Światowe Dni Młodzieży już za nami. Była radość ze spotkania z papieżem i rówieśnikami z całego świata, którzy kochają Pana Boga. Teraz nadszedł czas na zejście z kanapy.
Młodzieżowe Spotkania Formacyjne odbywają się od września 2016 r. w kościele Mariackim w Katowicach. Uczęszcza na nie średnio kilkadziesiąt osób. – Są wynikiem potrzeby serca ludzi, którzy uczestniczyli w przygotowaniach do ŚDM w Krakowie i brali w nich udział – mówi Marceli Łyczko, uczestnik spotkań, wcześniej rzecznik prasowy Diecezjalnego Centrum ŚDM w Archidiecezji Katowickiej. – Po ŚDM wiele osób pytało: „Co będzie z nami dalej?”. Szkoda było zmarnować potencjał młodych, którzy zmienili swoje życie i zaczęli się formować – wyjaśnia. Tak narodziły się spotkania grupy formacyjno-modlitewnej, które odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca.
We wspólnocie
Do grupy należą głównie osoby, które były zaangażowane w przygotowania do ŚDM, ale nie tylko. Dołączyć może każdy, komu odpowiada formuła spotkań. Odnajdzie się w niej oazowicz, KSM-owicz i osoba niezwiązana z żadną wspólnotą. A jak wyglądają spotkania? Wszystko zaczyna się Mszą św., która odprawiana jest w intencji osób należących do grupy a także w intencjach, które spływają z całej Polski do skrzynki modlitewnej na stronie www.mlodzidlamlodych.pl.
Chętni do włączenia się w liturgię czytają czytania, idą w procesji z darami itp. Następnie jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Prowadzi ją ks. Marcin Wierzbicki, duszpasterz młodzieży i ks. Bogdan Kania, moderator ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Katowickiej, ale każdy może się włączyć w jej przygotowanie i przewodzenie.
Duch i kultura
Kolejna część to konferencje tematyczne. – Na razie omawiamy przemówienia papieża Franciszka, które wygłosił w Krakowie. Wysłuchujemy ich jeszcze raz, bo chcemy odnieść do siebie słowa papieża i żyć nimi – opowiada Marceli. Wszyscy ćwiczą obowiązkowość, bo na każde spotkanie należy przeczytać zadane fragmenty Pisma św. i podzielić się tym, w jaki sposób przez ostatni czas żyło się tym konkretnym Słowem i jak się je rozumie. Na koniec jest czas na towarzyskie rozmowy. Chętni spotykają się także w pierwsze środy miesiąca. Wtedy na pierwszy plan wysuwa się… kultura. To czas m.in. na wyjścia do teatru i filharmonii. Po nich grupa rozmawia o Ewangelii. Chce wypracować w sobie odwagę, żeby nie bać się mówić o Panu Bogu w szkole, w domu i na ulicy.
Ja mam talent, ty masz talent
Wszyscy są zachęcani do rozwijania swoich talentów. Ci, którzy włączali się w wolontariat w czasie ŚDM, mieli już okazję do dzielenia się swoimi umiejętnościami, np. organizowali kursy językowe i pierwszej pomocy. Chodzi o to, by po zakończeniu ŚDM o nich nie zapomnieć i je nadal wykorzystywać. – Dzielimy się Panem Jezusem i sobą. Jesteśmy dowodem na to, że da się żyć słowami papieża Franciszka. Nie siedzimy na kanapie – cieszy się Marceli.
Dołącz do Młodzieżowych Spotkań Formacyjnych. Poznasz wielu ciekawych rówieśników. Przestaniesz się wstydzić swojej wiary i będziesz świadkiem Pana Jezusa. Dowiesz się, czym jest prawdziwe miłosierdzie. Jeśli chcesz, możesz przygotować konferencję, dzięki temu nauczysz się odważnie mówić o Panu Bogu. Poćwiczysz swoją wiarę w praktyce – masz możliwość rozwijania swoich talentów a nawet realizacji szalonych pomysłów, które pojawią się w twojej głowie (np. studniówka po ŚDM, w której wzięło udział ponad 500 osób!).
To jak? Wybierasz kanapę czy buty wyczynowe?
Agata Gołda
Więcej w drukowanym wydaniu „Drogi”. Zachęcamy do prenumeraty. O „Drogę” pytajcie także w swoich parafiach.