Rower MTB

Rower to pasja wielu osób. Korzystają ze swojego dwuśladu zarówno na co dzień — w drodze do pracy, podczas przemieszczania się po mieście — jak i w trakcie wyjazdów na łono natury. Największą popularnością cieszą się obecnie rowery MTB, które można swobodnie wykorzystywać zgodnie z własnym upodobaniem. Poniżej przedstawiamy z bliska specyfikację rowerów MTB oraz wskazujemy na najważniejsze parametry zakupowe, o których warto pamiętać w trakcie wizyty w sklepie. Wbrew pozorom, odnalezienie roweru MTB, który będzie stosunkowo tani, a zarazem bezpieczny i wytrzymały nie jest trudne, a tym bardziej niemożliwe. 

MTB — rowery o uniwersalnym zastosowaniu 

Rowery górskie, nazywane również rowerami MTB, mogą być wykorzystywane do jazdy w różnych warunkach oraz na rozmaitych typach powierzchni. Nadaje się zarówno do jazdy po utwardzonych ścieżkach rowerowych lub asfalcie, jak i po leśnych szlakach lub całkowitych bezdrożach. MTB można podzielić na kilka głównych kategorii, w których znajdują się maszyny o różnym przeznaczeniu i specjalizacji. Znajdziesz między innymi rowery MTB turystyczne, rowery typu trail oraz typu XC. Do mniej popularnych, lecz również interesujących modeli, należą MTB enduro, downhill oraz freeride — wybierane przede wszystkim przez sportowców rowerowych. 

Ważna jest także konstrukcja interesującego Cię roweru, a dokładnie — wykorzystane w produkcji materiały. Warto dokładnie sprawdzić jak wykonana została rama oraz czy jest ona wystarczająco lekka. Najczęściej korzysta się z aluminium — materiału stosunkowo lekkiego, zarazem bardzo wytrzymałego. Aluminium jest odporne na oddziaływania atmosferyczne, niskie i wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Alternatywą względem aluminium są ramy karbonowe — których jedynym minusem jest wyższa cena. 

Ważna jest także geometria samej ramy. Obniżona rama poprawia komfort jazdy i zwiększa bezpieczeństwo podczas pokonywania uskoków oraz stromych zboczy. Zazwyczaj, rama obniżona idzie w parze z dobrze dobranymi amortyzatorami i regulowaną sztycą. Warto przy tej okazji wspomnieć o ważnym parametrze w trakcie zakupów MTB — czyli amortyzacji, która może być przednia lub dwustronna. Oczywiście, lepiej wypadają rowery z pełną amortyzacją, które świetnie tłumią wyboje napotykane podczas jazdy po nierównym terenie. 

Wyposażenie dodatkowe w rowerach MTB oraz rozmiar kół 

Rower MTB powinien być wyposażony w dodatkowe akcesoria i elementy, które uczynią podróż bardziej sprawną. Do takich należą błotniki, bagażnik, podpórka, a niekiedy także bagażnik. Również systemy akustyczne mają znaczenie w rowerach MTB. Modele wyposażone w pełen pakiet akcesoriów znajdziesz pod linkiem: https://polskie-rowery.pl/sklep/kategorie/rowery-mtb_id=23

Rozmiar kół to sprawa niezwykle ważna, która ma wpływ na przydatność danego roweru oraz komfort jego użytkowania. Ponadto, rozmiar kół przekłada się na uzyskiwane w trakcie podróży prędkości. Najczęściej wybierane są koła o rozmiarach 26, 27,5 oraz 29 cali. Dla osób młodszych — dzieci oraz młodzieży — wybiera się koła o średnicy 24 cali. Zgodnie z ogólną zasadą doboru kół — im będzie ono mniejsze, tym większa będzie zwrotność danego roweru, lecz zarazem, tym mniejsze prędkości będzie on uzyskiwał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here