ćwiczenia relaksacyjne
Fot. Pexels.com

Techniki relaksacyjne mają na celu uzyskanie fizycznego i psychicznego stanu odprężenia. Nie są one skomplikowane, a ich regularne stosowanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Obejmują szereg ćwiczeń, które pomagają skutecznie zredukować stres, pozbyć się napięć, dotlenić cały organizm czy polepszyć koncentrację. Podczas ich stosowania warto zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu. Przedstawiamy, jak je wykonywać i na zwrócić uwagę podczas sesji. 

Techniki relaksacyjne – korzyści

Nie trzeba długo zastanawiać się nad korzyściami, jakie dają techniki relaksacyjne. Jak sama nazwa wskazuje, ich głównym celem jest relaksacja, czyli odpoczynek i odprężenie dla organizmu. Jednak metody te dają znacznie więcej korzyści, niż się wydaje. Nie tylko redukują stres i napięcia, ale również dzięki nim ćwiczymy pamięć, koncentrację, dotleniamy poszczególne partie mięśni oraz usprawniamy oddech. Techniki relaksacyjne są zalecane przez wielu lekarzy w ramach terapii różnych dolegliwości, a także jako działania profilaktyczne oraz promujące aktywny i zdrowy tryb życia. Okazują się skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych, psychosomatycznych, neurologicznych czy depresyjnych. Regularne wykonywanie ćwiczeń polepsza sen, łagodzi bóle migrenowe i ataki nerwicy czy padaczki. Zaledwie kilkanaście minut dziennie, rzetelnie wykonywanych sesji pozwoli na polepszenie ogólnego samopoczucia.

ćwiczenia relaksacyjne
Fot. Pexels.com

Techniki relaksacyjne – jak je wykonywać?

Techniki relaksacyjne nie są skomplikowane, dlatego też nie mają specjalnych wymagań, aby zacząć z nich w pełni korzystać. Niemniej podczas ich wykonywania ważne jest stworzenie optymalnych, komfortowych warunków do przeprowadzenia sesji. Ćwiczenia relaksacyjne skupiają się zarówno na sferze fizycznej, jak i psychicznej, dlatego ważnym aspektem jest odpowiednie przygotowanie otoczenia pod nie. Warto więc zwrócić uwagę na organizację przestrzeni i czasu, aby trening mógł zostać należycie wykonany.

Wybierz odpowiednie miejsce

Aby móc w pełni swobodnie wykonywać różne techniki relaksacyjne, należy stworzyć ku temu odpowiednie warunki. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na dostępną przestrzeń. Miejsce powinno być dość przestronne, żeby podczas ćwiczeń nie krępowało i nie ograniczało ruchów. Oprócz tego warto zapewnić optymalne oświetlenie i nastrój. W tym celu dobrze jest zgasić telewizor i laptop, aby nic nie rozpraszało nas podczas wizualizacji i koncentracji na wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń.

Wyznacz odpowiednią porę dnia

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że pora wykonywania ćwiczeń nie ma większego znaczenia. Otóż ważne jest nie tylko to, w jakich warunkach stosujemy techniki relaksacyjne, ale również to, o jakiej porze dnia. Jest to istotne ze względu na prowadzony tryb życia. Dla niektórych poranna sesja przed pójściem do pracy będzie bardziej odpowiednia, aby naładować baterię niż po powrocie z niej. Przy wyborze godziny na ćwiczenia relaksacyjne warto kierować się indywidualnymi preferencjami i potrzebami. 

ćwiczenia relaksacyjne
Fot. Pexels.com

Określ czas trwania sesji

Sesja ćwiczeniowa nie może być ani za krótka, ani za długa. Niewielki czas przeznaczony na techniki relaksacyjne nie przyniesie pożądanych rezultatów, a z kolei wydłużony może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie oznacza to, że trzeba przez godzinę lub dwie wykonywać określone ćwiczenia. Wystarczy zaledwie 15-20 minut treningu, ale za to systematycznego. Wówczas efekty przyjdą szybciej, niż nam się to wydaje w postaci lepszego zdrowia i samopoczucia.

Rodzaj technik relaksacyjnych

Techniki relaksacyjne nie ograniczają się wyłącznie do sesji oddechowych czy wizualizacji. Można powiedzieć, że jest ich tyle, ile rodzajów ćwiczeń, które przynoszą nam relaks. Zatem poranny jogging, jazda na rowerze do pracy czy ogólnie oprawianie sportu też może przynieść odprężenie. Podobnie rzecz ma się z czytaniem lub stretchingiem. Do technik relaksacyjnych można zaliczyć każdą mniej lub bardziej intensywną aktywność fizyczną, która pomaga rozładować stres, napięcie i przynosi ukojenie oraz wzmacnia organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here