przyrząd do mielenia kawy
Fot. Pexels.com

Młynek do kawy jest jednym z najważniejszych przyrządów w procesie przygotowania pysznej i aromatycznej małej czarnej. Koneserzy tego trunku często właśnie od niego zaczynają proces zakupowy oraz ustalanie szacunkowego budżetu. Wybór odpowiedniego urządzenia, które optymalizuje proces parzenia, jest niekiedy skomplikowany z uwagi na ilość jego rodzajów na rynku sprzętów gospodarstwa domowego. Dlatego stworzyliśmy 5 przydatnych wskazówek, które ułatwią wam podjęcie decyzji zakupowej.

Młynek do kawy to podstawa!

Nie bez znaczenia we wstępie użyto stwierdzenia, że młynek do kawy jest podstawowym i najistotniejszym przyrządem, stanowiącym często część ekspresu. Również jesteśmy tego zdania, że odpowiednio dobrany sprzęt jest warunkiem dobrze przygotowanego trunku. Dzięki temu miłośnicy zaspokoją swoje pragnienie dotyczące małej, aromatycznej czarnej. Jej ziarenka powinny być zmielone bezpośrednio przed procesem parzenia, gdyż w teorii w ciągu kilkunastu minut tracą one ponad połowę swoich wartości smakowych i zapachowych. Dlatego dobry młynek do kawy usprawnia proces jej przygotowania i sprawia, że domowe zacisze wypełnione zostaje przyjemną wonią rodem z najbardziej dystyngowanych i klimatycznych kawiarni.

przyrząd do mielenia kawy
Fot. Pexels.com

Jak wybrać młynek do kawy – przydatne wskazówki

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać młynek do kawy, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim należy przyjąć założenie, że jest to niezbędny przyrząd, mający znaczenie w procesie parzenia trunku i wpływający na jego jakość. Na co ogólnie trzeba zwrócić uwagę? Oprócz uwzględnienia dostępnych na rynku rodzajów trzeba także ocenić, jaki typ napoju najbardziej preferujemy, gdyż od tego też będzie zależeć wybór określonego urządzenia. Nie bez znaczenia jest również mechanizm działania, ponieważ można wyróżnić młynki do kawy zarówno ręczne, jak i elektryczne. Te drugie zdecydowanie nie będą pomocne w dłuższej podróży. Natomiast te pierwsze wiążą się z zużyciem prądu elektrycznego. Poniżej przedstawiamy 5 przydatnych wskazówek, które pomogą wybrać odpowiedni młynek do kawy.

Weź pod uwagę osobiste preferencje smakowe

Od tego warto zacząć, ponieważ, jeśli lubimy i przeważnie spożywamy np. Espresso, dobrym rozwiązaniem w tym wypadku będzie młynek do kawy, która służy do przygotowania tego rodzaju trunku. Wówczas nie będzie potrzebny zaawansowany technologiczne przyrząd, gdyż w zupełności wystarczy urządzenie do preferowanego typu napoju. Określone preferencje smakowy w tym wypadku zawężają wybór i usprawniają cały proces zakupowy.

Zapoznaj się z podstawowymi rodzajami

Na rynku urządzeń służących do przygotowania aromatycznej kawy można spotkać się z kilkoma rodzajami młynków do kawy. Wśród nich wyróżnia się następujące typu: żarnowy, ostrzowy, stalowy oraz ceramiczny. Ostatnie dwa typy należą do żarnowych, których mechanizm działania zbliżony jest do moździerza. Z kolei ostrzowy, jak sama nazwa może naprowadzać, tnie ziarenka za pomocą wbudowanych ostrzy. W praktyce użytkownicy częściej preferują ten pierwszy młynek do kawy, gdyż nie uszkadza naturalnej budowy ziaren. Ma to znaczenie również w procesie ich parzenia.

przyrząd do mielenia kawy
Fot. Pexels.com

Dokonaj wyboru – młynek do kawy ręczny czy elektryczny?

Odpowiedź na to pytanie zależy zarówno od osobistych preferencji, jak i częstotliwości spożywania małej czarnej. Jednak istotną różnicą pomiędzy wymienionymi w pytaniu typami przyrządu jest sposób parzenia. Otóż młynek do kawy ręczny służy głównie do jej przyrządzania metodami alternatywnymi, które nie wymagają równomiernego przemiału, czyli drobinek o podobnej strukturze i grubości. Wówczas dobrej jakości urządzenie w zupełności wystarczy i zaspokoi potrzeby użytkowników. Dodatkowym jego atutem jest niewielki gabaryt, co ułatwia jego transport, więc można zabrać go ze sobą w dłuższą podróż. Z kolei elektryczny młynek do kawy posiada wbudowane żarna, które mielą ziarna bardzo drobno i równomierne. Ponadto wymaga zużycia energii elektrycznej.

Ustal budżet

Co prawda młynek do kawy nie jest drogim wydatkiem, niemniej należy go uwzględnić w budżecie. W odniesieniu do rodzajów urządzenia, cena będzie się znacząco różnić. Ręczne będą siłą rzeczy tańsze od elektrycznych. Jednak zaleca się rozważyć wszelkie za i przeciw przed wyborem określonego typu i ustalić budżet na zakup urządzenia.

Uzyskaj poradę specjalisty bądź doświadczonego znajomego

Wskazówka zwłaszcza dla osób początkujących, które nie mają dużej wiedzy na ten temat, przez co mogą dokonać niewłaściwego wyboru. Porada u specjalisty w tej dziedzinie bądź doświadczonego znajomego użytkownika będzie w takiej sytuacji na wagę złota.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here