Dzisiaj nie uważamy już, jak starożytni Grecy, że to dar bogini Mnemozyny. Pamięć jest podstawą naszej osobowości. Jesteśmy tym, kim jesteśmy dlatego, że pamiętamy. Jak to się dzieje, że zapamiętujemy, przechowujemy i przypominamy sobie informacje?
Być może macie w rodzinie kogoś starszego, kto ma kłopoty z pamięcią. Codzienność takiej osoby i jej otoczenia bywa trudna. Sprawnie działająca pamięć jest kluczowa dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Bez wspomnień niczym nie różnilibyśmy się między sobą. Zdarzenia z przeszłości kształtują naszą osobowość i wpływają na podejmowane przez nas decyzje. W jaki sposób działa pamięć i jak zapisywane są nasze wspomnienia?
Niesamowity mózg
Ludzki mózg to genialny narząd! Do dziś nie odkryto wszystkich jego tajemnic. Stanowi centrum dowodzenia organizmu, steruje wszystkimi zachodzącymi w nim procesami. Jest także magazynem naszych myśli, marzeń, przeczuć i emocji.
Trochę statystyk. Mózg dorosłego człowieka waży średnio od 1,2 do 1,4 kg. Mózg mężczyzny jest nieco cięższy od mózgu kobiety. Ale spokojnie, dziewczyny, ma to związek jedynie z masą ciała, a nie z inteligencją. Mimo że masa mózgu stanowi średnio 2 proc. masy ciała, wykorzystuje on aż 20 proc. dostarczanego do organizmu tlenu. Dziesięciokrotnie szybciej zużywa energię niż pozostałe narządy.
Nic dziwnego – pracuje bez przerwy, nawet podczas snu. Czy wiecie, że kiedy zaczyna brakować substancji odżywczych, organizm zaczyna spalać własną tkankę tłuszczową, potem mięśniową, a wszystkie inne organy muszą przejść na przymusową „dietę” na rzecz mózgu? To on jest najważniejszy i ma absolutny priorytet.
Stymulacja umysłu
Mózg to centrum sterowania. Sprawdza temperaturę naszego ciała, jego położenie i pracę narządów wewnętrznych. Jest odpowiedzialny za wszelkie procesy poznawcze. Funkcje mózgu to nie tylko proste sytuacje typu: bodziec – reakcja, takie jak gęsia skórka na widok nauczyciela matematyki. To również tak skomplikowane procesy, jak obliczanie funkcji trygonometrycznych, tworzenie teorii o wszechświecie czy pisanie powieści.
Jola Tęcza-Ćwierz
Więcej w drukowanym wydaniu „Drogi”. Zachęcamy do prenumeraty. O „Drogę” pytajcie także w swoich parafiach.