (20), i który polski generał przebrał się za Araba (27−29). A«propos generałów i historii II wojny światowej…. Gdy czytałem tekst o generale Maczku nieco poniosło mi się ciśnienie, bo jest to fragment historii mojej mamy – była w obozie jenieckim Oberlangen i ważne miejsce w historii jej życia było spotkanie z polskimi żołnierzami na obcej ziemi.
Jak zawsze w DRODZE sporo stron które pomagają Wam jasno spojrzeć we własną przyszłość. Dowiemy się, że siła przebicia nie musi być kombinowaniem i agresywnym podejściem do innych (16−17), przy okazji jest sposobność, by przypomnieć sobie słowa „Duc in altum” – Jan Paweł II skierował je do młodzieży zachęcając do odwagi w życiu (wiesz, co znaczą te słowa?). Jest też w numerze ciekawy artykuł o emocjach – jak sobie z nimi radzić i czy oskarżać się, jeśli często pojawiają się emocje negatywne.
Jak zawsze – jest dzisiaj sporo nowości, opowieści o cudach (9) i odpowiedzi ks. Radka na przysłane przez Was pytania (6) i zaproszenie do poznawania liturgii – systematycznie w kolejnych numerach.
Ks. Zbigniew Kapłański