Jak działa nowoczesne Data Center dla firm

Tylko nowoczesne Data Center jest w stanie zapewnić niezakłócone działanie oraz niezawodność przechowywania danych. Centra danych to specjalne obiekty, które projektowane są tak, aby zagwarantować miejsce milionom bajtów danych. W budynkach tych powinny panować wyjątkowe warunki, dzięki którym serwery będą mogły pracować nieprzerwanie przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę.

Data Center – czym jest?

Data Center to zwykle ogromny obiekt, w którym przechowywane są dane. Głównym pomieszczeniem centrum danych jest serwerownia, w której ulokowane są pionowe konstrukcje zwane szafami. Mieszczą się w nich serwery, macierze dyskowe oraz urządzenia sieciowe w formie kaset o spłaszczonym kształcie. W serwerowni znajdziemy zwykle kilkadziesiąt szaf, które ustawione są w rzędach.

Centrum przetwarzania danych objęte jest wielowymiarową ochroną gwarantującą bezpieczeństwo fizyczne, energetyczne, przeciwpożarowe oraz teleinformatyczne. Dostęp do niego mają wyłącznie upoważnieni pracownicy, co jest dowodem na to, że zapisane na serwerach dane są całkowicie chronione przed osobami trzecimi. 

W ramach Data Center można skorzystać z wielu usług. Wśród nich wyróżnia się m.in. kolokację, chmurę dla firm oraz backup danych. To nowoczesne rozwiązanie dla firm, które stawiają na bezpieczeństwo danych oraz najlepsze rozwiązania technologiczne.

Jak działa nowoczesne Data Center?

W nowoczesnym Data Center stawia się na ciągłość zasilania. Aby klienci zawsze mieli dostęp do swoich danych, centrum przetwarzania danych musi działać nieustannie. Na pełną redundancję składa się nie tylko zasilanie energetyczne, lecz także klimatyzacja i łącza dostępowe. Dzięki temu w razie awarii serwery mogą pracować dalej, a usterka może być sprawnie usunięta.

Niezwykle ważnym aspektem jest również odpowiednie chłodzenie. Podczas pracy serwerów wytwarzane jest ciepło, które spowalnia i obniża wydajność sprzętów. Zapewnienie wysokowydajnej klimatyzacji, a także odpowiedniej wilgotności powietrza przekłada się na zmniejszenie ryzyka wyładowań elektrostatycznych oraz przegrzania urządzeń.

Co więcej, obiekty, w których mieszczą się centra danych, wyposażone są w zaawansowaną ochronę przeciwpożarową. Zaopatrzone są w systemy detekcji wodoru, a także instalacje umożliwiające szybkie gaszenie. Dzięki nim można ugasić pożar bez uszkodzenia sprzętów. Działają one na zasadzie wypierania tlenu z powietrza, jednak w takim stopniu, aby wewnątrz budynku mógł przeżyć człowiek. 

Nowoczesne Data Center INEA

Przykładem nowoczesnego centrum przetwarzania danych jest INEA Data Center. Obiekt ten ulokowany jest na 1500 m2 powierzchni, na której znajdują się 3 piętra zabudowy w technologii zimnego korytarza z systemem UPS w układzie N+1. Data Center INEA składa się z 26 szaf, 48 U każda, w standardzie TIER III. Urządzenia, które odpowiadają za przechowywanie danych, to sprzęty złożone z najlepszych komponentów na rynku dostarczanych przez firmy Intel i Dell.

Data Center INEA to profesjonalne środowisko tworzone zgodnie z zasadami RODO i polskiego prawa. To doskonałe rozwiązanie dla nowoczesnych przedsiębiorstw, które chcą skorzystać z outsourcingu usług IT na najwyższym poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here