Sucha skóra u dorosłych
Fot. Pexels.com

Sucha skóra jest problemem, z którym zmaga się wiele osób. Dzieje się tak głównie przez oddziaływanie czynników zewnętrznych, pod których wpływem dochodzi do uszkodzeń warstwy naskórka oraz nadmiernego przesuszenia. Najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy są wysokie temperatury latem oraz niskie zimą. Jak sobie radzić z odpowiednim nawilżeniem, które zagwarantuje dobrą kondycję i zdrowy wygląd skóry? Przedstawiamy skuteczne sposoby, aby to osiągnąć. 

Sucha skóra – jakie są przyczyny?

Sucha skóra jest efektem oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zarówno wysokie, jak i skrajnie niskie temperatury pozbawiają wilgoci w powietrzu, przez co warstwa naskórka ma ograniczony dostęp do pobierania wody z otoczenia. Jest to najczęstsza przyczyna przesuszeń i uszkodzeń. Również nieprawidłowa pielęgnacja i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków mogą doprowadzić do powstawania różnych dolegliwości skórnych. Sucha skóra wymaga odpowiednich zabiegów nawilżających i aplikowania substancji, które mają właściwości nawilżające. Najczęściej wymaga to zmiany dotychczasowych kosmetyków oraz złych nawyków, które też mają wpływ na powstawanie nieprawidłowości.

sucha skóra u dorosłych
Fot. Pexels.com

Sucha skóra – jak sobie z nią radzić?

Istnieje wiele sposobów, aby sucha skóra przestała być uciążliwym problemem. Zanim dojdzie do zaaplikowania określonych preparatów, warto wykluczyć istnienie ewentualnych stanów zapalnych, które mogą być przejawem choroby. Wówczas występujące przesuszenia mogą być wynikiem stanów zapalnych lub innych dolegliwości. Ważna jest obserwacja ciała i wyłapywanie niepokojących sygnałów. Jeśli takie się pojawią – należy jak najszybciej udać się na wizytę lekarską. Jeśli badanie lekarskie nie potwierdzi żadnych przejawów chorobowych, można następnie przystąpić do wdrożenia sposobów na pielęgnację suchej skóry.

Sposoby pielęgnacji

Sucha skóra wymaga stosowania specjalnych preparatów, które zapewnią jej optymalny poziom nawilżenia. Dzieje się tak, ponieważ gruczoły łojowe nie natłuszczają zewnętrznej warstwy naskórka, co pozbawia jej naturalnej ochrony przed czynnikami zewnętrznym. W ten sposób staje się on podatny na oddziaływanie skrajnych warunków atmosferycznych, które mogą w konsekwencji doprowadzić do jego uszkodzenia. Wskutek czego następuje przyspieszone odparowywanie wody, która niezbędna jest do zachowania optymalnego poziomu nawilżenia. Odpowiednie sposoby pielęgnacji mają na celu przywrócenie skórze dawny blask i odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne. 

Suxha skóa u dorosłych
Fot. Pexels.com

Preparaty nawilżające

Ważną rolę w procesie nawilżania odgrywają preparaty o właściwościach nawilżających, odżywczych, regeneracyjnych i ochronnych. Pomagają one w zachowaniu optymalnego poziomu nawilżenia, a także uzupełniają brakujące lipidy naskórka. W tym celu świetnie sprawdzają się następujące produkty kosmetyczne:

  • mleczka do demakijażu z witaminą A i E oraz gliceryną czy olejem arganowym;
  • żele i płyny do kąpieli z zawartością aloesu;
  • toniki do twarzy robione na bazie melisy;
  • odżywcze kremy zawierające masło kakaowe, awokado czy lukrecję, a także z witaminami A i E;
  • odżywcze maseczki do twarzy z kolagenem;
  • olejki do twarzy zrobione z pszenicy.

Sucha skóra zazwyczaj jest delikatna i podatna na podrażnienia. Dlatego w doborze odpowiednich kosmetyków należy zwracać uwagę na skład, czy dany produkt nie zawiera żadnych substancji podrażniających.

Domowe sposoby pielęgnacji

Nic tak nie przywraca pierwotnych właściwości, jak domowe sposoby pielęgnacji, na bazie wyłącznie naturalnych składników. Ich regularne stosowanie pozwalają na uzyskanie optymalnego poziomu nawilżenia. Sucha skóra dzięki nim staje się bardziej jędrna i natłuszczona. W tym celu zalecane jest wykonanie własnych kosmetyków z użyciem dostępnych, naturalnych składników. I tak można samemu zrobić oleje migdałowe, kokosowe czy z pestek winogrona, a także oliwę z oliwek. Podczas kąpieli można dosypać sody, która łagodzi uciążliwy świąd. Z kolei peeling z owoców uzupełni brakujące witaminy, w ten sposób odżywiając warstwę naskórka. Zbawienne właściwości ma również aloes, który łagodzi stan zapalne i przyspiesza gojenie się ran. Można też stworzyć maseczkę na dłonie składającą się z siemienia lnianego. Takich domowych sposobów jest znacznie więcej. Warto je stosować w ramach kuracji leczniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here