Tendencje zakupowe Polaków — ile wydajemy i co kupujemy najchętniej

Polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, ale wciąż wydajemy więcej, aniżeli zarabiamy. Rosną nasze potrzeby i konsumpcja w tym globalnym znaczeniu. Na dobra nie tylko pierwszej potrzeby przeznaczamy coraz większą część miesięcznych zarobków. Wraz ze zmieniającą się sytuacją gospodarczą, kiedy ceny praktycznie wszystkich produktów rosną, nie zmniejszamy naszych zakupów, ale na pewno szukamy tańszych alternatyw. Co kupujemy najczęściej i ile wydajemy? Czy rzeczywiście tylko kobiety to zakupoholiczki? Dowiedz się więcej już teraz. 

Na co wydajemy najwięcej?

Przeciętne gospodarstwo domowe oprócz kosztów z tytułu utrzymania domu ponosi również te, jakie wiążą się z podstawowymi potrzebami, czyli na przykład jedzeniem. Wylicza się, że statystyczna czteroosobowa, polska rodzina wydaje na żywność około 2000 złotych. Tylko 18% respondentów potwierdza, że ponosi z tego tytułu wydatki mniejsze niż 1000 złotych w skali miesiąca, a 12% przeznacza na ten cel nawet ponad 3000 złotych miesięcznie. 

Co kupują kobiety?

Kobiety uznawane są za miłośniczki shoppingu, natomiast nie wszyscy biorą pod uwagę, że to właśnie panie dbają o zakupy dla całej rodziny. Okazuje się, że realizując podstawowe zakupy, podejmują znacznie bardziej racjonalne decyzje, aniżeli mężczyźni i są skłonne do podejmowania decyzji impulsywnych o wiele rzadziej. 

Kobiety robią przemyślane zakupy, szukają przecen, wykorzystują kody rabatowe, czekają na sezonowe wyprzedaże. Fakt, że wciąż wydają więcej, ale trzeba brać pod uwagę, że to one kupują żywność dla wszystkich domowników, artykuły higieniczne i kosmetyczne oraz wszelkie akcesoria dla dzieci i ubrania, a nawet odzież dla męża. 

Jak wydają mężczyźni?

Chociaż mężczyźni robią zakupy rzadziej, to jednorazowo są w stanie wydać więcej. Nie patrzą na ceny, częściej wybierają produkty premium, czyli te z wyższej półki cenowej. Panowie nie kalkulują zakupów, nie szukają oszczędności, dla nich bardziej liczy się jakość oraz funkcjonalność. To również panowie wydają więcej na elektronikę oraz przedmioty niezbędne do realizowania indywidualnych pasji, których zakupy mogą wiązać się z naprawdę dużymi kosztami. 

Gdzie robimy zakupy?

Już 70% użytkowników sieci przyznaje, że dokonuje regularnie zakupy w e-sklepach, a zamówienia składane są przynajmniej raz w miesiącu. Okazuje się, że jeszcze do niedawna w sklepach online nabywaliśmy głównie ubrania czy sprzęt elektroniczny, zaś dzisiaj z powodzeniem składamy zamówienia również na żywność. 

Nie ma wątpliwości, że na rozwój branży e-commerce oraz zmianę tendencji zakupowych Polaków znaczący wpływ miała pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia. Wiele obiektów handlowych pozostawało po prostu zamkniętych, przez co konsumenci nie mogli nabywać danych dóbr. Ponadto, zakupy przez internet stały się nie tylko wygodne, ale też bezpieczne, ponieważ dostawy pod wskazany adres zapewniają optymalne bezpieczeństwo w zakresie utrzymania właściwego dystansu społecznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here